Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Najważniejsze żebyśmy pamiętali, że jeżeli my czegoś nie potrzebujemy, to podzielmy się tym z innymi. Wyrzucanie powinno być ostatecznością. Pamiętajmy, że to, czego my nie potrzebujemy zawsze możemy przekazać innym. Warto się też zastanowić, czy nie dałoby się wykorzystać czegoś ponownie. Zachowajmy torebki i papier prezentowy na kolejny rok, przemalujmy stare ozdoby i przygotujmy z nich samodzielnie stroik lub inną świąteczną dekorację. Ogranicza nas tylko wyobraźnia – podkreśla Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem sp. z o.o.
Jeżeli jednak stan naszej choinki czy ozdób nie pozwala na dalsze użytkowanie, mamy kilka opcji. Świąteczne odpady możemy m.in. przywieźć na któryś z wrocławskich PSZOK-ów (przy ul. Michalczyka oraz Janowskiej) lub wyrzucić do pojemników znajdujących się pod domem.
Żywą choinkę zasadź w ogrodzie lub oddaj
W przypadku choinek podstawową kwestią jest to, czy jest ona żywa czy sztuczna. W przypadku żywych choinek spróbujmy o drzewko zadbać i zasadzić je po świętach w ogródku – u siebie lub u znajomych.
Bardzo ważną informacją jest to, czy dana choinka jest szkółkowana, czyli czy ma dużo korzeni, które pozwolą jej przyjąć się w ogrodzieMonika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Nie zaleca się sadzenia choinek na terenach publicznych. Należy to robić wyłącznie w prywatnych ogródkach, najlepiej z ukorzeniaczem oraz hydrożelem, czyli wspomagaczami. Wówczas pod odpowiednią opieką, z regularnym podlewaniem drzewko powinno się przyjąć i zdobić naszą zieloną przestrzeń. Jeżeli nie mamy ogrodu, możemy też spróbować oddać choinkę, np. z wykorzystaniem mediów społecznościowych.
A gdzie wyrzucić choinkę? PSZOK lub brązowy pojemnik
Jeżeli jednak żywa choinka nie nadaje się do dalszego użytku, np. nie ma korzeni, wystawmy ją na dzień odbioru bioodpadów (brązowe pojemniki) lub przywieźmy do PSZOK-u. Harmonogram wywozu odpadów BIO dla swojego miejsca zamieszkania możemy sprawdzić na stronie Ekosystemu, wpisując swój adres.
– To bardzo ważne, żeby nie tworzyć koło pojemników na odpady stosów choinek, które leżą np. przez tydzień, bo wyrzuciliśmy drzewko chwilę po odbiorze bioodpadów – wyjaśnia Aleksandra Palus.
W przypadku starych, zniszczonych choinek powinniśmy je wyrzucać do kontenera na gabaryty lub przywozić do PSZOK. Tworzywo, z którego są wykonane nie nadaje się bowiem do przetworzenia.
Pamiętajmy tylko, że każda choinka powinna być pozbawiona wszelkich ozdób, doniczek, ziemi. Często o tym zapominamy, a należy wyrzucać „gołe” drzewkaAleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem sp. z o.o.
Bombki, łańcuchy, lampki – jakie pojemniki?
Bombki należy wyrzucać do tworzyw sztucznych (żółte pojemniki). Jedynie szklane bombki możemy wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane. Do zielonych pojemników na szkło wrzucamy bowiem tylko szkło opakowaniowe, czyli np. po kosmetykach czy żywności.
Inne choinkowe ozdoby, np. łańcuchy, wrzucamy również do pojemnika na tworzywa sztuczne. Światełka, lampki to elektroodpady, więc powinniśmy je przywieźć do PSZOK-u. Można je również zostawić w sklepach, które przyjmują takie odpady.