Społeczna lodówka na Zakrzowie

Od końca kwietnia mieszkańcy Zakrzowa w prosty sposób mogą dzielić się z sąsiadami jedzeniem. Na ich osiedlu stanęła już piąta we Wrocławiu społeczna lodówka, działająca na zasadzie foodsharingu.

  • fot. Zmieniaj Zakrzów


To bardzo popularna w ostatnich czasach inicjatywa, która polega na dzieleniu się jedzeniem za pomocą lodówek ustawionych w ogólnodostępnych miejscach. Przy ulicy Okulickiego 2 (tuż obok Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki) na Zakrzowie od końca kwietnia mieszkańcy mogą korzystać ze wspólnego dobra, nie tylko dzieląc się żywnością, ale także korzystając z dostępnych w lodówce zasobów.

Można tam znaleźć wiele produktów: sery, mleka, owoce, chleb – czyli wszystko to, co na co dzień potrzebne jest do normalnej egzystencji. Oczywiście, cały czas organizatorzy akcji czekają na pomoc lokalnych mieszkańców w uzupełnianiu półek nowej lodówki w najpotrzebniejsze składniki. Należy jednak pamiętać, że produkty powinny być szczelnie zapakowane, z ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być natomiast zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem.

fot. Zmieniaj Zakrzów

Lodówka na Zakrzowie, której inicjatorką jest mieszkanka osiedla Ada Klimaszewska czynna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu.

– Mam nadzieję, że nasza zakrzowska lodówka będzie osiedlową platformą wymiany dobra. Podzielimy się dzięki niej nie tylko jedzeniem czy napojami, ale też pozytywną energią, radością i nadzieją. Bo też od samego początku takie właśnie emocje i wartości nam towarzyszyły. Od dłuższego czasu obserwuję, że chcemy dawać więcej nie tylko rodzinie, ale także znajomym czy sąsiadom. Społeczna lodówka przy Okulickiego 2 w prostej linii to umożliwia. Możemy dawać, brać, dzielić się. To cudowne. Róbmy to – mówi inicjatorka akcji Ada Klimaszewska.

Pamiętajmy, trwa długi weekend majowy, większość z mieszkańców wyjeżdża z Wrocławia, dlatego może zamiast wyrzucać jedzenie, warto podzielić się nim z innymi? Akcję wsparła organizacja Weźpomóż, Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów oraz organizacja Foodsharing Wrocław.

Pozostałe wrocławskie jadłodajnie znajdują się na:

  • ul. Ludwika Rydygiera 25a (Nadodrze)
  • ul. Osobowickiej 129 (Osobowice)
  • ul. Zachodniej 1 (Szczepin)
  • ul. Gajowickiej 96a (Grabiszyn)

Czytaj także:

Zgłoś uwagę