wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czy od lutego zapłacimy więcej za wywóz śmieci we Wrocławiu? Firmy odbierające odpady chcą podnieść ceny

Czy od lutego zapłacimy więcej za wywóz śmieci we Wrocławiu? Firmy odbierające odpady chcą podnieść ceny

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu wrocławianka wyrzucająca śmieci do kontenera/zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Na zdjęciu wrocławianka wyrzucająca śmieci do kontenera/zdjęcie ilustracyjne

W związku radykalnym podnoszeniem cen przez prywatne firmy odpowiadające za wywóz odpadów Miasto Wrocław jest zmuszone wprowadzać zmianę cennika dla mieszkańców. Co ważne, zgodnie z przepisami, ani jedna złotówka nie zasili budżetu miejskiego, a całość ponoszonych przez wrocławian opłat przeznaczona będzie na system gospodarowania odpadami.

Reklama

Przetarg został unieważniony, ale postępowanie „z wolnej ręki” i kompleksowe analizy wskazują na to, że i tak w 2023 roku na „domknięcie” systemu będzie potrzeba dodatkowych milionów złotych. Co bardzo ważne - miasto, zgodnie z ogólnopolskim prawem, nie może zarobić na tym procesie nawet złotówki, a jednocześnie obowiązuje zasada: kto wytwarza odpady, ten za nie płaci. 

Nowe ceny za wywóz śmieci we Wrocławiu - kiedy decyzja? 

O tym, czy podwyżki wejdą w życie, zadecydują radni miejscy podczas sesji 22 grudnia. Jeżeli rajcy podejmą decyzję o koniecznych podwyżkach, stawka zacznie wynosić 41,24 zł miesięcznie za selektywny wywóz odpadów za osobę w danym gospodarstwie. W przypadku 4-osobowej rodziny wyniesie to dokładnie 164,96 zł. 

Ani złotówka z tych opłat nie trafi do budżetu miasta. Są one w całości przeznaczane na system związany z gospodarką odpadami. Niestety, firmy wyceniają swoje usługi ponad dwukrotnie wyżej niż przy ostatnim przetargu. Liczyliśmy się z tym, że w związku z drożyzną i inflacją stawki pójdą w górę, ale nie aż o 100 procent. Stąd powtórzyliśmy przetarg. Wszystko jednak zależy od firm zajmujących się wywozem odpadów. 
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Spółdzielnie nie mogą zarabiać na wywozie śmieci

Sytuacja z podwyżkami za odpady dotknie także wrocławian mieszkających w spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnie, podobnie jak miasto Wrocław, nie mogą na tym zarabiać. 

– Niestety, jesteśmy zależni od prywatnych film, które dyktują warunki. Spółdzielnie wyłącznie pośredniczą w dokonywaniu opłat, które trafiają później do przedsiębiorców – wyjaśnia Marek Dera, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Urząd Miejski Wrocławia już planuje systemowo pomóc osobom, które najbardziej dotknie podwyżka opłat śmieciowych. Niższe opłaty będą dotyczyły rodzin wielodzietnych i osób najuboższych. 

Na naszej stronie, po sesji Rady Miejskiej Wrocławia z 22 grudnia br., opublikujemy aktualne informacje związane z przyjętymi rozwiązaniami dotyczącymi opłat za wywóz odpadów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl