wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miasto przeciw drastycznym podwyżkom kosztów odbioru odpadów od 2023 r. Ile zapłacimy za śmieci od stycznia?
Ile zapłacimy za odpady w 2023 r.? Trwa nowy przetarg Wrocław TV
Ile zapłacimy za odpady w 2023 r.? Trwa nowy przetarg

Obecna umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Wrocławia wygasa z końcem 2022 r. Dlatego Ekosystem - miejska spółka odpowiedzialna m.in. za gospodarkę odpadami - szuka nowego wykonawcy na rok 2023. Poprzednie przetargi zostały unieważnione ze względu na aż o 100 proc. wyższe ceny ofert. Zawarcie takich umów skutkowałoby dla mieszkańców drastycznymi podwyżkami tzw. „opłaty śmieciowej”. Ile możemy zapłacić za śmieci od stycznia 2023 r.?

Reklama

Obecna umowa na wywóz odpadów we Wrocławiu obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Średni roczny koszt usługi wynosił dotychczas 210 mln 850 tys. zł.

Oferty wyższe o 220 mln zł, czyli ponad 100 procent

W kwietniu 2022 r. ogłoszono cztery postępowania na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu stolicy Dolnego Śląska. Miasto chciało podpisać umowy z wykonawcami na kolejne trzy lata, do końca 2025 r. Jednak najniższe kwoty zaproponowane przez oferentów skutkowałyby rocznym kosztem usługi na poziomie 431 mln 375 tys. złotych. To oznaczałoby wzrost aż o ok. 220 mln zł, czyli o 117 proc.

Nie widzimy podstaw do takich podwyżek. Po pierwsze, nie zamierzamy drastycznie podnosić opłat za odbiór śmieci, nie chcemy tak bardzo obciążać mieszkańców. Po drugie, nawet ewentualna podwyżka opłat do maksymalnej ustawowej granicy i tak nie spowodowałaby pokrycia tych kosztów. Brakowałoby ok. 100 mln złotych. W związku z tym poprzedni przetarg nie mógł zostać rozstrzygnięty
Przemysław Zaleski, prezes Ekosystem sp. z o.o

– Przekładając to na trzyosobową rodzinę, jej czynsz musiałby zostać podwyższony jeszcze co najmniej o ok. 90 zł miesięcznie, tylko z tytułu odbioru odpadów. Na coś takiego nie możemy sobie pozwolić. Rozumiemy, że jest inflacja i ceny wszystkich usług rosną. Ale tak wysokie podwyżki są nie do przyjęcia, dlatego przetarg unieważniono i obecnie trwa nowe postępowanie – dodaje Mirosław Lach z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa.

Nowa umowa na rok i z nowymi zasadami. „Maksymalna efektywność przy niższych kosztach”

Nowy przetarg ogłoszono 6 września 2022 r. Aby jednak tym razem kwoty oferentów były bardziej zbliżone do tych założonych przez miasto, zdecydowano o kilku zmianach w zakresie usług, które miałyby oferować firmy odpowiadające za odbiór odpadów we Wrocławiu.

Przede wszystkim nowa umowa ma zostać podpisana wyłącznie na 2023 rok, a nie - jak pierwotnie zakładano - na trzy lata.

– Pozwoli to zmniejszyć ryzyko związane z długim okresem trwania umowy w obecnych niepewnych czasach, przy szalejącej inflacji i wysokich kosztach prowadzenia działalności. Prognozy NBP przewidują, że pod koniec przyszłego roku powinna nastąpić poprawa sytuacji gospodarczej, dzięki czemu będziemy mogli decydować w korzystniejszych warunkach. A obecnie pozwoli obniżyć koszty odbioru i zagospodarowania odpadów przewidziane tylko na 2023 r. – mówi prezes spółki Ekosystem.   

Na wykonawców nie będą również narzucane dodatkowe koszty, np. związane z edukacją ekologiczną w szkołach podstawowych – tą zajmie się wyłącznie spółka Ekosystem i miasto.

Rozbudowa sieci PSZOK i współpraca ze spółdzielniami oraz zarządcami

Miasto chce również coraz bardziej rozwijać sieć PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy sami mogą przywozić „problemowe” odpady. Obecnie we Wrocławiu są dwa takie miejsca: przy ul. Janowskiej 51 i Michalczyka 9.

W najbliższym czasie Ekosystem planuje jednak uruchomienie kolejnych trzech, m.in. przy ul. Szwajcarskiej. Mają one stanowić podstawę nowego systemu i alternatywę dla usług typu SZOP (pojazd zbierający problemowe odpady) czy podstawiania kontenerów na odpady wielkogabarytowe (w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami ponoszonej przez właścicieli nieruchomości – przyp. red.), bo wrocławianie bardzo chętnie z PSZOK-ów korzystają, co skutkuje m.in. wydłużeniem godzin ich otwarcia w 2022 r.

Żyjemy w trudnych czasach, dlatego musimy zoptymalizować koszty, poprzez rezygnację bądź czasowe zawieszenie niektórych działań, które z pewnością poprawiały komfort życia mieszkańców, ale jednak były usługami dodatkowymi, wyjątkowymi na tle innych miast w Polsce. Mówimy tu np. o SZOP-ie, objazdowej zbiórce czy regularnym podstawianiu kontenerów na odpady wielkogabarytowe. W 2023 r. takie działania będziemy prowadzić interwencyjnie, w porozumieniu ze spółdzielniami i zarządcami nieruchomości. Nasze doświadczenia wskazują bowiem, że np. kontenery na duże gabaryty często były wykorzystywane nieodpowiednio
Przemysław Zaleski, prezes Ekosystem sp. z o.o

Zmniejszeniu ulec ma również minimalna częstotliwość odbioru odpadów na nieruchomościach jednorodzinnych (papier – raz na miesiąc, plastik i szkło raz na trzy tygodnie). Ma to pozwolić ograniczyć kursy śmieciarek, które często zabierają odpady z niezapełnionych pojemników.

– Oczywiście mówimy tu o minimalnym kursowaniu. W każdym przypadku, gdy będzie nam zgłaszane zapotrzebowanie na częstszy odbiór, a nie będzie możliwości dostawienia większych pojemników, te odpady będą odbierane częściej – dodaje Zaleski.

Bardzo istotne są również konsultacje ze spółdzielniami, zarządcami nieruchomości i radami osiedli, które prowadzi spółka Ekosystem, m.in. dot. typów stosowanych pojemników na odpady na danym terenie.

Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o unieważnieniu poprzedniego przetargu przez prezydenta Jacka Sutryka i rozpisaniu go na nowo. Wrocław jest miastem zadbanym pod względem gospodarki odpadami i ważne, by tak zostało. Cieszymy się, że w obecnym przetargu nie przewidziano skrajnych cięć dotychczasowych usług, a system interwencyjny pozwoli pogodzić interesy wielu stron i - pomimo trudnych czasów, w jakich żyjemy - zachować rozsądny standard odbioru odpadów w naszym mieście
Marek Dera, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe

Wrocław nie utonie w śmieciach! A ile możemy zapłacić za odpady od stycznia?

Nowa umowa na odbiór odpadów we Wrocławiu ma obowiązywać od stycznia. Czy istnieje zagrożenie, że kolejnego przetargu nie uda się rozstrzygnąć i tym samym miasto nie podpisze nowej umowy z wykonawcą do końca 2022 r.?

– Nie przewidujemy takiego rozwiązania. Jestem przekonany, że uda nam się porozumieć z oferentami. Oczywiście, jesteśmy również przygotowani na gorszy scenariusz i mamy przygotowane alternatywne opcje. Wierzymy jednak, że nie będą one konieczne. O jednym mogę zapewnić: odpady będą wywożone bez jakichkolwiek przerw i o to mieszkańcy mogą być spokojni – podkreśla prezes Ekosystemu.

A ile od stycznia możemy zapłacić za odbiór odpadów we Wrocławiu?

– Za wcześnie, by o tym mówić, poczekajmy na rozstrzygnięcie przetargu. Naszym podstawowym celem jest jednak jak najmniejsze obciążenie mieszkańców nowymi cenami. Tego się trzymamy i podwyżki, jeżeli będą, to zrobimy wszystko, by były jak najmniej dotkliwe dla portfeli wrocławian – dodaje radny Mirosław Lach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl