wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Plan Transportowy
  6. Zgłoszone wnioski, uwagi, pomysły [I ETAP Konsultacji]
Zgłoszone wnioski, uwagi, pomysły [I ETAP Konsultacji]

Poniżej opublikowane zostały uwagi, pomysły wnioski zgłoszone przez wrocławian do Planu Transportowego Wrocławia w takcie I tury konsultacji. Ostatnia aktualizacja odbyła się 1.05.2016 o godz. 00.55

TEKSTY UWAG PUBLIKOWANE SĄ W ORYGINALNEJ PISOWNI 

UWAGA NR 1

Szanowni Państwo Cały ten tekst to jeden wielki dramat, pozwolę sobie wypunktować najgorsze jego elementy: 1. Zakłada się, że flagową inwestycją w transport zbiorowy we Wrocławiu jest ul. Hubska 2. Tramwaj na Nowy Dwór jest jedynie ważny 3. Nie ma tramwaju na Jagodno i Psie Pole i żadnych inwestycji do 2022 roku. 4. Umieszczamy mapkę metra, które nie powstanie nigdy, a na której istnieje stacja OGRODY zlokalizowana pośrodku ogródków działkowych!!!!! 5. Zakłada się, że magicznie wzrośnie prędkość handlowa autobusów z 17km/h do 24km/h pomimo, że nie dla nich też się nie planuje żadnych inwestycji. 5. Zakłada się, że tabor autobusowy MPK spadnie z 331 do 263 sztuk, co z nowymi osiedlami i rozwojem sieci??? 7. Tramwajów niskopodłogowych w 2022 roku będzie zaledwie 25% [SIC!!!!!] 8. Częstotliwość kursowania autobusów po przedmieściach zamiast obecnych 30 minut będzie to minut 60 [SIC!!!!!] W JAKI SPOSÓB TO MIASTO MA SIĘ ROZWIJAĆ KOMUNIKACYJNIE SKORO POLITYKA TRANSPORTOWA TO JEDNA WIELKA BZDURA

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

opinia zbiorczo

UWAGA NR 2

wymiana taboru tramwajowego na nowy przeznaczony do obsługi trasy do Leśnicy, bo aktualnie na tej trasie kursuje najstarszy.Propozycja konkretna w zakresie zamiany kursowania tramwaju 33 z tramwajem 31 lub 32-nie ma logicznego uzasadnienia dla sytuacji, w której po tej samej trasie kursują dwie linie.Zamiana sprawi, że mieszkańcy jadący z Leśnicy będą mogli dojechać na Gaj, a z okolic stadionu Miejskiego w kierunku Stadionu Olimpijskiego.Poza tym niezbędne jest uruchomienie w kierunku Leśnicy autobusu, albowiem nawet kiedy jadą do Leśnicy kursują trzy tramwaje, w wypadku występowania bardzo częstych ( jak dotąd) awarii, mieszkańcy tamtego rejonu nie mają czym dojechać.Podstawianie autobusów awaryjnych (i to najkrótszych) nie zdaje egzaminu- trwa to co najmniej godzinę, a po takim czasie zebrana liczba pasażerów nie ma szans zmieścić się do niego.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

dot. str.15, 32 - PLAN ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU ZBIOROWEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO WROCŁAWIA

UWAGA NR 3

Budowa nowej pętli autobusowej przy ul. Zatorskiej (przy os. Wilanowskim i Złociste Jarzębiny) i wydłużenie tam linii D, 141 i 241. Wydłużenie linii 150 przez ul. Zatorską, Zakrzów, ul. Przedwiośnie do Pawłowic.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 4

Dworzec Świebodzki jest praktycznie w centrum - jest naturalnym i gotowym przystankiem końcowym dla wszystkich, którzy chcą się dostać do centrum (Rynek/sklepy/instytucje) bez samochodu. Zarówno dla mieszkańców Wrocławia i okolic (nieistniejąca kolej metropolitalna) jak i przyjezdnych z daleka (Drezno/Berlin/Wraszawa/Praga). By pełnić taka rolę i w pełni wykorzystać swoje atuty powinien być skomunikowany z węzłem przesiadkowym (Dworzec Główny/PKS), lotniskiem jak i lokalnymi węzłami przesiadkowymi komunikacji miejskiej). Odnoga linii kolejowej, na której końcu znajduje się Dworzec Świebodzki jest fragmentem większej instalacji infrastruktury PKP (tory do Dworca Głównego, Magistrala Towarowa Brochów-Gądów), która jest komunikacyjnym rakiem na ciele miasta. Tory dzielą poszczególne dzielnice nie dając możliwości przejazdu ani w małym ruchu (rowery, piesi) ani w ruchu samochodowym. Proszę spojrzeć na plan miasta - na długości całej ulicy Grabiszyńskiej i Tęczowej (około 4 km) nie ma ani jednego przejścia/przejazdu pozwalającego na ominięcie magistrali kolejowej ciągnącej się wzdłuż ulicy. Co więcej istniejące dotąd mikro-przejścia pozwalające na skomunikowanie pieszych/rowerzystów z południa (Grabiszyńska/Hallera/Krzyki) z ostatnio mocno rozwijającymi się jako centra biurowo-handlowe okolicami ulic Strzegomskiej/Legnickiej są likwidowane. Tak było z mini-tunelem przy ulicy Manganowej pozwalającym bezpiecznie pokonać torowisko w stronę ulicy Góralskiej. To samo stało się z wiaduktem na końcu ulicy Tęczowej. Obie te wrogie Wrocławianom "inwestycje" wykonano przy okazji dopiero co ukończonej modernizacji wiaduktu nad ulica Grabiszyńską w ramach super-szybkiej linii na Poznań i Węgliniec. Efekty - Wrocław jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce i jednym z najbardziej zatrutych spalinami samochodowymi - z aut grzęznących w codziennych mega-korkach. Kolej zamiast być częścią rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta sama jest problemem co tworzy i potęguje istniejące.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Całość

UWAGA NR 5

Przywrócenie linii tramwajowej nr 16, która kursowałaby na trasie Tarnogaj-ZOO, przez ul. Armii Krajowej, Hubską, Glinianą, Borowską, Peronową, Piłsudskiego, Małachowskiego, Pułaskiego, Plac Społeczny, Most Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki, Skłodowskiej-Curie, Wróblewskiego. Odciążyłoby to znacznie autobusy linii 145, 146 i zwiększyłoby komfort podróżnym. Do decyzji magistratu zostawiam godziny kursowania takiej linii. Moja propozycja to jazda w godzinach 7-10 oraz 14-18 co 15-18 minut

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Oceny i preferencje użytkowników systemu transportu publicznego

UWAGA NR 6

Tramwaj ZERO (zarówno OL i 0P), nigdy nie jest na czas. Przeważnie 80% to przyjeżdża za wcześnie o 2 min (zgodnie z zegarem na tablicy i kasownikach) 20 % spóźnia się znacznie, - Jedna linia tramwajowa w okolicach Kościuszki, Komuny Paryskiej to stanowczo za mało. Kiedyś jak była puszczona 4 przez pewien okres z powodu remontów pasażerowie byli zadowoleni z połączenia z Biskupinem - dołożyć kolejną linię tramwajową bądź autobusową.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 7

Uważam, że powinno się choć wspomnieć w dokumencie o polityce parkingowej. Nie możemy w mieście budować parkingów, na których nikt nie parkuje, bo jest za drogo. Każdy polak kupuje auto. Druga sprawa: Warto zauważyć, że w mieście stoi bardzo dużo starych i nieużywanych aut, które zajmują miejsca parkingowe. Należy je usunąć, a na pewno nieco poprawi się sytuacja parkingowa w mieście i na osiedlach.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

3.4 cele i zadania ...

UWAGA NR 8

Brak definicji biletu okresowego w definicjach na początku dokumentu, podobnie jak biletu zintegrowanego. Czytanie i rozumienie dokumentu jest zależne od tych definicji. Jestem zdania, że zintegrowany bilet to nie tylko bilet okresowy. Na bilet czasowy papierowy te powinna być możliwość jazdy koleją i to bez wcześniejszego kasowania w MPK, jak to jest obecnie. Ktoś kto mieszka blisko stacji powinien mieć możliwosc jazdy pociągiem bez konieczności kasowania gdzieś w pojeździe MPK. Można zrealizować to poprzez kasowniki zlokalizowane na przystankach kolejowych. Takich stosowanych np w Zurichu rozwiązań nie. Ma to uatrakcyjniać przejazd koleją. Cena przejazdu koleją w ramach granic miasta na bilet czasowy/jednorazowy/powinna być porównywalna z ceną MPK. dziś tak nie jest. Na relacji Wrocław Zakrzów pociąg kosztuje 4.20, a MPK 3 zł. Ważne by nie dotyczyło to tylko biletów okresowych(miesięcznych) ale właśnie jednorazowych. Ważne by korzystać z transportu publicznego zawsze gdy jest to możliwe i powinno to być korzystne finansowo. Dla uczniów bilety powinny być darmowe, to naturalnie ograniczy samochody , którymi rodzice dowożą swoje pociechy do szkół i na zajęcia dodatkowe. To powinno być w celach strategicznych tak jak w Paryżu czy Rzymie.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

s.32 pkt 8 reformowanie systemu taryfowego w stronę preferencji dla biletów okresowych

UWAGA NR 9

Budowę trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór należy przenieść do grupy przedsięwzięć flagowych. Ponadto listę przedsięwzięć proponuję rozszerzyć o budowę linii tramwajowych na Bartoszowice, Jagodno, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Partynice, Psie Pole oraz Swojczyce. Oprócz tego konieczna jest budowa nowych odcinków na ulicach Gajowickiej i Racławickiej oraz dodanie drugiego toru na ulicach Szewskiej i Grodzkiej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Plan transportowy dla Wrocławia, lista przedsięwzięć na stronie 11

UWAGA NR 10

Automaty gdzie można kupić bilet często się psują i ludzie tracą kasę jest możliwość aby odzyskać kasę dzwoniąc ale nie oszukujmy się nikt na to nie ma czasu! Wie zróbcie coś tym, również niesamowitym pomysłem było by możliwość kupna biletu w autobusie nie tylko za pomocą karty ale także kasy często ludzie jadą na galę tylko dlatego ze automat nie działa a nie mają możliwości kupienia w autobusie. Najlepiej komunikacja za 0 zl tak jest w Lubinie, Głogowie i Polkowicach ale oczywiście to nie przejdzie we Wrocławiu.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Lepsze automaty biletowe

UWAGA NR 11

Przystanek kolejowy Muchobór 1. Powinna być dodana modernizacja przystanku kolejowego Muchobór. W okolicach tego przystanku istnieje wiele korporacji i firm zatrudniających tysiące osób. Ul. Strzegomska i Klecińska są przeładowane. Drogi prowadzące do przystanku Muchobór powinny być również wyremontowane. W ramach remontu przystanku mogą powstać tam miejsca handlowe. 2. Inną opcją jest przesunięcie przystanku kolejowego Muchobór i stworzenie przystanku przesiadkowego kolejowo-tramwajowego w ramach powstającej w przyszłości linii tramwajowej na Nowy Dwór.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Str.11 "Inne ważniejsze przedsięwzięcia..."

UWAGA NR 12

Postawić na rowój aglomeracji. wiele ludzi ucieka z mieszkan w miastach i na drogach wylotowych tworza sie korki. powinno sie to zmienic. nie potrzebujemy nowyc linii tramwajowych, mozna wykorzystac stare linie kolejowe. Linia towarowa na południe powinna być wykorzystywana również w ruchu pasażerskim. Bardzo ruchliwa i niebezpieczna droga krajowa nr 8 zostałaby odciążona przez podróżujących czesto codziennie do Wrocławia mieszkanców kotliny Kłodzkiej - sugerowałabym rewitalizację nieczynnej drogi do Łagiewnik, nie tylko do Kobierzyc. Ludność z zachodniej częsci kotliny ( Dzierżoniów i okolice) nie mają innej alternatywy niż droga krajowa. Włączenie szynobusów na trasie Dzierżoniów- Wro (bądź choćby Łagiewniki- Wrocław) odciążyłoby ruch drogowy. Zmniejszenie ruchu na drodze= mniej CO2 w powietrzu, mniej korków, mniej wypadków. Okolice są atrakcyjnie turystycznie ( góry sowie, zbiornik w Bielawie, podziemne miasto w kompleksie Riese) i na pewno linie kolejowe byłyby dobre dla rozwoju regionu i odciążyłyby Wrocław

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

LAN ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU ZBIOROWEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO WROCŁAWIA, rysunek 3, strona 53

UWAGA NR 13

Realizacja tramwaju w ramach tej inwestycji jest bardzo potrzebna. Liczby mówią same za siebie. Mieszkania na Jagodnie: Nowa Toskania - 268 Mała Toskania - 500 Osiedle Maestro - 460 Osiedle Cztery Pory Roku - 1500 Co daje ok. 10000 ludzi + liczne domki i szeregówki. To jest mało? Do roku 2019/2020 ta liczba z pewnością wzrośnie. Proszę popatrzeć na MPZP., wzdłuż ulicy Buforowej zaplanowano same budynki wielorodzinne.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Przebudowa ulicy Buforowej.

UWAGA NR 14

Z punktu widzenia potrzeb mieszkańców gmin ościennych sąsiadujących z Wrocławiem od strony południowej oraz pracowników szybko rozwijających się zakładów pracy w tym rejonie (Bielan Wrocławskich, Kątów Wrocławskich, Biskupic Podgórnych itd.) zasadnym jest powołując się za założenia PT (poprawę dostępności zewnętrznej Wrocławia i okolicznych gmin poprzez rozwój zrównoważonego systemu transportu zbiorowego, pozwalając funkcjonować efektywnie, oferować możliwość wyboru środka transportowego i podtrzymywać rozwój gospodarczy oraz regionalny poprzez zwiększenie częstotliwości kursowania, ułatwienie w przesiadkach oraz lepszą koordynację rozkładów jazdy i zmniejszenie negatywnych oddziaływań na otoczenie, zapewnienie wygodnego dojazdu do rejonów przegęszczenia ruchu samochodowego) rozbudowa linii tramwajowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich do samych Bielany, stworzenie centrum przesiadkowego w okolicach Alei Bielany umożliwiające na mocy stosownych porozumień z gminami ościennymi (ew. ZIT) skoordynowanie sieci transportu łączącego Wrocław z Gminami ościennymi a Wrocławiem. Zapotrzebowanie na tego rodzaju połączenie jest ciągle rosnące. Dodatkowo wprowadzenie dodatkowych linii autobusowych przez. ul. Wyścigowa do Bielan Wrocławskich w związku z rozbudową infrastruktury biurowej. Pozostawienie lub zwiększenie ilości połączeń autobusowych do/przez Biskupic/e Podgórnych/e zarówno jeśli chodzi o połączenia z Wrocławia jak i z gmin ościennych, zapotrzebowanie generowane jest przez stale rosnące zatrudnienie w tym rejonie.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

pkt 4 ust. 4.1 Model usług użyteczności publicznej w transporcie zbiorowym Wrocławia i okolicznych gmin

UWAGA NR 15

Utworzenie grupy konsultantów ds. monitorowania jakości przewozów w publicznym transporcie zbiorowym składającej się z osób niepełnosprawnych

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Plan transportowy dla Wrocławia, Zarys działań zapewniających dostępność transportu zbiorowego dla osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Załącznik: Uwaga nr 15

UWAGA NR 16

Należy uwzględnić budowę nowego torowiska tramwajowego do obsługi osiedla Stabłowice, które od 5 lat rozbudowywane jest przez budownictwo wielorodzinne. Rekomendowane rozwiązanie to odnoga torowiska od ul. Kosmonautów (na wysokości nowego szpitala) wzdłuż ul. Filedorfa i aktualnie budowanego przedłużenia ul. Wojanowskiej (z pętlą w okolicy osiedla TBS). Brak uwzględnienia tych planów w dokumencie spowoduje za parę brak rezerwy terenu pod inwestycję. Linia tramwajowa oprócz obsługi mieszkańców w/w osiedla poprawiłaby dostępność do nowego szpitala (jako jeden z przystanków na rekomendowanym przedłużeniu torowiska). W/w bez dostępu do efektywnej komunikacji zbiorowej powoduje już teraz zmożony ruch kołowy na ul. Kosmonautów i ul. Królewieckiej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

4.2

UWAGA NR 17

Witam! Jeżdżę codziennie do pracy do Wrocławia od strony Strzelina. Zazwyczaj pociągiem, ale również niekiedy (niestety) z konieczności samochodem. To o czym chciałem napisać to dojazd od strony Jagodna. Jest tragiczny. Około godziny 7 rano samochody stoją już od ronda w Iwinach do samej chemii (autobusy mpk też, tramwajów brak). Chciałbym zasugerować tutaj budowę przystanku/stacji kolejowej Wrocław-Jagodno. Nawet kosztem Smardzowa, w którym tak naprawdę nikt nie wsiada. Stacja Jagodno z pewnością rozładowałaby ten korek, a sam koszt jej budowy nie przekracza możliwości Wrocławia. Wiem, że jest kwestia formalności i różnych właścicieli danej infrastruktury i terenu, ale w tym wypadku warto jest się dogadać i zrobić coś dla wielu ludzi z Wrocławia i jego aglomeracji. Myślę, że bardzo wielu mieszkańców Wrocławia się ze mną zgodzi.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 18

Proszę o rozważenie porawek do układu komunikacyjnegow okolicach Korona - Sołtysowice. W okolicahc CH Korona jest projektowany rozwój połączenia między przystankiem kolejowym i autobusowym, co jest dobrym pomysłem jako szybkie połączenie do centrum miasta i CH. Jednakże dzielnica Sołtysowice, gdzie są planowane inwestycje pod zabudowę mieszkaniową, nie ma żadnego połączenia komunikacyjnego z tym węzłem, a znajduje się najbliżej spośród innych dzielnic. Idealnym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie jednej linii autobusowej łączącej Sołtysowice z CH (na piechotę 30min., oczywiście bez zakupów) oraz centrum miasta (w tej chwili trzeba się przesiadać, podróż trwa ok.45min.).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Rozdział 4, Rysunek nr 2

UWAGA NR 19

Brak połączenia osiedla Sołtysowice z C.H. Korona i węzłem komunikacyjnym przy C.H. Planowane sa nowe osiadla i rozbudowywanie obecnych. Mieszkańcy używają samochodów do dojazdów do centrum, bo autobusem bardzo długo się jedzie naokoło. Takie połączenie przez ul. Poprzeczką odciążyło by ruch samochodowy i wieczne korki na przejeździe kolejowym.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Rozdział 4, Rysunek nr 2

UWAGA NR 20

Jestem ze Stabłowic dojeżdżam na Krakowską autobusem lub rowerem . Dla mnie istotne jest : 1. osobna ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kosmonautów, nie tak jak teraz przy samochodach. 2. odkorkowanie ul. Stabłowickiej , Królewieckiej , Maślickiej 3. Kolej miejska : nowy przystanek na Głównej i koło Praktikera na Krakowskiej . Możliwość przewozu roweru w cenie biletu lub za niewielką dopłatą, Bilety w kolei miejskiej na takich samych zasadach jak w autobusach. Częstotliwość kursowania pociągów miejskich jak autobusu 103 przykładowo .

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

całość

UWAGA NR 21

Udział taboru niskopodłogowego w tramwajach w 2022 roku powinien być zdecydowanie wyższy niż 25% i wynosić nawet 50%. W ciągu najbliższych kilku lat miasto powinno kupować tramwaje o co najmniej 70% niskiej podłogi. Takie pojazdy oprócz ułatwienia poruszania się osobom niepełnosprawnym na wózkach umożliwiłyby również szybszą wymianę pasażerów na przystankach, ponieważ więcej osób korzystałoby z drzwi bez schodów.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Plan transportowy Wrocławia, standardy obsługi związane z konstrukcją i wyposażeniem pojazdów na stronie 84

UWAGA NR 22

mój pomysł jest bardziej ogólny, zadam jedno sugestywne pytanie : dlaczego nie rozpatruje się wprowadzenia do systemu komunikacyjnego trolejbusów, ciche, szybkie , nie wymagają torowisk które sie zapadają, i co najważniejsze nie trują, jak dymiące autobusy

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 23

Proponuje następujące priorytety transportowe: 1. Aleja Wielkiej Wyspy i "Most Olimpijski" tz koło Stadionu Olimpijskiego na przedłużeniu Paderewskiego do Kowalskiej i dalej za Koroną do Kamieńskiego i Żmigrodzkiej czyli zamknięcie Obwodnicy Śródmiejskiej 2.Poszeżenie wiaduktów kolejowych nad : Boya-Żeleńskiego, Długą, Borowską i Buforową 3.Prawoskręty na Kasprowicza w Żmigrodzka oraz ze Żmigrodzkiej w Kamieńskiego 4. Lewoskręty z zawracaniem z Kochanowskiego w Mianowskiego i Smoleńskiego umożliwią one także płynniejszy przejazd podczas ewentualnych remontów Mostów Jagiellońskich oraz umożliwić legalne zawracanie na Kochanowskiego koło sklepu na wysokości Śniadeckich w obu kierunkach (przez właściwe oznakowanie i właściwa sygnalizację tak jak np. na Karkonoskiej w Turniejową) plus ewentualne światła w tym miejscu. 5.Przydał by się także łącznik Pawłowicki czyli droga łącząca okolice Korony i węzła Psie Pole na A8/S8 6. Nowe drogi wylotowe najpierw tzw. Trasa Krakowska oraz Trasa Obornicka 7. Śródmiejska Trasa Południowa Pułaskiego ? Plac Strzegomski 8. Na koniec w ramach poprawy estetyki przydałoby się odrestaurować na szczycie Mostu Grunwaldzkiego te "cztery korony" jakie miał do 1945 roku. Ładniej by wyglądał a koszt tego nie byłby aż tak wielki.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

uzupełnienie dokumentu

UWAGA NR 24

Szanowni Państwo, aby skłonić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, nie wystarczy "zachować minimalne standardy dostępności dla każdego podobszaru". Konieczne jest uruchomienie linii, które z tych obszarów dowiozą ludzi do centrum w ciągu 20-30 minut. Mieszkam na Stabłowicach (osiedle TBS), pracuję na Krzykach, droga do pracy zajmuje mi 1,5 godziny. W mieście UE, w XXI wieku to kpina. Uważam, że konieczne jest uruchomienie linii autobusowej pospiesznej po połączeniu ulic Wojanowskiej i Fieldorfa, dojeżdżającej do pl. Jana Pawła II/ul. Kazimierza Wielkiego, kursującej od Leśnicy do np. któregoś z osiedli we wschodniej części miasta, które też ma złe połączenie z centrum. Jedynie skrócenie czasu dojazdu do pracy do 45-60 minut (maksymalnie!) może skutecznie zachęcić do rezygnacji z samochodu.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Plan transportowy Wrocławia, rozdz. Kierunki rozwoju publicznego transportu zbiorowego

UWAGA NR 25

Cały plan transportu nadaje się jedynie do kosza, ponieważ: - bazuje na nieaktualnych danych, badania sprzed 2013 roku to już archiwalne rzeczy - w międzyczasie miasto rozlewa się znacząco na przedmieścia, samochodów jest znacząco więcej, degradacja MPK postępuje wręcz lawinowo (likwidacja zajezdni, degradacja techniczna taboru tramwajowego i infrastruktury), dopiero teraz widać efekt otwarcia AOW i elementów WOW - znaczący wzrost liczby wjeżdżających aut do miasta. - Plan całkowicie oderwany od koncepcji stawiania na komunikację zbiorową. Plan zawiera cały szereg bzdurnych elementów, likwidację wielu kursów autobusów z przedmieść, nie zawiera obiecanych i niezbędnych inwestycji - rozbudowę sieci tramwajowej (Psie Pole, Jagodno, Gaj- szpital, Sępolno). Plan stawia na dalsze korkowanie miasta przez dalszą rozbudowę dróg wjazdowych do miasta, aby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do wyprowadzki z miasta i dalszej katastrofy przez rozlewanie się miasta i dalszy paraliż komunikacyjny.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Cały plan transportu

UWAGA NR 26

W planie nie uwzględniono rozwoju wschodnich osiedli Wrocławia oraz rozwoju wschodnich gmin graniczących z Wrocławiem (gmina Czernica, gmina Długołęka). Dojazd osób do Wrocławia zakorkowaną ulicą Strachocińską, Swojczycką i Kowalską już dzisiaj jest nie do przyjęcia. Co dopiero w przyszłości. Budowa BŁD z Łan do Długołeki w żaden sposób nie rozwiąże problemu dojazdu z tych gmin i osiedli wschodnich do centrum Wrocławia. Brak w planach budowy Trasy Swojczyckiej eliminującej ruch z osiedli Swojec, Strachocin, Kowale uważam z gruby błąd a nawet jako sabotaż. Ta inwestycja jest KONIECZNA i bardziej potrzebna niż inwestycje w most na Wielkiej Wyspie.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strategiczne inwestycje

UWAGA NR 27

. Zezwolenie na otwarcie drzwi - w razie obecnosci chetnych do wejscia/wyjscia - przez kierowcę linii posp., gdy i tak stoi na swiatlach na przystanku, ktory tej linii nie obejmuje. 2. Porty usb pod fotelami, bo citaro super ale ciagniecie kabla od poreczy utrudnia poruszanie sie po tramw./autobusie.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 28

Proszę o uzupełnienie w dokumencie "Plan transportowy - Wrocław"do wszystkich wymienionych imiennie zdań drogowych i kolejowych - Tabela nr 4 wskaźnika EIRR

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Imienny wykaz zadań

UWAGA NR 29

Proponuję wprowadzić organizację transportu szynowego [tramwajowego] na wzór metra. Oznacza to uproszczenie sieci połączeń oraz lepsze wykorzystanie istniejącej bazy transportowej. Oczywistym efektem tego typu połączeń sieciowych jest skrócenie czasu korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Wystarczy stworzyć racjonalną sieć punktów przesiadkowych, by móc przemieszczać się środkami komunikacji zbiorowej o wiele, wiele sprawniej, niż dotychczas...

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

organizacja transportu szynowego

UWAGA NR 30

W uzupełnieniu porannego wniosku dotyczącego organizacji komunikacji szynowej we Wrocławiu na wzór metra podsyłam przykładowe rozwiązanie problemu- połączenie "-nastu" linii metra tramwajowego z siecią kolejową. Zasady ruchu na liniach tramwajowych - tramwaj co 2 - 8 minut w zależności od pory dnia. Czas oczekiwania pasażera skrócony do minimum. Nerwowe bieganie na przystankach podwójnych praktycznie nie istnieje. Linie tramwajowe typu "A" z możliwym ograniczeniem podzakresu oraz "A+B", rozwijające się na końcach [np. na przedmieściach]. Pociągi według zapotrzebowania 2-3 wagonowe, albo przegubowe. Konieczne zlikwidowanie zatrzymań ruchu tramwajów z powodu świateł na skrzyżowaniach - tramwaj ma regularnie priorytet. Przesiadki łatwo realizowalne, najlepiej przez uliczne przejścia naziemne. Likwidacja krzyżowania się tras - patrz rozwiązanie Ronda Regana i zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Ruskiej. Tyle na zachętę. Na mapie proszę zauważyć udatne uzupełnienie sieci kolejowej o odcinek dworzec główny PKP - Wojnów przez Niskie Łąki, Wittiga, Biskupin.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

uzupełnienie zgłoszenia nr 29

Załącznik: Uwaga nr 30

UWAGA NR 31

Niechlujstwo redakcyjne. Prawdopodobnie przeklejone żywcem z innego opracowania. Powinno się potrącić z wynagrodzenia dla wykonawcy każdy taki przypadek.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 87

Załącznik: Uwaga nr 31

UWAGA NR 32

Przystanki autobusowe na moście Milenijnym. Przystanki w pobliżu hali Orbita - słupek 12319 i 12320 usytuowane są tuż koło schodów zejściowych /wejściowycy/ z mostu, natomiast przystanki bliżej Osobowic - słupek 23109 i 23110 usytuowane są / zarówno z jednej jak i z drugiej strony jezdni / w odległości około 200 metrów od schodów . Proponuję przenieść przystanki 23109 i 23110 w pobliże schoów / podobnie jak przy Orbicie / co zdecydowanie poprawi / ułatwi / korzystanie z nich szczególnie ludziom starszym. Taką samą opinię jak moja słyszałem już kjlkakrotnie od pasażerów korzystających z tych przystanków. Sądzę , że koszt przeniesienia w/w przystanków byłby niewielki ponieważ istnieją już tamdość długie zatoczki.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Przystanki autobusowe na moście Milenijnym : słupek 23109 i 23110.

UWAGA NR 33

Według mnie wymagana jest rekonfiguracja tras autobusowych. Obecnie autobusy kluczą po osiedlach zamiast jechać po najkrótszej trasie. Proszę np. przeanalizować trasę autobusu 126 z Krzyków na Kozanów - połączenie tych przystanków bezpośrednią linią powinno oznaczać że jest to najszybsza trasa. Tymczasem korzystając serwisów type jakdojade.pl i wybierając trasę Krzyki - Kozanów linia 126 nie jest podpowiadana w żadnych wynikach bo czas przejazdu trwa 56 minut, podczas gdy najszybszym połączeniem kobinowanym m (autobus D i tramwaj 31) trwa to tylko 39 minut - widać że coś tu nie gra.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 34

Ostatnie 5 lat mieszkałem w Poznaniu. Jest tam genialna komunikacja miejska, którą ludzie chętniej wybierają niż samochód. Porównałem tamtejsze standardy i udogodnienia z tym co można spotkać we Wrocławiu. Oto one: - dbanie o punktualność, która we Wrocławiu jest pojęciem względnym, - godziny odjazdów danej linii w internecie i na przystanku są kompletnie inne, - brakuje bus-taxi pasów pozwolających na szybszy transport zbiorowy w szczycie komunikacyjnym. Wrocław ma szersze ulice niż Poznań, a to w Poznaniu królują bus pasy, - sygnalizacja świetlna wykrywająca i faworyzująca tramwaje. Poznań stosuje tą metodę od lat i ludzie bardzo sobie to chwalą, - zniwelowanie pasów ruchu współdzielnych z autami. W innym przypadku jazda tramwajem nie ma sensu, ponieważ stoi on w korku razem z resztą uczestników ruchu, - zwiększenie liczby kursów w godzinach szczytu. Kurs co 10 - 12 min to zdecydowanie za mało, - dostosowanie UrbanCard do standardu PEKA (Poznań), czyli danie możliwości zapłacenia za pojedyncze przystanki, a nie za bilet minimum 30 minutowy. Powyższe zmiany z pewnością uatrakcyjnią zbiorowy transport publiczny niwelując zanieczyszczenie powietrza dzięki mniejszej liczbie samochodów, zwiększą przychody z biletów oraz zmniejszą irytację ludzi chcących dostać się do pracy lub domu komunikacją miejską. Mam nadzieję,że ktoś wykorzysta te pomysły i polepszy życie we Wrocławiu.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

wskazuje na przedsięwzięcia priorytetowe i długofalowe dotyczące rozwoju transportu

UWAGA NR 35

Dokument potwierdza ze Wrocław chce rozwijac komunikacje kolejowa traktując ją jako integralny element systemu komunikacyjnego miasta. Dokument jednak nie zwraca uwagi na istotna moim zdaniem (i bardzo trywialna rzecz) a mianowicie skuteczne zasilanie informacjami o dostepnych na terenie miasta polaczeniach kolejowych systemow typu jakdojade.pl czy google maps. Google maps w ogole nie dysponuja informacjami o polaczeniach komunikacji publicznej we Wroclawiu, co dziwi zwazywszy, ze Google ma duuze biuro we Wroclawiu. Jak dojade natomiast preferuje polaczenia autobusowe i tramwajowe ponad polaczeniami kolejowymi - bez uruchomienia opcji "unikaj autobusow" nie potrafie zmusic tej aplikacji do wskazania polaczenia kolejowego na trasie Strzegomska 8-10 - Psie Pole okolice stacji kolejowej. Prosze z reszta sprawdzic.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

 ???

UWAGA NR 36

Nie wiem, czy dobrze rozumiem rysunek, ale wydaje mi się, że na rok 2022 nie ma planów publicznego transportu na ul Racławickiej, która powinna być gotowa na koniec 2016r., co jest dość nielogiczne biorąc pod uwagę fakt, że budowane są tam zatoczki.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 52 - rys. 2 sieć publicznego transportu zbiorowego

UWAGA NR 37

Czytając dokument mam wrażenie, że brane są pod uwagę tylko oceny użytkowników transportu publicznego. A co z mieszkańcami, którzy chcieliby korzystać z transportu publicznego, ale ze względu na brak rozbudowywania komunikacji i stagnacja w planowaniu nowych połączeń sprawia, że zmuszeni są korzystać z transportu indywidualnego. Jeżeli chcemy odciążyć centrum od ruchu samochodowego, to należy bardziej skupić się na rozwijaniu komunikacji z miejsc, gdzie komunikacja do tej pory nie dociera lub dociera, ale brak zróżnicowania kierunków (np. z osiedli przy ul. Krzyckiej, nie można bezpośrednio dojechać do zachodnich części miasta, a co gorsza do dworca PKP!, natomiast w kierunkach północno-zachodnich jeździ zarówno tramwaj 17, jak i autobus D). Mieszkańcy chcieliby jeździć komunikacją miejską, ale nie mają do niej dostępu...

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Punkt 5.3 Oceny uczestników transportu drogowego

UWAGA NR 38

Większa ilość Bus pasów. Po ostatnim spotkaniu w Barze Barbara 21.03. rozmawialiśmy o Bus pasach i ich konieczności wprowadzenia szczególnie miedzy osiedlami oddalonymi od Centrum. Myślę tu głównie o Psim Polu. Pan Komar wspomniał o odcinku miedzy rynkiem Psiego Pola a Korona. Moim zdaniem należałoby wydzielić autonomiczną drogę aż do mostu Szczytnickiego. Należy rozważyć kroki związane z ograniczeniem ruchu na jednym z pasów ruchu na ul. Kochanowskiego na cele komunikacji zbiorowej. Lepszym jednak rozwiązaniem byłaby budowa niezależnego pasa ruchu w taki sposób, aby w przyszłości nie było pokus jego szybkiej eliminacji na korzyść ruchu samochodowego - cenna uwaga ze strony twórcy koncepcji omawianej na spotkaniu. Moim zdaniem tam gdzie nie budujemy linii tramwajowej musimy zapewnić w pełni autonomiczny bus pas inaczej nigdy nie wyeliminujemy nawyku do wybierania samochodu w poruszaniu się po mieście.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 39

Chciałabym zaproponować szynobusy po trasach kolejowych Wrocławia tych używanych i nieużywanych jak np. stacja Kowale, które będą także zabierać pasażerów z miejscowości podwrocławskich jak np. Dobrzykowice-Kamieniec Wroc-Nadolice-Czernica czy Szewce-Zajączków, Pęgów-Golędzinów-Oborniki Śl-Osola- zmniejszy to korki na ulicach dojazdowo-wyjazdowych z Wrocławia. Kolejna sprawa to wyświetlanie możliwości przesiadki w tramwajach i autobusach na monitorach i tablicach (za ile minut będzie tramwaj, autobus innej trasy, numer - tam gdzie linie tramwajowe i autobusowe się krzyżują)- pasażerowie bez stresu mogliby wybrać odpowiedni przystanek na przesiadkę - tego brakuje. Postawienie świateł lub ronda na skrzyżowaniach, gdzie często są wypadki, stłuczki np. koło stadionu olimpijskiego: Mickiewicza- 9maja- Paderewskiego czy Miłoszycka-Swojszycka. W niektórych miejscach autobusy mogłyby korzystać z torowiska tramwajowego wymijając zakorkowane ulice np. autobus A, N ul. Wyszyńskiego między ul. Sienkiewicza a Urzędem Wojewódzkim.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

cały dokument

UWAGA NR 40

Wasze pomysły, wymyślenia o rozwinięciu komunikacji miejskiej we Wrocławiu są dobre, tylko czasami mogą być wątpliwości, że nie będzie np trasy na Ołtaszyn, ponieważ pierw trzeba rozszerzyć ul. Grota-Rowieckiego, od szpitala na Borowskiej do skrzyżowania z Gałczyńskiego. Co nie którzy fani komunikacji miejskiej wpadli na jakieś pomysły, tylko przemyśleli jakiś czas, że najpierw przyniesie szkodliwość, a potem korzyść. Jak jest napisane w tytule, to są nowe trasy tramwajowe na nowe osiedla, na jeden jest gotowy, finanse też, ale jest parę pytań: - jaki będzie tabor, - czy trasy na pozostałe zaplanowane dzielnice na Jagodno Psie Pole czy Ołtaszyn będzie prędzej czy później gotowe lub realizowane? Póki co, to tyle w sprawie pytań. Tabor tramwajowy i autobusowy jest do wymiany, m.in. komunistyczne Konstale 105Na oraz zaniedbane Volva. Moim zdanie, może pozostali wrocławianie też coś mają w głowie, jakie mają być tramwaje i autobusy. Pierwsze, jak jest zapisane w dokumentach, planujecie kupić ponad 140 tramwai, ale, to odrobinę za mało, ma być max 200, żeby były częściej. Markami są Pesa (modele Swing oraz Jazz podobnego do tych z Warszawy, Szczecina czy Gdańska), Modertrans Moderus Gamma oraz czeskie Vario LF EVO1 (na bazie nadwozia tamtejszego Tatry T3, podobnego do niedawnego wycofywanego Konstala 13N z Warszawy), a autobusowych Solarisy Urbino czwartej generacji w 12, 15 lub 18 metrowe oraz SOR NB 12 (które były testowane u nas w 2011 roku na liniach 107, 114 oraz 126) lub 18. Wszystkie są całkowicie niskopodłogowe, klimatyzowane, nowoczesne. Ten ostatni tramwaj ma pojedynczy wagon bez członów, którym będzie przypominać wagony Konstal N, warszawskie 13N oraz 105N. Obecnie testuje w Pradzie w Czechach, który można tam zobaczyć do końca tegorocznych wakacji. To tylko propozycje, możecie odrzucić czy akceptować, jak chcecie. I tak chciałbym nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich, zwłaszcza na wymienionych rejonach ludzi dobrze.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Nowe trasy tramwajowe na Psie Pole, Ołtaszyn, Jagodno i Nowy Dwór oraz tabor w od 2020

UWAGA NR 41

Uwaga ogólna 1: Planowaniem rozwoju transportu publicznego dla poszczególnych dzielnic powinny zajmować się osoby: - mieszkające w danej dzielnicy; - korzystające z transportu publicznego. Zapoznanie się z częścią dokumentu odnoszącą się do dzielnicy, w której mieszkam (Ołtaszyn) pozwala przypuszczać, że przynajmniej w jej przypadku nie miało to miejsca, jako że nieliczne uwagi odnoszące się do Ołtaszyna całkowicie rozmijają się z rzeczywistością. Nie podejmuję się oceny, czy to samo dotyczy innych dzielnic, właśnie dlatego, iż nie uważam, by moja wiedza na ich temat uprawniała do takiej oceny. Uwaga ogólna 2: Nie przewidziano żadnych większych inwestycji w regionie Partynic/Ołtaszyna/Wojszyc. Tymczasem w regionie tym trwa niezwykle dynamiczna rozbudowa kolejnych osiedli, za którą nie idą praktycznie żadne inwestycje infrastrukturalne. Mieszkańcy nowych osiedli dostają do dyspozycji infrastrukturę transportową nieznacznie tylko różniącą się od tej funkcjonującej 30 lat temu (te same linie, jedynie nieznaczna korekta częstotliwości kursowania). Zważywszy na to, że ulica Zwycięska (jedna z głównych przecinających wzmiankowane dzielnice) jest już w tej chwili najbardziej zakorkowaną ulicą w mieście, zdumienie musi budzić fakt, że ta krytyczna sytuacja nie znalazła w ogóle odzwierciedlenia w planach rozwoju komunikacji zbiorowej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Cały dokument

UWAGA NR 42

Str. 58-59, tabela INFRASTRUKTURA DROGOWO-TRAMWAJOWA - W GRANICACH MIASTA Jest: Brak jakichkolwiek wzmianek dotyczących rejonu Partynice-Ołtaszyn-Wojszyce. Powinno być: Należałoby dodać punkt dotyczący budowy linii tramwajowej, łączącej Ołtaszyn lub co najmniej Partynice z Krzykami. Str. 60, tabela INFRASTRUKTURA KOLEJOWA - W GRANICACH MIASTA Jest: Brak jakichkolwiek wzmianek dotyczących rejonu Partynice-Ołtaszyn-Wojszyce. Powinno być: Należałoby dodać punkt dotyczący dodania przystanku kolejowego przy linii przebiegającej przez Partynice. Str. 61, tabela SIEĆ TRANSPORTU ZBIOROWEGO Jest: Przedłużenie linii autobusowych do Ołtaszyna*. Powinno być: Zwiększenie częstotliwości kursowania linii 112 i 113: co 20 minut poza godzinami szczytu, co 10 minut w godzinach szczytu, co 15 minut w weekendy**. * Jakich linii? Przedłużenie do którego przystanku? Brak jakichkolwiek konkretów! ** Obowiązujące obecnie rozkłady jazdy opierają się na fałszywym przeświadczeniu, że w weekendy komunikacja zbiorowa jest wykorzystywania w stopniu minimalnym. Przynajmniej w przypadku Ołtaszyna rzeczywistość jest całkiem inna: liczba osób, które przemieszczają się do centrum (zakupy, rozrywka) jest tak duża, że często trudno znaleźć nawet miejsce stojące, o siedzącym nie wspominając.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

4.3. Zakres i etapy rozwoju sieci użyteczności publicznej

UWAGA NR 43

Tabela 18: Zakres pożądanej informacji na przystankach i w pojazdach. Mój pomysł: dla Pasażera na przystanku na tabliczce - wygodniejsze jest zamiast szczegółowego rozkładu jazdy z podawaniem konkretnej godziny i minuty odjazdu z przystanku, podać czas odjazdu z przystanku pierwszego poazdu w ciągu dnia oraz orientacyjny czas przyjazdu pojazdu na przystanek zarówno w szczycie jak i poza szczytem: np w godzinach szczytu pojazd kursuje co 7 min a poza szczytem co 20 min. - wzorem innych zachodnich miast, np w Anglii - Transport For London - tabliczka na przystanku nie określa co do minuty przyjazdu pojazdu. Jeśli z jakiegoś powodu pojazd się spóźnia lub wypadł z trasy, można założyc że kolejny powinien się pojawić o określoną jednostkę czasu np za kolejne 7 min. Tym samym na przystanku nie powinniśmy w szczycie czekać dlużej niż 14 minut. Oczywiście rozkład godzinowy i minutowy powinien obowiązywać - lecz przede wszystkim kierowców. Osiągamy dzięki temu kilka rzeczy: 1. Mniejszy stres w trakcie czekania i satysfakcję gdy pojazd przyjedzie szybciej 2. W przypadku spóźnienia - wiemy że kolejny pojazd powinien dotrzeć za określoną i znaną nam jednostkę czasu 3. Łatwośc planowania przejazdu - nie musimy pędzić na określoną minutę na przystanek - poprostu doliczamy maksymalny czas oczekiwania na pojazd na przystanku do czasu trwania całej podróży.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Tabela nr 18, str 102, punktualność, rozkład jazdy, godziny i minuty

UWAGA NR 44

.pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

UWAGA NR 45

Uważam, że osoby z poza Wrocławia, tutaj jedynie pracujące czy uczące się, powinny się w większym stopniu dokładać do budżetu miejskiego przez np. zróżnicowanie cen za bilety komunikacji miejskiej i parkowanie tak by mieszkańcy (definiowani jako odprowadzający we Wrocławiu podatki, osoby zameldowane lub posiadające nieruchomości) płacili mniejsze stawki niż przyjezdni. Zróżnicowanie cen powinno dotyczyć zarówno opcji jednorazowych jak i abonamentów. Proponuję również by do rozwoju kolei aglomeracyjnej w tym odcinków wewnątrz Wrocławia dokładały się inne samorządy dolnośląskie. Ponadto wskazane jest poszerzenie stref płatnego parkowania by ułatwić parkowanie mieszkańcom co np. na osiedlach takich jak Szczepin robi się problematyczne.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Całość

UWAGA NR 46

Autobus szynowy wahadłowy po torach kolejowych stacja Sołtysowice- aż do ul. Żmigrodzkiej. Budowa ulicy Nowogorlickiej. Ominiecie Psiego Pola w kierunku na Wilczyce. Budowa połączenia tramwajowego Kowale-Psie Pole. Urealnienie cen biletów. Komunikacja autobusowa /tramwajowa kolejowa w jednolitej cenie w ramach miasta.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Brak

UWAGA NR 47

Szanowni Państwo, chciałbym zwrócić uwagę na problem hałasu generowanego przez tramwaje w mieście. Mieszkam przy Zajezdni nr 2 przy ul. Słowiańskiej. Niestety jej niedawna rozbudowana spowodowała, że mieszkanie w jej sąsiedztwie stało bardzo uciążliwe, przede wszystkim ze względu na dużą ilość łuków na których tramwaje niemiłosiernie wyją. Zadziwiający jest fakt, że na zupełnie nowej infrastrukturze w samym centrum nowoczesnego miasta tramwaje są aż tak hałaśliwe. Zainstalowane smarownice główek szyn wydają się nie przynosić kompletnie żadnej poprawy, porównując poziom hałasu do nawet starych odcinków pozbawionych tych systemów. Myślę, że dobrym przykładem dla Wrocławia może być Praga, po której codziennie jeździ tramwaj, którego jedynym zadaniem jest smarowanie szyn. Pokonuje on miesięcznie 6000 km zużywając jedynie 50 kg smaru, który potrafi obniżyć hałas z 86 do 61 dB. (źródło: http://technet.idnes.cz/prague-czech-republic-oiling-tram-tatra-t3-stream-live-video-webcam-10s-/tec_technika.aspx?c=A151014_164011_veda_pka). Ciągle trwają też prace nad udoskonalaniem receptur smarów. Przy ostatnim zakupie tramwajów Moderus nie znalazłem w żadnym miejscu informacji, że poziom hałasu generowany przez te tramwaje lub obecność systemu smarowania kół była jakimkolwiek czynnikiem decydującym o ocenie oferty. Tutaj można dać za przykład Olsztyn, w którym głośność tramwajów to był jeden z kluczowych czynników. Oczywiście praw fizyki nie da się oszukać, ale fakt, że podczas deszczu tramwaje w Zajezdni nr 2 są praktycznie bezszelestne oraz przykład naszych południowych sąsiadów, pozwala wierzyć, że w XXI wieku istnieją skuteczne sposoby niwelowania uciążliwości tramwajów dla mieszkańców.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 48

Linia nr 2 co 6 minut w szczycie. Tramwaj linii nr 2 jest najbardziej obciążoną linią na Powstańców Śląskich, podróżują nim setki pracowników i studentów, którzy dojeżdżają do pl. Grunwaldzkiego. Jednocześnie inne linie na Powstańców jeżdżą puste. Niech tramwaj nr 2 jeździ w szczycie co 6 minut. Jeśli nie ma na to miejsca na torach, można skrócić linię 6 lub 7 - niech zawraca przy Renomie w stronę Kowal/Poświętnego, a linię 1 i 4 można na stałe połączyć, jak w czasie remontu Curie-Skłodowskiej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

49

UWAGA NR 49

W tabeli ujęto inwestycje "Budowa przystanku kolejowego Wrocław Lamowice" w ramach ZIT WrOF, która wynika z nieaktualnej wersji strategii ZIT WrOF. Konieczne jest uzupełnienie listy planowanych inwestycji oddziałujących na ruch we Wrocławiu zawartych w: Planie inwestycji transportowych o znaczeniu regionalnym w województwie dolnośląskim realizowanych ze środków EFRR 2014-2020 i Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

str 60 - infrastruktura kolejowa

UWAGA NR 50

1. Zignorowano rozwój wschodniej części Wrocławia ? nie żadnych propozycji poprawy sytuacji w tym rejonie poza rewitalizacją linii kolejowej (jednak nie wykazano, że ta koncepcja przyniesie poprawę sytuacji); zignorowano konieczne inwestycje (Trasa Swojczycka lub znacząca rozbudowa wjazdu DK 94 (Krakowska) nie zaproponowano też innych rozwiązań (np. przebudowa drogi Trestno-Blizanowice lub udostępnienie jej tylko dla mieszkańców i komunikacji zbiorowej wraz z utworzeniem nowych linii autobusowych. 2. Plan nie zawiera zapisów o konieczności podejmowania działań we właściwej kolejności ? tzn. najpierw stworzenie alternatywnych dróg/metod komunikacji wraz z odpowiednią ilością miejsc parkingowych a potem ograniczanie ruchu w centrum ? w efekcie możliwe jest realizowanie planu wybiórczo i twierdzenie, ze plan jest realizowany ? np. kontynuowanie dotychczasowej polityki paraliżowania ruchu w centrum bez tworzenia możliwości dostania się tam w godnych warunkach w inny sposób. 3. Plan koncentruje się na spowodowaniu zmian w obrębie Śródmieścia ? poprzez przesuniecie problemów w kierunku granic miasta (str. 105: ?Analizy ruchowe wykonane dla potrzeb Planu wykazały, że spadek pracy przewozowej (poj-km) nie został osiągnięty w relacji ruchu w całym obszarze miasta, natomiast został osiągnięty w odniesieniu do centrum wielkomiejskiego?) - to jest zaprzeczenie zrównoważonego rozwoju. 4. Nie ma propozycji wykorzystania Dworca Świebodzkiego jako węzła komunikacyjnego ? świetnie się do tego nadaje, bo jest zlokalizowany w centrum, jest tam miejsce na stworzenie odpowiedniej ilości parkingów itp. 5. Nie poświęcono należytej uwagi osobom dojeżdżającym z miejscowości aglomeracji do pracy we Wrocławiu i stworzeniu dla nich rozsądnej alternatywy w postaci parkingów na obrzeżach miasta z możliwością przesiadki do sprawnego transportu zbiorowego ? sensowne działanie w tym zakresie mogłoby poprawić sytuację znacznie bardziej niż paraliżowanie ruchu w centrum metodami administracyjnymi

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

całość

UWAGA NR 51

ad 5.2 - zapisy tego rozdziału sugerują, że planowanie oparto na modelu ruchu, w którym wykorzystano nieaktualne dane i badania (2006 ? to dyskwalifikuje ten dokument, wnioski są niewiarygodne) i w tworzeniu którego nie sporządzono szczegółowych badań dotyczących dokładnych tras podróży mieszkańców aglomeracji dojeżdżających do pracy we Wrocławiu (jeśli takie są to powinny być załącznikiem do dokumentu), a tymczasem to ruch z pobliskich miejscowości do Wrocławia i z powrotem generuje zatory na drogach wlotowych i paraliżuje całe osiedla (np. Swojczyce-Strachocin-Wojnów); w konsekwencji nie wiadomo, czy planowane rozwiązania (np. uruchomienie linii kolejowej 292 z Jelcza-Laskowic) przyczynią się do powstania alternatywy dla mieszkańców tych miejscowości czy też tylko pogorszą sytuację (w tym przykładzie dojechanie pociągiem do centrum miasta wymaga objechania śródmieścia dookoła, a linia w 2 miejscach przecina zakorkowana Sochocińską, więc jeśli celem podróży nie są okolice Sołtysowic lub Nadodrza to realizacja tego zamierzenia przyniesie pogorszenie sytuacji i będzie skrajna niegospodarnością (może alternatywą byłoby przebudowanie tej linii na tramwajową i włączenie jej w system tramwajowy na Kowalach lub Sępolnie ? jednak brak badań nie pozwala tego właściwie ocenić) ad 5.1 ? wnioski z tego rozdziału nie są odzwierciedlone w pozostałych częściach planu ? dostrzeżono zmiany demograficzne (starzenie się mieszkańców), ale nie zaproponowano adekwatnych działań, raczej przeciwnie ? tworzy się ułatwienia dla rowerów kosztem możliwości dojechania samochodem do centrum

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

rozdz. 5.1 i 5.2

UWAGA NR 52

Rozdział 8.1 Tabele 11, 12, 13 Proponowane standardy stoją w sprzeczności z celem jakim jest uczynienie z transportu zbiorowego atrakcyjnej alternatywy dla transportu indywidualnego. W szczególności zapełnienie powierzchni miejsc do stania w zestawieniu z brakiem klimatyzacji w większości taboru oznacza brak możliwości podróżowania w godnych warunkach, co na pewno nie zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej; brak zmian w ilości miejsc siedzących oznacza ignorowanie wyników rozdziału 5.1 ? zwiększającej się ilości ludzi starszych. Skrócenie czasu podróży o 1-2 minuty oznacza praktyczny brak postępu w tej dziedzinie, co oznacza założenie, że planowane przedsięwzięcia będą nieskuteczne i nie przyniosą poprawy sytuacji. Rozdział 9 Wioski z tego rozdziału nie przystają do treści planu ? z tabeli 8 wynika, ze planowane zwiększenie udziału transportu zbiorowego to ok. 1 % (punkt procentowy) a jedocześnie planuje się zwiększenie pracy przewozowej transportu indywidualnego mierzonej w pojazdogodzinach o 13 % (tab. 7); w zestawieniu z proponowanymi standardami (rozdz. 8.1.) ? skróceniem czasu podróży komunikacja zbiorowa o 1-2 minuty oznacza to, że realizacja planu ma polegać w niewielkim stopniu na poprawie działania komunikacji zbiorowej a przede wszystkim na dalszym paraliżowaniu transportu indywidualnego, co oznacza większe zatory na drogach w mieście. Jednak Autorzy planu stawiają tezę, ze wpłynie to pozytywnie na jakość środowiska (str. 105) ? teza ta jest całkowicie nieuprawniona.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Rozdział 8.1 Tabele 11, 12, 13, Rozdział 9

UWAGA NR 53

Proszę zweryfikować datę (2020) przebudowy autostrady A4. Rozbudowa autostrady A4 na odcinku Wrocław ? Krzyżowa i autostrady A18 na odcinku Krzyżowa - Golnice nie znajduje się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych (PBDK) 2014-2023. Na ten moment brak jest podstaw by udzielić wiążącej informacji o terminie realizacji inwestycji.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Dokument: Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Wrocławia, Projekt, wersja 19 lutego 2016. Strona 60 - wykaz inwestycji poza miastem

UWAGA NR 54

1. ZSTS w Aglomeracji W-wia musi przewidywać pociągnięcie szyn tramwajowych z Hubskiej na Jagodno (wydzielona trasa tramwajowo-autobusowa+4 pasy dla samochodów) 2. Przebudowa Zwycięskiej musi uwzględniać szyny tramwajowe, a nie wyłącznie przedłużenie linii autobusowych (trasa od Karkonoskiej, przez Zwycięską do Grota-Roweckiego, Borowska, Świeradowska)+poszerzenie ulicy: 4 pasy oraz poszerzenie Grota_Roweckiego (wiadukt!!!!). Zapraszam rano na Grota - to jest koszmar, a deweloperzy stawiają wzdłuż tej ulicy kolejne bloki bez opamiętania - za chwilę nie da się wyjechać z bocznych ulic, bo już w tej chwili jest z tym problem.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 11, 59 i 61

UWAGA NR 55

W projekcie planu niestety brak projektu budowy tramwaju w nowej inwestycji łączącej aleje Piastów z Racławicką, tramwaj mógł by dalej przechodzić w Gajowicką, dalej zaporoską dochodząc do linii na Grabiszyńskiej. Ważnym elementem w tym miejscu są aspekty społeczne nowa linia tramwajowa połączyła by oddalone osiedla z parkami Park Grabiszyński, Park Gajowicki. - W planie brak mowy o remoncie ul. Gajowickiej odcinka od Hallera do Zaporoskiej, nawierzchnia powinna zostać wyremontowana wraz z wydzielonym Bus pasem i miejscem na linie tramwajową. Autobusy na Gajowickiej stoją w korkach codziennie. - Miasto powinno inwestować przede wszystkim w nowy tabor tramwajowy i rozwój linii tramwajowych, jak i zapewnienie węzłów przesiadkowych autobus,tramwaj, pociąg, rower. Tak rower jako że system roweru miejskiego jest zamawiany przez miasto też powinien w tym planie być uwzględniony jako środek uzupełniający, system powinien zostać rozbudowany i wyposażony w rowery tandemy i rowery typu cargo. - Ruch samochodowy w centrum miasta powinien zostać jeszcze bardziej uspokojony. - Miasto powinno po za ścisłym centrum miasta zorganizować strefy płatnego parkowania w celu zwiększenia rotacji pojazdów tym samym nieco zmuszając kierowców do wyboru komunikacji zbiorowej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Całość

UWAGA NR 56

W tabeli kluczowych inwestycji Ołtaszyn i Wojszyce zasłużyły tylko na jedną wzmiankę. Tymczasem w ciągu kilku ostatnich lat zaludnienie Ółtaszyna wzrosło z ok. 4000 do ok. 22000, a są to tylko oficjalne dane, należy przypuszczać, iż mieszkańców niezameldowanych jest dużo więcej (z komunikacji korzystają też mieszkańcy Wysokiej). Nawet założywszy, że tylko część tych osób będzie korzystać z komunikacji, nadal wzrost jest ogromny, a plan nie odzwierciedla tego w żaden sposób. Str. 58-59, INFRASTRUKTURA DROGOWO-TRAMWAJOWA - W GRANICACH MIASTA Tramwaje: możliwe powstanie linii Krzyki-Partynice lub Krzyki-Ołtaszyn. Była taka planowana, ale plany porzucono. Drogi: można przedłużyć ulicę Agrestową, dodając przejazd kolejowy i łącząc w ten sposób krótszą drogą Ołtaszyn z Krzykami. Str. 60, INFRASTRUKTURA KOLEJOWA - W GRANICACH MIASTA Możliwe dodanie przystanków kolejowych w okolicach ulic Zwycięskiej i/lub Agrestowej. Str. 61, SIEĆ TRANSPORTU ZBIOROWEGO Do wzmianki o ?przedłużeniu linii autobusowych do Ołtaszyna? należy dodać szczegóły - np. przedłużenie linii 144 i nocnej 259 do Ołtaszyna. Należy zwiększyć częstotliwość kursowania linii 112 i 113 oraz 612. Należy zwiększyć częstotliwość kursowania linii nocnej 249 i/lub wydłużyć godziny kursowania linii 113. Należy połączyć Ołtaszyn linią autobusową z Brochowem oraz z Kleciną.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Str. 58-63, Tabela 4: Wykaz inwestycji kluczowych dla Planu transportowego

UWAGA NR 57

Moja uwaga dotyczy pomysłu utworzenia trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór i dotyczy jej dwóch aspektów. Pierwszy i chyba niepodlegający dyskusji fakt, to kumulacja karygodnych zaniedbań na ulicy Strzegomskiej od MW do przystanku Nowodworska: brak dobrego połączenia z innymi dużymi arteriami, przejazd kolejowy, wąski i zużyty wiadukt itd. --- Ulica ta wymaga kompleksowej i natychmiastowej przebudowy. Przebudowa ta powinna pociągać za sobą utworzenie niezależnego pasa dla komunikacji zbiorowej - TAK ale w formie wydzielonego BUS-PASA, zupełnie nie zgadzam się z pomysłem tramwajowo-autobusowym, argumentacje opieram o fragment planu dotyczący korzyści płynących z sytemu tramwajowego (str.36). 1) gdy koncepcja zawiedzie zmiana przeznaczenia/modyfikacja torowiska to ogromne koszty, jak i same jego położenie to dużo większy koszt 2) BUS-PAS można wydzielić tak samo łatwo jak torowisko 3) każdy cm2 dla dobrze zaplanowanej trasy to efektywne wykorzystanie terenu 4) oba warianty zrobią to równie skutecznie 5) niska uciążliwość tramwajów to "mit" teoretyczny wystarczy zamknąć oczy i posłuchać co jest najgłośniejsze na pl. JPII lub co najgłośniej podjeżdża na rondzie Regana, pod względem ekologicznym autobusy sprawne, spełniające wysokie normy Euro6 są dużo bardziej "zielone" tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę pochodzenie energii elektrycznej. Dodatkowo 1) Ewentualny tramwaj powstanie zapewne w formie jednej nitki jak ma to miejsce w Leśnicy - ewentualna awaria pociąga za sobą zablokowanie całej trasy!!! Autobusy nie mają takich problemów. 2) Koszty utworzenie takiej trasy (łącznie z zajezdnią) są dużo wyższe, zabierają dużo więcej miejsca. Podsumowując decydując się na tram-bus płacimy więcej, zabieramy więcej miejsca na zajezdnie, budujemy dłużej, hałasujemy bardziej, komplikujemy bardziej. Wybierając tylko bus dostajemy dokładnie te same "plusy" za mniejsze pieniądze, szybciej, bardziej elastycznie odnośnie zmian koncepcji i odporności na awarie.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

str. 11 Przedsięwzięcia priorytetowe str. 36 Korzyści systemu tramwajowego wspomaganego trakcją autobusową

UWAGA NR 58

Nie zauważyłem informacji dotyczącej systemu kontroli biletów pasażerów. Ze względu na to, że odrzucany jest koncept podobny londyńskiemu (wejście przez przednie drzwi i kontrola i sprzedaż biletów przez prowadzącego pojazd), postulowałem wprowadzenie konduktorów zamiast kontrolerów. I postulat ten utrzymuję. Konduktorzy byliby odpowiednio umundurowani i prowadzili sprzedaż biletów w cenach taryfowych. Kontrolowanie biletów byłoby także ich obowiązkiem ale osoby, które korzystałyby z komunikacji bez ważnego biletu, najpierw otrzymywałyby propozycję jego zakupu w cenie taryfowej a przy odmowie byłyby wypraszane z pojazdu. Konduktorzy także kontrolowaliby przestrzeganie regulaminu przewozów (np. teraz nagminnie jest spożywany alkohol w pojazdach i jeździ nimi menelstwo) i odpowiednio, w połączeniu ze służbami interwencyjnymi, reagowali w sytuacjach jego łamania.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Punkt 8

UWAGA NR 59

Wszystkie tablice Dynamicznej Informacji Pasażerskiej od roku 2020 powinny mieć system zapowiedzi głosowej dla osób niewidomych (najlepiej uruchamiany poprzez przycisk przy tablicy), a także powinny wskazywać, czy nadjeżdżający pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przypadku, gdyby najbliższy pojazd danej linii nie był niskopodłogowy, linia ta powinna na tablicy pojawić się dwukrotnie (osobno dla pojazdu wysokopodłogowego i osobno dla niskopodłogowego). Tablice DIP powinny także pokazywać zmiany tras danych linii, np. poprzez inwersję danego numeru linii (analogicznie, jak to jest na wyświetlaczach w pojazdach).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Minimalne standardy systemu informacji pasażerskiej oraz komfortu podróży

UWAGA NR 60

Nasze postulaty: - rezygnacja z tych inwestycji drogowych, które pogarszają konkurencyjność transportu zbiorowego - rezygnacja z tramwaju dwusystemowego - przekazanie całości wynikających z tego oszczędności, przeszło 1 mld zł, na rozwój sieci tramwajowej oraz zakup nowych autobusów I tramwajów - uwzględnienie w planach finansowych dodatkowych środków, około 200 mln zł rocznie, wynikających z utworzenia wrocławskiego związku metropolitarnego - wykorzystanie zmniejszonego zapotrzebowania na ruch autobusowy w śródmieściu na rzecz skokowej poprawy interwałów obsługi liniami autobusowymi peryferyjnych osiedli Wrocławia I gmin podwrocławskich - w perspektywie do 2022 r. 100% pojazdów komunikacji miejskiej winno być niskopodłogowe I klimatyzowane - ograniczenie zakupu nowych autobusów do autobusów elektrycznych, co przyniesie kilkadziesiąt milionów oszczędności rocznie z tytułu czterokrotnie niższych kosztów paliwa - ograniczenie zakupów nowych tramwajów do wagonów z 100% udziałem niskiej podłogi - 15 minut jako maksymalny interwał obsługi korytarzy transportowych miasta w dni robocze między 06:00 I 22:00 - rezygnacja z międzyszczytu w odniesieniu do zwartej zabudowy poza śródmieściem - 30 minut jako maksymalny interwał obsługi korytarzy transportowych poza miastem w dni robocze między 06:00 I 22:00 - 100% przystanków autobusowych I tramwajowych z oświetloną wiatą, co najmniej 50% z wyświetlaczami podającymi aktualizowane czasy przyjazdu - uwzględnienie procentu przystanków wyposażonych w stojaki rowerowe jako parametr standardów obsługi związanych z wyposażeniem przystanków I wyznaczenie wysokości tego parametru w porozumieniu z organizacjami cyklistów - uwzględnienie kolei aglomeracyjnej jako pełnoprawnego środka transportu miejskiego I podmiejskiego z analizą budowy nowych przystanków, np. Krakowska, Księże Małe, Jagodno, Tarnogaj, Wojszyce, Klecina, Bielany Wrocławskie, Ligota, Sportowa, włącznie Prosimy o potwierdzenie otrzymania.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Plan transportowy Wrocławia

UWAGA NR 61

Proszę o wprowadzenie na PLANIE TRANSPORTOWYM węzła zintegrowanego zlokalizowanego między nowymi zakładami przemysłowymi VOLVO oraz 3M. UZASADNIENIE: 1. Na MIEJSCOWYM PLANIE ZAGOSPODAROWANIA nr 312 jest wydzielone miejsce dla przedłużenia linii tramwajowej [teren 5KDD/4] z dotychczasowej pętli (przy fabryce POLIFARB) do nowej pętli zlokalizowanej na przedłużeniu ul.Kwidzyńskiej przy torowisku linii kolejowej nr 292 [teren o oznaczeniu 2KDS]. 2. Obszar między Odrą a Widawą jest niedorozwinięty komunikacyjnie, a jednym ze środków mających poprawić sytuację ma być uruchomienie kolejki aglomeracyjnej. 3. Węzły zintegrowane przy centrum KORONA oraz przy ul. Żeleńskiego nie mogą być atrakcyjne ze względu na oddalenie komunikacji miejskiej od przystanków kolejowych; węzeł przesiadkowy Wrocław Nadodrze jest jeszcze bardziej oddalony dla pasażerów wjeżdżających od strony gminy Czernica, a linię tramwajową oddziela od stacji kolejowej różnica poziomów. Wnioskowany węzeł daje możliwość łatwej i szybkiej przesiadki do odpowiednio zsynchronizowanego tramwaju. 4. Linia tramwajowa wzdłuż ul. Kwidzyńskiej i Toruńskiej jest poprowadzona wydzielonym pasem i prowadzi do węzła przesiadkowego MPK na pl.Kromera. 5. Omawiany obszar jest centrum aktywności gospodarczej (w szczególności nowe, rozbudowywane fabryki VOLVO i 3M); pracownicy tam zatrudnieni mają problemy z dojazdem do miejsca pracy. 6. Rezerwa terenu jak i potrzeby komunikacyjne dają wielorakie możliwości wykorzystania opisanego miejsca: może tu być również połączenie torowisk dla tramwaju dwusystemowego jak i bocznica dla lokalizacji stacji KOŃCOWEJ szynobusu (bez konieczności wjeżdżania na bardziej zatłoczone odcinki za stacją KOWALE; przy ulokowaniu drugiego przystanku krańcowego w Czernicy - zamiast w Laskowicach - dałoby to możliwość zwiększenia liczby kursów wzdłuż najgęściej zamieszkałej części trasy. 7. Sprawę należy szeroko skonsultować oraz rozpatrywać wraz z innymi rozwiązaniami postulowanymi społecznie dla tego obszaru

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Mapa węzłów zintegrowanych

UWAGA NR 62

Podróżowanie komunikacją miejską niestety nie należy do najprzyjemniejszych, w odróżnieniu np. do Poznania czy Warszawy. Siedzenia są brudne i śmierdzące, trzeba uważać czy nie usiądzie się na zmoczonym przed chwilą siedzeniu, bo podróżował tu jakiś " niezbyt czysty"pan. Pan, wokół którego robi się pusto w promieniu 2 metrów przygotowuje sobie posiłek wyciągając z reklamówek co ma. Najgorsze to, że kierowcy na prośby pasażerów w ogóle nie reagują lub wręcz pouczają, że " jest to taki sam pasażer jak inni". Można by nawet powiedzieć że jest to pasażer VIP, bo nie dość że ma pół autobusu dla siebie to jeszcze podróżuje za darmo. Komfort jazdy zapewniają też osoby palące e-papierosy, gdzie kierowcy rownież nie reagują i głośniki z zapowiedziami gdzie nie słyszy się własnych myśli.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Brak

UWAGA NR 63

Zupełnie nie rozumiem dlaczego w tak długoletnim planie nie przewiduje się parkingów na obrzeżach miast połączonych z komunikacją miejską?? Przecież to najprostsze rozwiązanie żeby ludzie dojeżdżający codziennie do pracy zostawiali auta i do centrum jechali komunikacją miejską. Tak jest na zachodzie i to działa! Jest natomiast kilka czynników, które muszą być spełnione żeby kierowcy korzystali z takich rozwiązań, tj.: - parkingi muszą mieć dobrą lokalizację przy głównych drogach wjazdowych do miasta, - nie mogą rujnować kieszeni (myślę, że cena 10zł za cały dzień jest ok i w tym transport komunikacją miejską do centrum i z powrotem na parking), możliwość miesięcznych karnetów, - duża liczba połączeń szybkich połączeń komunikacją miejską na linii parking-centrum, szczególnie rano i po południu. Rozważacie metro we Wrocławiu, które jest strasznie drogim i pracochłonnym rozwiązaniem a nie spróbujecie nawet opcji z przesiadkowymi parkingami?? Nie rozumiem, po prostu nie wiem dlaczego tej opcji nie sprawdzicie? Przykładowe lokalizacje wg mnie: - drogi z południa nr 94, 395 i 5, - od wschodu 98, - północ 5, - zachód 94, 347. Najprościej i najmniejszym kosztem w lokalizacji gdzie nie trzeba dużo robić (czyli przygotować plac, utwardzić (nie musi być asfalt) i ogrodzić + oznaczenia, parkomaty itp. naprawdę na przygotowanie takiego miejsca żeby sprawdzić czy to u nas w mieście zadziała nie potrzeba fortuny tylko dobrych chęci! Mam nadzieję, że się znajdą :)

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

całość

UWAGA NR 64

Moi rodzice mieszkają w Lamowicach obok Jagodna i jak tylko dowiedziałem się, że planowany jest remont ulicy Buforowej odetchnąłem z ulgą. Dojazd do Lamowic w godzinach popołudniowych z okolic dworca PKP zajmuje średnio ok 30-35 minut (jest to odcinek ok 4-5km). Taka sama sytuacja jest rano, a nawet gorsza kiedy ludzie dojeżdżają do pracy, dzieci do szkoły lub ktoś po prostu jedzie do lekarza. Problem w tym, że dołożenie 1 pasa i ścieżki rowerowej, które są zaplanowane nic nie zmieni bo w ciągu ostatnich kilku lat oddano wzdłuż ul. Buforowej setki mieszkań, a następne rosną jak grzyby po deszczu. Nie znam statystyk ale wystarczy się przejechać i zliczyć nowe bloki (nie liczę małych lokalnych inwestycji). Nie rozumiem więc dlaczego podczas remontu nie zrobić torowiska tramwajowego tym bardziej, że infrastruktura na początku ul. Buforowej jest przygotowana, a jedyny problem to wiadukt kolejowy. Nie sądzę, żeby nie udało się z koleją w tej sprawie dogadać (czy ktoś w ogóle próbował podjąć ten temat??) Obawiam się, że bez tramwaju za 3-4 lata dodatkowym kosztem będziemy znowu rozkopywać ul. Buforową żeby zrobić torowisko, podwójna robota wg mnie. Druga sprawa to zabezpieczenie terenów w okolicach ronda w Iwinach na zrobienie zajezdni tramwajowej, żeby tramwaje mogły zawracać (chyba, że trasa będzie obsługiwana przez pojazdy, które jeżdżą w 2 kierunkach).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

całość

UWAGA NR 65

W dokumencie zapisano, że podstawą sieci transportu publicznego mają być tramwaje. Planuje się (strona 63) zakup 77 sztuk a łącznie w ciągu 6 lat przybyć ma prawie 60 nowych-wzrost z 225 do 283 (bo część pewnie będzie zezłomowana z racji ponad 40 lat użytkowania). Pytanie, gdzie miasto planuje trzymać te dodatkowe składy, jeśli w ŻADNYM dokumencie oficjalnym- Wieloletnim Planie Inwestycyjnym(do roku 2019) nie ma ANI słowa na temat budowy nowej-4 zajezdni tramwajowej a dotychczasowe trzy nie będą w stanie przyjąć tak dużej ilości dodatkowego taboru! To pokazuje jedynie życzeniowe myślenie i nierealność zapisów planu.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 80

UWAGA NR 66

Dokument nazywa się planem zrównoważonego transportu. Jak tutaj mówić o ZRÓWNOWAŻONYM skoro ponad 70% środków na inwestycje w ramach planu będzie przeznaczonych na komunikację indywidualną(KI)-samochody-dodatkowe generatory korków a nie na komunikację zbiorową(KZ)-realnie ograniczającą ruch, emisję spalin? 4 z 6 największych inwestycji służą przede wszystkim KI Zakładając, że z inwestycji w stylu Most Wielkiej Wyspy 90% pojazdów to będą samochody prywatne a zaledwie 10% komunikacja zbiorowa, można w takich proporcjach ustalić koszty przeznaczone na każdy z tych typów transportu. W ten sposób zaglądając do Wieloletniego Plany Inwestycyjnego mamy takie dane: Inwestycje flagowe: 1.Koszt Alei WW 330 mln zł (90%KI,10%KZ) 2.ZSTS(tram na Popowice i Hubska- w sporej mierze ta ostatnia pomoże autom) 100 mln zł Także z kosztów MWW 90% licząc pod KI czyli 300 mln a 130 z ZSTS pod KZ Inwestycje priorytetowe: 1.DK 94 oś Zachodnia 312 mln-wyłącznie pod KI! 2.Trasa ul. Racławicka i most dla samochodów-koło 30 mln zł(90%KI,10%KZ) 3.TAT na Nowy Dwór 180 mln(wyłącznie KZ) 4. Rozbudowa Buforowej - 79 mln(90%KI,10%KZ) W punkcie 2 i 4 licząc, że 10% ruchu to KZ, odejmując od kosztów inwestycji i wychodzi, że z inwestycji priorytetowych 410 mln zł trafi na KI a 190 mln zł na KZ. Sumując mamy 710 mln zł inwestycji w KI i 320 mln zł w KZczyli 70:30 w ZRÓWNOWAŻONYM transporcie a i tak zaniżyłem, bo pewnie zdecydowanie mniej niż 10% pojazdów w inwestycjach drogowych korzystających z nich to będą pojazdy KZ! Jakby przyjąć 5% to wyjdzie, że na KI pójdzie koło 730 mln a na KZ koło 300 mln! Dlatego nie można mówić o zrównoważonym transporcie! Rozumiem jakby proporcje były 55:45 lub nawet 60:40, ale nie 70:30! Pora na zmianę priorytetu! Więcej inwestycji tramwajowych.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 59-61

UWAGA NR 67

W planie wspomniano o integracji przystanków i infrastruktury transportowej poprzez budowę wspólnych węzłów- kolejowo-drogowo-tramwajowych ułatwiających przesiadkę. Dlaczego więc miasto rezygnuje z możliwości stworzenia takiego węzła na Nowym Dworze planując budowę pętli przy skrzyżowaniu ul. Strzegomskiej i Rogowskiej(daleko od stacji kolejowej Nowy Dwór) zamiast przedłużyć linię do wspominanej stacji kolejowej i przystanku Nowy Dwór jednocześnie budując parking P&R! Tutaj byłaby świetna okazja wykorzystania potencjału kolei, komunikacji zbiorowej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 15

UWAGA NR 68

Dlaczego w dokumencie mowa o tramwaju dwusystemowym skoro władze miasta zrezygnowały z tego jeszcze w listopadzie 2014?

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 31

UWAGA NR 69

Brak jakichkolwiek informacji na temat rozwoju transportu publicznego na terenie Wojszyc!! Stworzyli Państwo MPZP, za którym nie idą żadne decyzje dotyczą transportu. Minimum to puszczenie linii autobusowej przez ulicę Pawią / Przystankową.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Całość

UWAGA NR 70

1. wzorując się na niektórych miastach, polecam wprowadzić darmową komunikację miejską i przejazdy PKP na terenie miasta. Takowa przyniesie miastu większe zyski niżeli płatna

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

n/d

UWAGA NR 70

Brak jakichkolwiek informacji na temat rozwoju transportu publicznego na terenie Wojszyc!! Stworzyli Państwo MPZP, za którym nie idą żadne decyzje dotyczą transportu. Minimum to puszczenie linii autobusowej przez ulicę Pawią / Przystankową.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Całość

UWAGA NR 71

W załączniku .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Lista przedsięwzięć priorytetowych oraz uwagi ogólne

UWAGA NR 72

Proszę o uwzględnianie faktu bardzo intensywnego rozwoju budownictwa mieszkaniowego w północno-zachodnim Wrocławiu, który dotąd jest najbardziej zaniedbanym obszarem w każdym zakresie, także komunikacji zbiorowej. Jeżeli BRW decyduje o umieszczeniu tu jednego z większych obszarów rozwoju budownictwa mieszkaniowego, to muszą równolegle za tym iść inwestycje w komunikację zbiorową i infrastrukturę drogową. Tylko w Zespole Urbanistycznym Kminkowa zlokalizowanym na Lipie Piotrowskiej ma docelowo zamieszkać k. 10 tys. osób. - już teraz mieszka tu ok. 4 tys. osób (oczywiście liczba osób zameldowanych jest o wiele mniejsza), a wiele inwestycji jest w toku. W związku z wygaszeniem pól irygacyjnych dojdzie z pewnością do jeszcze szybszej rozbudowy Świniar, Widawy i Lipy Piotrowskiej. Tymczasem mamy jeden autobus 105 jeżdżący przez Pełczyńską co 30 minut w szczycie! Są plany uruchomienia linii na nowe osiedle do ul. Kminkowej. Jednak te działania już są spóźnione, bo kolejni sąsiedzi kupują następne samochody i pewnie szybko z nich nie zrezygnują, mając alternatywę przejechania w ciągu 10 minut (gdy nie ma korków) do ul. Legnickiej i ok. 1,5 godz. komunikacją miejską, bo trzeba korzystać z 2 autobusów kursujących co 30 minut i jechać przez Różankę, ponadto iść zabłoconym poboczem ok. 1 km do/z przystanku przy ul. Pełczyńskiej. W aspekcie wykorzystania infrastruktury kolejowej - przy modernizacji trasy kolejowej Wrocław-Poznań nie uwzględniono budowy przystanku na wysokości ul. Kminkowej, który jest w Studium i nie widzę, aby ta stacja pojawiała się w nowych opracowaniach. Jeśli planuje się tak duże osiedla, to nie tylko trzeba zapewnić dobrą komunikację zbiorową, ścieżki rowerowe i chodniki, ale także odciążyć od tranzytu ulice osiedlowe, które pełnią teraz funkcję dróg wojewódzkich (np. Pełczyńska, Pęgowska) - bez wybudowania Trasy Obornickiej, która wyprowadziłaby tranzyt od strony Obornik Śl. będzie tu niedługo paraliż komunikacyjny.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

cały dokument

UWAGA NR 73

Przedłużenie linii tramwajowej na ul. Żmigrodzkiej, a najlepiej do granic miasta. Linia tramwajowa lub autobusowa na, dokończonej na północy, obwodnicy śródmiejskiej, która pozwoli m.in. na szybki przejazd komunikacją zbiorową z osiedli w północnej części Wrocławia do ul. Legnickiej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

cały dokument

UWAGA NR 74

Istotnym problemem są braki w połączeniach drogowych między osiedlami. Dróżki międzyosiedlowe mogłyby odciążyć główne trasy komunikacyjne, bo kierowcy mogli by sobie "uciec". Jako przykłady mogę podać dwa miejsca: 1. Partynice: nie ma sposobu, żeby przejechać osiedlami z okolic Obrońców Poczty Gdańskiej do wsi Wysoka. Zwykle jeżdżę rowerem ale czasami muszę pojechać autem. Jednym rozwiązaniem jest przejazd Zwycięską (ha-ha) i Ołtaszyńską lub Kutrzeby. Był kiedyś dziki przejazd ale został zlikwidowany. 2. Gaj: nie ma przejazdu między ulicą Pawią a Wandy Rutkiewicz, trzeba się wciskać na Borowską. To nie muszą być wielkie arterie, uliczka z ograniczeniem do 30km/h i progami by wystarczyła. Wiadomo, że w takich miejscach autobusu czy tym bardziej tramwaju nie będzie, ale mogło by rozładować większe ulice.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Ogólna koncepcja, nie dotyczy dokumentu wprost.

UWAGA NR 75

Linia 119 powinna jeździć co 15 minut. Jest to jedyna linia umożliwiająca dostanie się z Nowego Dworu na Legnicką, gdzie przesiada się duża liczba pasażerów. Nie wspominam o 122, które jedzie przez wszystkie osiedla po kolei, prawie zawsze stoi na przejazdach kolejowych i jazda tą linią czasami jest dłuższa niż pójscie piechotą. Wiele osób przesiada się z kierunku Kuźniki (109, 148, itp) na przystanku Nowy Dwór właśnie do 119. Poza tym jest to też transport dla wielu studentów do UW ( pl. Daniowskiego, Koszarowa), czasami nie można wsiąść do autobusu, bo tyle jest ludzi. Dotyczy sie to zarówno godzin porannych, gdy studenci jada na zajęcia, jak i godzin popołudniowych, gdy z nich wracają. Ostatnio słyszałem rozmowę studentów, że jadą na KOSZMAROWĄ, bo to najgorsze połączenie komunikacyjne w mieście.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 76

Linia 149, która została przedłużona do Kuźnik, w kierunku pl. Grunwaldzki powinna zatrzymywać się na pętli Nowy Dwór (np. na swoim starym przystanku). Wiele, zwłaszcza starszych ludzi idzie na ten autobus, a on przejeżdża obok nie zatrzymując się.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 77

Należy całkowicie przeorganizować linie w MPK - skoncentrować się na głównych trasach, do których powinny dojeżdżać busy/autobusy z okolicznych ulic. Główne trasy to wzdłuż głównych ulic, na których są dodatkowo linie tramwajowe. Na liniach tramwajowych powinny istnieć linie obsługujące 2-3 przystanki oraz dłuższe - np. pl. JPII - Astra; Astra - Leśnica. Na wydzielonych trasach dla tramwajów powinien być asfalt i możliwość korzystania autobusom, taxi itp. Powinny być wykorzystane linie aglomeracyjne PKP - np dwupoziomowe przystanki, gdzie można się przesiąść z pociągu na tramwaj/autobus - np. przy CH Borek, Na Legnickiej - przy TGG, Pętla Krzyki, Ołtaszyn - na ul. Zwycięskiej, Ołtaszyńskiej, Boroska/Grota Roweckiego, Bardzka/Buforowa itp. Takich miejsc jest więcej. Dzięki takiemu podziałowi na osiedlach mogłyby jeździć małe busy dla osób starszych, aby nie musieli dochodzić czasami kilka km do najbliższego przystanku MPK (np. ul. Pawia/Terenowa). Aktualne rozwiązanie MPK jest nie do zaakceptowania. na Placu JPII jeździ kilkanaście różnych linii i jedna awaria powoduje brak możliwości korzystania z MPK. Dlatego na jednym kawałku trasy powinny jeździć max 2 tramwaje - jeden obsługujący 2-3 przystanki, który jeździ jak wahadło wte - wewte. drugi jak już napisałem dłuższą trasę. Jedyny minus - konieczność przesiadania się (w sumie dobre dla zdrowia) Dodatkowo należy zrobić linie pospieszne od A do Z obsługujące połączenia z miast z okolic Wrocławia - np. Kobierzyce - Długołęka, Bielany - Kamieniec Wrocławski, Kąty Wrocławskie - Kamieniec Wrocławski itp.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 78

Proponuję zmianę trasę linii 602 (do Biskupic Podgórnych), w związku z otwarciem nowego odcinka drogi, który pozwoliłby skrócić tę trasę o 5 km (!), z zyskiem dla MPK (koszty benzyny) i pracowników firm w strefie ekonomicznej (czas). Ponadto potrzebny jest koniecznie sobotni kurs linii 607, również do Biskupic. W pracujące soboty, które zdarzają się w strefie nader często, JEDYNY autobus jaki tam jedzie to 602 i już dwukrotnie byłem świadkiem sytuacji kiedy komuś nie udało się nawet do niego wsiąść, bo jest przeładowany. O tym że osoby zwykle jeżdżące 607 nie mają jak się do niego dostać (ze względu na niespasowane czasowo sobotnie rozkłady jazdy), nawet nie wspominam. 

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

całość

UWAGA NR 79

1. proszę zrobić by autobusy i tramwaje posiadały numery tras z 4 czterech stron a nie tylko z trzech. 2. proszę o podniesienie pasów w wszystkich strefach uspokojonego ruchu ponad jezdnie tworząc wymuszenie do zwolnienia przez kierowców. 3. proszę o wprowadzenie znaków na drogach informujących o przekierowaniu ruchu rowerowego na ścieżki rowerowe i zakazujących jazdy ulicą i chodnikiem znaków dla rowerów w tych miejscach.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

autobusy tramwaje i rowerry

UWAGA NR 80

witam. kiedy pojawią się we Wrocławiu autobusy elektryczne?

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

autobusy

UWAGA NR 81

Niemożliwe jest przewiezienie 4700 pasażerów na godzinę przez Aleję Sobieskiego tylko autobusami. Biorąc nominalną pojemność autobusu przegubowego jako 130 osób (zgodnie z normami 4os/m2) to wychodzi 36 zapchanych autobusów ale na stronie 85 wynika, że średnie zapełnienie ma być 3 osoby na metr kwadratowy więc pojemnośc takiego autobusu spadnie poniżej 100 miejsc a to oznacza 47 autobusów na godzinę tylko na tej ulicy co oznacza, że autobusów do obsługi Psiego Pola powinno dwa razy więcej a natomiast na 87 stronie wynika, że będą jeździć rzadziej niż dotychczas. Więc jedynym sposobem zapewnienia obsługi Psiego Pola zgodnego z prognozą jest wybudowanie tam tramwaju i skierowanie tam przynajmniej 4 linii tramwajowych z obecnymi częstotliwościami.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 57

UWAGA NR 82

Moim zdaniem Plan zawiera dobrze sformułowany cel strategiczny, czyli poprawę dostępności miasta przez rozwój transportu zbiorowego i dopasowane do niego działania. Możliwe są również dodatkowe kroki, które pozwolą znacząco przyspieszyć osiągnięcie celu strategicznego przy minimalnych kosztach. a) Optymalizacja sieci tramwajowej, autobusowej oraz systemu komunikacyjnego jako całości. b) Stworzenie pierwszego etapu sieci kolei aglomeracyjnej bez konieczności inwestycji infrastrukturalnych lub taborowych. c) Identyfikacja efektywnego rozmieszczenia węzłów przesiadkowych i dostosowanie tras autobusów aglomeracyjnych. d) Opracowanie założeń scenariusza przyspieszonego rozwoju transportu zbiorowego zmniejszającego problem kongestii ulic Wrocławia. Mogę zaoferować Państwu współpracę obejmującą zaplanowanie i pomoc przy wdrożeniu powyższych działań. Szczegóły mojej oferty w załączniku. 

.pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Cele i założenia opracowania Planu transportowego, s. 14

UWAGA NR 83

Co to jest Guided Tram on Tyres? Gdzie będzie tego zajezdnia? I jakie jest uzasadnienie wprowadzenia kolejnego środka transportu w mieście?

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 50

UWAGA NR 84

Jeśli planujemy do ruchu pasażerskiego kolejową obwodnicę towarową Wrocławia to naturalnym miejscem na węzeł zdaje się przecięcie Karkonoskiej/Powstańców Śląskich w okolicach istniejącej pętli Krzyki a tego brakuje. Obednie jest to węzeł dla linii podmiejskich gminy Kobierzyce oraz tramwajowy dla 4 linii - jest to o wiele bardziej znaczące miejsce niż planowany przystanek przy ulicy Hallera gdzie jeździ tylko 14, 20 i 24.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 52

UWAGA NR 85

Deaktywacja ITS, albo gruntowny przegląd i racjonalizacja sposobu działania systemu. W obecnej formie system faworyzuje tylko niektóre tramwaje, co już samo w sobie jest absurdalne skoro jeden tramwaj przejeżdża korzystając z priorytetu, a drugi musi karnie czekać na normalny cykl swiateł (gdzie tu usprawnienie transportu zbiorowego??). Nie są przez system brane pod uwagę korzyści jakie z przejazdu tramwaju mogą czerpać inni uczestnicy ruchu (np piesi, rowerzyści na przejściach równoległych do tras tramwaju, autobusy i samochody na niekolizyjnych kierunkach ruchu). Także "wycinanie" faz świateł aby przepuścić jedynie tramwaj jest zupełnie nieracjonalne i powodujące korki w sytuacji gdy np 5s zwłoka w ruszeniu tramwaju pozwoliłaby zachować zupełnie płynny, niezmieniony cykl świateł.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

-

UWAGA NR 86

Stworzenie alternatywy dla ruchu samochodowego w ciągu obwodnicy śródmiejskiej (głównie chodzi o odcinek Na Ostatnim Groszu - FAT. Widać, że projektant ulicy zakładał stworzenie w przyszłości buspasu/tramwaju, gdyż pozostała tam spora rezerwa terenowa po środku ulicy. O tym jak ważna jest to arteria świadczą codzienne korki ciągnące się często już od Lidla przy parku technologicznym do FATU. W samym parku techonologiczny już teraz pracuje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, dojeżdzających do pracy głównie samochodem. Dzieje się tak gdyż alternatywa w postaci autobusu opcją dalece nie atrakcyjną. W autobusie gorąco (bo nie wiedzieć czemu na trasę wiodącą z jednego końca miasta na drugi (136), wysyła się stare autosbusy bez klimatyzacji-im dłuższa trasa tym większy komfort powinny one zapewniać), na stojąco, wolno i w tłumie. Nic dziwnego, że pomimo stania w korkach ludzie wybierają samochód. Perspektywa wygodnego siedzenia, klimatyzacji i muzyki sprawia, że nawet stanie w korku jest o niebo lepsze we własny aucie niż w autobusie. Tylko opcja szybkiego ominięcie korka jest w stanie przekonać ludzi do transportu publicznego. Domyślam się, że miasto nawet nie zakłada tam tramwaju (choć spięcie FATU i skrzyżowania Legnickiej z Na Ostatnim Groszu wydaje się dla mnie opcją wręcz naturalną), więc można by pomyśleć przynajmniej o buspasie. Na wczoraj konieczna jest realizacja buspasa w stronę WPT -> FAT (od FAT'u do WPT nie ma raczej problemu z korkami). Z kolei na odcinku Borek <-> FAT powinno się stworzyć trasę tramwajowo-autobusową (wystarczy zabetonować istniejące torowisko). Dzięki temu autosbus pomknie obok długiego korka, który tworzy się tam codziennie (chodzi głównie o trasę Borek->FAT. W ten sposób, stosunkowo niewielkim nakładem kosztów, można sprawić, że transport publiczny stanie w końcu atrakcyjną opcją (zwłaszcza w godzinach szczytu). A ja być może w relacji Gądów -> Gaj (136) wybiorę wreszcie autobus a nie auto.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

-

UWAGA NR 87

Tramwaj na Jagodno lub bus-pas przy okazji przebudowy ul. Buforowej! Obecne plany przebudowy ul. Buforowej spowodują, że nadal autobusy będą stały w korku co nie zachęci mieszkańców i przyjezdnych z okolicznych miejscowości do przesiadki do KZ. Osiedle Jagodno to typowa sypialnia, gdzie nie ma miejskich szkół ani przedszkoli - WSZYSCY muszą wjechać do miasta. Tylko szybka komunikacja jest w stanie odblokować tą część miasta.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

ul. Buforowa - Osiedle Jagodno

UWAGA NR 88

Na stronie 57 brakuje prognozy ruchu dla Obwodnicy Śródmiejskiej a szczególności mostu Wschodniego i wybudowanego mostu na ulicy Racławickiej oraz istniejących ulic Sołtysowickiej i Kowalskiej, które z braku funduszy muszą robić za obwodnicę Śródmiejską.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Strona 57

UWAGA NR 89

Wydłużenie trasy linii autobusu MPK 132 od ulicy Muchobór Roślinna do FAT. Na odcinku Nowy Dwór - Muchobór Roślinna autobus jeździ prawie pusty. Z kolei autobusy 107 i 119 są bardzo przepełnione na tej trasie, dlatego wsparcie dodatkową linią 132 byłoby słusznym rozwiązaniem istniejących korków i lepszym dotarciem pasażerów do Centrum Miasta. Osiedle Muchobór Wielki należy do intensywnie rozwijających się pod względem budownictwa mieszkaniowego i sieci handlowych. Przy ulicy Krzemienieckiej budowanych jest obecnie 9 willi, trwają też budowy przy ulicach Stanisławowskiej i Trawowej. Ruch kołowy przechodzący przez Rondo Rotmistrza Pileckiego jest coraz bardziej intensywny. Powoduje to znaczne spowolnienia ruchu na trasie Krzemieniecka - FAT. Autobus miejski nr 132 byłby stosownym rozwiązaniem aktualnych utrudnień na tej trasie.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 90

Uwagi do Planu Transportowego w załączeniu.

.pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Cały dokument

UWAGA NR 91

W załączniku przesyłam wniosek do Planu...

.pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Plan Zrównoważonego Rozwoju Zbiorowego Transportu Publicznego Wrocławia

UWAGA NR 92

W dniu 15 kwietnia uczestniczyłam w konsultacjach społecznych ,podniosłam tam problem dojazdu mieszkańców miejscowości ościennych do Wrocławia.Mówimy tu o południowej części Wilczyc i wsi Kiełczówek. Zależy nam na utworzeniu linii autobusowej poruszającej się ul.Wilczycką do ul.Strachocińskiej i dalej Sępolna.Tam można by utworzyć parking park&drive,co dobrze wpisywałoby się w całościowy plan transportu zbiorowego dla naszej aglomeracji.W załączeniu podpisy naszych mieszkańców.

