wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Choinki, bombki, lampki czy stare łańcuchy... co zrobić ze świątecznymi odpadami? Podpowiadamy
Na zdjęciu kobieta wyrzucająca pudełko ze starymi bombkami. Wbrew pozorom szklanych bombek nie wrzucamy do pojemników na szkło, Bartosz Moch / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu kobieta wyrzucająca pudełko ze starymi bombkami. Wbrew pozorom szklanych bombek nie wrzucamy do pojemników na szkło,

Po świętach Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, co zrobić z choinką i innymi ozdobami, których nie zamierzamy już używać w kolejnych latach. Jeżeli nie musimy, to nie wyrzucajmy, ale jeżeli drzewko nie nadaje się już, by służyło nam na następne święta, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Gdzie i jak możemy wyrzucić choinkę oraz inne świąteczne odpady? Sprawdźcie!

Reklama

– Najważniejsze żebyśmy pamiętali, że jeżeli my czegoś nie potrzebujemy, to podzielmy się tym z innymi. Wyrzucanie powinno być ostatecznością – podkreśla Michał Sałkowski, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Jeżeli jednak stan naszej choinki czy ozdób nie pozwala na dalsze użytkowanie, mamy kilka opcji. Świąteczne odpady możemy m.in. przywieźć na któryś z wrocławskich PSZOK-ów (przy ul. Michalczyka oraz Janowskiej) lub wyrzucić do pojemników znajdujących się pod domem.

Żywą choinkę zasadź w ogrodzie lub oddaj

W przypadku choinek podstawową kwestią jest to, czy jest ona żywa czy sztuczna. W przypadku żywych choinek spróbujmy o drzewko zadbać i zasadzić je po świętach w ogródku – u siebie lub u znajomych.

Bardzo ważną informacją jest to, czy dana choinka jest szkółkowana, czyli czy ma dużo korzeni, które pozwolą jej przyjąć się w ogrodzie
Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Nie zaleca się sadzenia choinek na terenach publicznych. Należy to robić wyłącznie w prywatnych ogródkach, najlepiej z ukorzeniaczem oraz hydrożelem, czyli wspomagaczami. Wówczas pod odpowiednią opieką, z regularnym podlewaniem drzewko powinno się przyjąć i zdobić naszą zieloną przestrzeń. Jeżeli nie mamy ogrodu, możemy też spróbować oddać choinkę, np. z wykorzystaniem mediów społecznościowych.

A gdzie wyrzucić choinkę? PSZOK lub brązowy pojemnik

Jeżeli jednak żywa choinka nie nadaje się do dalszego użytku, np. nie ma korzeni, wystawmy ją na dzień odbioru bioodpadów (brązowe pojemniki) lub przywieźmy do PSZOK-u. Harmonogram wywozu odpadów znajdziemy na stronie Ekosystemu.

– To bardzo ważne, żeby nie tworzyć koło pojemników na odpady stosów choinek, które leżą np. przez tydzień, bo wyrzuciliśmy drzewko chwilę po odbiorze bioodpadów – wyjaśnia Sałkowski.

W przypadku starych, zniszczonych choinek sztucznych możemy wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane (jeżeli choinka jest mała) lub również powinniśmy odwiedzić PSZOK (duże drzewka).

Pamiętajmy tylko, że każda choinka powinna być pozbawiona wszelkich ozdób, doniczek, ziemi. Często o tym zapominamy, a należy wyrzucać „gołe” drzewka
Michał Sałkowski, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Bombki, łańcuchy, lampki – jakie pojemniki?

Bombki należy wyrzucać do tworzyw sztucznych (żółte pojemniki). Jedynie szklane bombki możemy wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane. Do zielonych pojemników na szkło wrzucamy bowiem tylko szkło opakowaniowe, czyli np. po kosmetykach czy żywności.

Inne choinkowe ozdoby, np. łańcuchy, wrzucamy również do pojemnika na tworzywa sztuczne. Światełka, lampki to elektroodpady, więc powinniśmy je przywieźć do PSZOK-u. Można je również zostawić w sklepach, które przyjmują takie odpady.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl