4. Surfujący święty Mikołaj, a może kubełek z KFC na kolację wigilijną? Zobacz, jak wygląda Boże Narodzenie na świecie

Przemysław Krzewiński,

Na zdjęciu święty Mikołaj na plaży. Zobacz, jak obchodzi się Boże Narodzenie w innych krajach. Shutterstock

Wszyscy znamy nasze polskie zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. Ale czy wiemy jak spędzają święta mieszkańcy innych państw na świecie? Niektóre z tradycji, z którymi możemy spotkać się w innych krajach mogą was zaskoczyć. Sprawdźcie najciekawsze z nich.

Boże Narodzenie w innych krajach

Mimo tego, że Boże Narodzenie jest bardzo skomercjalizowanym świętem i obchodzi się je praktycznie na całym świecie, to w wielu państwach sposób świętowania różni się od tego, jaki znamy na co dzień. Zależy to przede wszystkim od regionu oraz dominującej religii.

Przykładowo, tradycja łamania się opłatkiem istnieje jedynie w Polsce. Jest za to łamanie się chlebem bądź pocałunki pod jemiołą. Przeczytajcie najlepsze ciekawostki dotyczące Bożego Narodzenia w innych krajach, a dzięki nim na pewno zabłyśniecie przy wigilijnym stole.

Święta w Austrii prawie jak Halloween

W przeddzień Mikołajek na ulice austriackich miast wychodzą ludzie przebrani za „Krampusa”. Jest to zła wersja świętego Mikołaja wyglądem przypominająca półczłowieka i półkozę. Zgodnie z tradycją pojawia się, aby ukarać niegrzeczne dzieci. Każdy, kto przeskrobał coś w ciągu roku, może zostać złapany do worka, a ślad po nim zaginie.

Natomiast wszystkie grzeczne dzieci mogą wyczekiwać „Kristkindla”, który symbolizuje Dzieciątko Jezus i przynosi prezenty pod austriackie choinki. Najpopularniejszym wypiekiem jest ciasto „tiroler zelten”, które składa się z mleka, mąki, soli, masła i miodu.

Powiększ obraz: Na zdjęciu Krampus, czyli zły brat bliźniak świętego Mikołaja w Austrii Shutterstock
Na zdjęciu Krampus, czyli zły brat bliźniak świętego Mikołaja w Austrii

W Hiszpanii na prezenty trzeba trochę poczekać

Według tradycji prezenty w Hiszpanii rozdawane są dopiero 6 stycznia na święto Trzech Króli. Ma to upamiętniać dary, jakie trzej królowie przynieśli do szopki Jezusa. Same szopki bożonarodzeniowe są bardzo popularne i znajdziemy je praktycznie w każdym domu.

Odpowiednikiem opłatka w Hiszpanii jest chałwa, a wigilijna wieczerza zaczyna się dopiero po pasterce. Ważnym świętem jest również ceremonia tańca, którą obchodzi się 8 grudnia.

Boże Narodzenie na rolkach w Wenezueli

Dosyć nietypowa bożonarodzeniowa tradycja pojawiła się w Wenezueli. Mieszkańcy Caracas już od kilku lat bardzo tłumnie uczęszczają do kościołów na świąteczne msze na rolkach. Nikt do końca nie wie, dlaczego rolki. Przypuszcza się, że jest to zamiennik sanek, ponieważ w grudniu temperatury w Wenezueli sięgają 30 stopni Celsjusza.

Same „kolacje wigilijne” są często organizowane na plażach, a najpopularniejszym świątecznym daniem jest hallacas. Są to przygotowywane na parze wrapy z mięsnym nadzieniem.

Powiększ obraz: Na zdjęciu święty Mikołaj na rolkach Shutterstock
Na zdjęciu święty Mikołaj na rolkach

Kubełek z KFC podczas wigilii w Japonii

Najważniejszą świąteczną potrawą w Japonii są kurczaki z KFC. Co roku sieć restauracji przygotowuje specjalne bożonarodzeniowe warianty swoich flagowych kubełków. Co prawda święta są tutaj mocno skomercjalizowane i związane z fascynacją kulturą zachodu, ale jak doszło do powstania tak nietypowej tradycji?

Przede wszystkim ze względu na zupełnie inną religię i małą mniejszość chrześcijańską Boże Narodzenie nie było tutaj nigdy obchodzone tak hucznie jak chociażby w Polsce. Tę niszę na rynku postanowiła wykorzystać sieć restauracji KFC, która w 1974 roku rozpoczęła pierwszą świąteczną kampanię reklamową. Pomysł spodobał się tak bardzo, że powracał w kolejnych latach i na stałe związał się z okresem świątecznym w Japonii.

Australijski święty Mikołaj na desce surfingowej

Dzieci w Australii oczekują na prezenty od świętego Mikołaja, który przybywa na desce surfingowej, a w jego zaprzęgu znajdziemy delfiny lub kangury. Sam Mikołaj ubrany jest w koszule i klapki ze względu na ponad 30-stopniowe grudniowe upały.

W Australii święta obchodzi się dwa razy w roku. W grudniu tak jak zwykle oraz w lipcu, ponieważ wtedy właśnie nastaje zima, a z nieba spada śnieg.

Powiększ obraz: Na zdjęciu święty Mikołaj na plaży z deską surfingową Shutterstock
Na zdjęciu święty Mikołaj na plaży z deską surfingową

Gra w hokeja na Boże Narodzenie w Etiopii

Według legendy pasterze w noc narodzin Jezusa mieli grać w „Genne”. Jest to gra zespołowa przypominająca hokeja, ale na trawie. Dlatego mieszkańcy Etiopii co roku po wigilijnej wieczerzy oddają się wspólnej grze, aby uczcić czas narodzin Chrystusa.

Co ciekawe „Genna” to również najpopularniejsze określenie na święta w Etiopii. Jak widać, sama gra jest bardzo mocno związana z tradycjami bożonarodzeniowymi. Bardzo popularnym określeniem jest „Melkam Genna”, co oznacza wesołych świąt.

Czy niedziela 24 grudnia jest handlowa?

Według najnowszej nowelizacji ustawy niedziela 24 grudnia będzie niehandlowa. Natomiast niedziele 10 i 17 grudnia będą handlowe i wtedy zrobimy zakupy. Sama wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale w tym roku wypada w niedzielę.

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

Niestety 27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Święta Bożego Narodzenia trwają od 25 do 26 grudnia.