Załącznik: Lista osób popierających rozwiązanie

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Cały dokument

UWAGA NR 93

Tramwaj na Jagodno wraz z parkingiem dla mieszkańców, którzy chca dojezdzac do centrum miasta z Siechnic, Strzelina, Sw. Katarzyny itd. Droga jest zawsze zakorkowana, a tramwaj jest ekologiczny, ograniczy wjazd aut do centrum, nie bedzie stal w korkach. Korzystać z niego będą nie tylko mieszkancy Jagodna!

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 94

Tramwaj na Jagodno jest niezbędny. Koszt tej inwestycji jest na prawdę niewielki biorąc pod uwagę fakt iż Buforowa zostanie przebudowana już "teraz" z uwzględnieniem tramwaju w przyszłości więc po co to odwlekać. Koszt tramwaju na Jagodno w tych warunkach jest inwestycją o kilka rzędów mniejszą jak ten na Nowy Dwór czy Psie Pole.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Tramwaj na Jagodno

UWAGA NR 95

Jeżeli Rada Miasta Wrocławia nie zgadza się z pomysłem budowy linii tramwajowej, może chociaż rozważy wydzielenie pasa dla autobusów ? Nic nie dadzą nawet 4 dodatkowe pasy ruchu, ponieważ zator bedzie zaczynał się już na światłach z ulicą Konduktorską. Nikt nie przesiądzie się z auta na transport publiczny bez widocznych korzyści wynikających z zaoszczędzenia czasu. Bez pasa dla autobusów, przebudowa ulicy Buforowej nie ma najmniejszego sensu.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 96

Czy sytuację na drogach poprawiłaby kompletna przebudowa trasy, tak aby w każdą stronę były co najmniej po dwa pasy? Na początku tak - mieszkańcy Jagodna przez chwilę odczuliby ulgę. Jednak po niedługim czasie ruch na tej trasie zwiększy się, a korki, choć częściowo znikną z Jagodna, pojawią się bliżej centrum. Ponadto trasa ta będzie przenosić ruch z Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, co przyczyni się do wzrostu liczby samochodów. Rezultatem będzie spowolnienie ruchu w tym rejonie miasta. Najlepszym rozwiązaniem dla tego niemal 15000 osiedla byłaby budowa torowiska tramwajowego ? powinno być ono zaprojektowane i wybudowane w ramach tej inwestycji (jako pas autobusowo-tramwajowy). Dzięki temu powstałaby wydzielona trasa dla komunikacji zbiorowej, której użytkownicy mogliby szybciej i sprawniej dojeżdżać do miasta. Torowisko powinno zostać zakończone pętlą połączoną z parkingiem Park and Ride oraz możliwością przesiadki na autobus. Węzeł ten powinien być zlokalizowany możliwie blisko granic miasta ? np. w okolicach ul. Kiepury. W rezultacie część kierowców kierowałoby się na parking, a stamtąd mogliby dojeżdżać do centrum szybkim tramwajem. Przy wykorzystaniu dofinansowania z Unii Europejskiej całkowity koszt budowy prawdopodobnie byłby podobny do planowanych aktualnie środków, a oprócz remontu drogi mieszkańcy otrzymaliby także sprawny transport publiczny. Korzyści? Ogromne! Nowi mieszkańcy nie byliby skazani na HardKorek oraz ograniczony zostałby napływ samochodów od tej strony miasta.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

http://wroclaw.doba.pl/artykul/nowa-buforowa-sposob-na-koszmarny-hardkorek-foto-/11166/15

UWAGA NR 97

Tramwaj na jagodno

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Wrocław

UWAGA NR 98

Przedłużenie linii tramwajowej do Jagodna. Tramwaj zdecydowanie usprawniłby komunikację w tej części miasta. Obecnie powstają tam kolejne inwestycje,; przybywa ludzi i samochodów. Tramwaj pozwoliłby na szybkie przemieszczanie się do innych części miasta. Poza tym byłaby to cenne inicjatywa proekologiczna (zmniejszenie smogu w mieście). Część osób na pewno wybrałaby tramwaj zamiast samochodu.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 99

Tramwaj na Jagodno Jagodno jest od lat jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów mieszkalnych Wrocławia. Obecna liczba mieszkańców oraz prognozowany jej dalszy wzrost idący za coraz to kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi powodują, że przedłużenie linii tramwajowej do Jagodna jest inwestycją zasługującą na priorytet. I to priorytet w wielowymiarowym aspekcie: ochrony środowiska, poprawy komunikacji na terenie całego Wrocławia (mniej samochodów z Jagodna) oraz poprawa jakości życia obecnych jak i przyszłych mieszkańców Jagodna, czyli Wrocławia.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 100

witam ja przesyłam pomysł ogólnie dotyczący nowego przystanku Jagodno. chodzi o nowy przystanek,- przystanków,(chociażby przystanki tymczasowe) który mógłby i powinien być przy nowym osiedlu 2 części Czterech Pór Roku, przy nowej ul Kajdasza i po drugiej stronie oczywiście. Przystanek w mojej opini jest tam niezbędny ,gdyż nie ma pobocza , do przystanku kawałek, jest niebezpiecznie , nie ma na razie oświetlenia na Buforowej i nie wyobrażam sobie dojścia na dziś do przystanku zwłaszcza wieczorem.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

odnośnie przystanek Jagodno -nowa ul Kajdasza

UWAGA NR 101

Zbyt mały priorytet tej inwestycji. Dodatkowo do czasu wybudowania linii tramwajowej przydałoby się zadbać o przystanek autobusowy dla nowo powstałych osiedli na wysokości ul. Kajdasza.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - Etap III B (ul. Sucha, Jagodno)

UWAGA NR 102

Poprawa komunikacji na ulicy Buforowej. Rozwiązania: 1) Tramwaj 2) Buspas Dane o mieskzańcach podawane przez Urząd Miasta opirają się o liczbę zameldowanych mieszkańców. A jak wiadomo wielu mieszkańców nie jest tam zameldowanych (zarówno z innych miast jak samego Wrocławia, którzy dalej są zameldowani w innym miejscu, np mieszkanie rodziców, wcześniejsze mieszkanie). Obecnie budowane są 4 kolejne osiedla: - Nowa część Archicom; - Obok starego Archicomu buduje Murapol (Druga Toscania); - Triada zaczęła przy Biedronce; - jeszcze kontynuuje budowę LC Corp; - powstaje tez sporo szeregowców będącymi mieszkaniami (parter i piętro to osobne mieszkania ). Z tego powodu liczba mieszkańców w ciągu 2 lat wzrośnie o połowę.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 103

Tramwaj na Jagodno z dużym parkingiem przy pętli - w tej chwili jest non stop korek na wjeździe na buforowej i na wyjeździe na bardzkiej bo dużo ludzi dojeżdża do pracy spoza Wrocławia. Rozładowałoby to korki, i mniej aut w ogóle wjeżdżałoby do miasta bo wiele osób przesiadłoby się na tramwaj który nie stoi w korkach. wniosek - mniej zanieczyszczone powietrze...

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 104

Marzy mi się tramwaj na Jagodno, ale aż za Osiedle "Cztery pory roku ".Jest ekologiczny, szybki, Przy pętli duży , bezpłatny parking ( lub ok. 100 zł / miesiąc - na utrzymanie parkingu). Jagodno to sypialnia Wrocławia, a trzeba zdążyć do pracy, z pracy szybko odebrać dzieci z przedszkola. Potem wrócić czasami z dziećmi do Śródmieścia i "pokazać im świat". Tramwaj na Jagodno byłby bardzo prorodzinny. Na Jagodnie mieszkają dwie moje wnuczki !!!

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 105

Przebudowa ulicy Zwycięskiej ( po 2 pasy) z racji ogromnego rozwoju budownictwa wielomieszkniowego w tej okolicy. Według firmy Deloitte jest to najbardziej zakorkowana ulica w Polsce. Taka informacja nie świadczy dobrze o Wrocławiu. Dodatkowo w celu zmniejszenia natężenia ruchu można wyremontowac ulicę Orawską.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Tabela nr 4 od strony 58

UWAGA NR 106

W ostatnim roku rozwój mieszkaniowy dzielnicy Jagodno wyraźnie przyspieszył. Obecnie budowane są co najmniej trzy duże osiedla - Nowa Toskania (268 mieszkań), Cztery Pory Roku (ponad 400 mieszkań), Nowe Jagodno (275 mieszkań). Już dziś trzeba myśleć o efektywnej komunikacji zbiorowej zachęcającej mieszkańców do pozostawienia samochodów na parkingach. Priorytetem powinien być oczywiście tramwaj z modelowym rozwiązaniem Park & Ride zlokalizowanym przy granicy miasta. Planowana przebudowa ul. Buforowej daje wyśmienitą okazją, aby jednocześnie przygotować niezbędną infrastrukturę z myślą o przyszłej linii tramwajowej. Druga sprawa to wydzielenie pasa autobusowego na nowej drodze. Bez niego autobusy utkną w tych samych korkach co samochody, a to nikogo nie zmotywuje do wyboru MPK. Najlepszym rozwiązaniem byłby współdzielony pas autobusowo-tramwajowy. Ostatnia sprawa jako rozwiązanie tymczasowe do czasu zakończenia przebudowy - zwiększenie liczby przystanków wzdłuż ul. Buforowej. Aby umożliwić mieszkańcom nowo powstających osiedli korzystanie z usług MPK należało by umożliwić im również bezpieczne dojście do przystanku. W chwili obecnej dojście z ul. Kajdasza do przystanku Jagodno lub Lamowice wymaga pokonania kilkuset metrów wzdłuż ruchliwej i niebezpiecznej ul. Buforowej nieposiadającej jakiegokolwiek pobocza, nie mówiąc o chodniku.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Przebudowa ul. Buforowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 395 we Wrocławiu

UWAGA NR 107

Chciałbym zaproponować zwiększenie częstotliwość przystanków autobusowych na ulicy Buforowej oraz zaproponować jeden w miejscu nowego osiedla Cztery Pory Roku w którym ma być docelowo 450 mieszkań. Argumentacja jest następująca: ulica Buforowa nie posiada poboczy i poruszanie się nią(np. w drodze na przystanek) jest bardzo niebezpieczne. Najbliższy przystanek z Nowego CPR byłby oddalony o dobrych kilkaset metrów, stąd propozycja stworzenia takowego(nawet na żądanie) na osiedlu Nowe Cztery Pory Roku.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

PLAN ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU ZBIOROWEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO WROCŁAWIA - przystanek Jagodno - nowa ul Kajdasza

UWAGA NR 108

Moja uwaga dotyczy ścieżki rowerowej na ulicy Strzegomskiej na odcinku przejazd kolejowy wiadukty przed Nowym Dworem. Budowa linii tramwajowej na Nowy Dwór pociągnie za sobą za pewne przebudowanie obecnego chodnika/ścieżki przy tej ulicy. Chciałbym aby ta wielka inwestycja pociągnęła również budowę równolegle ścieżki rowerowej na całym nowym odcinku tramwajowym aż po dworzec świebodzki - jest to trasa nie zwykle uczęszczana o dużym znaczeniu dla rowerzystów.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Kluczowe inwestycje - tramwaj na Nowy Dwór

UWAGA NR 109

Uważam, że w planie transportowym zabrakło kolei aglomeracyjnej. Szczegóły dostępne w załączniku. .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 110

Szanowny Panie Prezydencie, przedstawiony plan transportowy zamówiony przez Wrocław spotkał się z ogromną krytyką ze strony zainteresowanych mieszkańców Wrocławia. Władze miasta opamiętały się, że coś takiego jak ?Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Wrocławia? jest niezbędny do tego, aby uzyskać dotacje unijne na rozwój miejskiej infrastruktury. Ba! Jestem przekonana, że władze miasta uchwalą ten plan ze wszystkimi niedociągnięciami, błędami i absurdami podkreślanymi przez działaczy miejskich oraz opozycyjnych polityków. W moim przekonaniu powinniśmy iść śladami takich miast jak Gdańsk, Poznań, Kraków, które o wiele więcej środków przeznaczają na komunikacje miejską niż Wrocław. Omawiany plan transportowy dla Wrocławia słusznie zakłada zwiększenie taboru tramwajowego. Niestety kosztem linii autobusowych. Czyli planuje się, aby komunikacja zbiorowa we Wrocławiu była tak samo niedofinansowana jak jest obecnie. Przecież zamiast zmniejszać liczbę wozokilometrów autobusów, można zaplanować międzydzielnicowe linie autobusowe, tak aby mieszkańcy chcąc przemieścić się z punktu A do B nie musieli przejeżdżać przez zakorkowane centrum miasta. (...) Rozbudowa taboru tramwajowego musi wiązać się z wybudowaniem nowych zajezdni tramwajowych, o których w planie transportowym mowy nie ma. Gdzie będziemy te tramwaje trzymać? Nowy Dwór, Muchobór, Jagodno, Psie Pole. Wrocław potrzebuje nowych linii tramwajowych, a nie uwzględnionego w planie transportowym metra. Przecież oczywiste jest, że nie będzie nawet przymiarki do budowy metra we Wrocławiu. Mimo zbyt niskiej frekwencji wrocławianie w referendum pomysł ten odrzucili. Prezydent obiecał uszanować ich decyzję... Wszystkie uwagi udostępniam w załączniku. .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

opinia dotyczy koncepcji zawartej w przedstawionym dokumencie

UWAGA NR 111

Zgodnie z załącznikiem .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

wskazano w załączniku

  

UWAGA NR 112

Na linii kolejowej Wrocław - Ople brak przystanków osobowych na wysokości Selgrosu czy Praktikera. Można by było wysiadać na nich zamiast jechać na główny i cofać się na ul. Krakowską/Traugutta. Z Psiego Pola jadąc na ul. Krakowską/Traugutta nie można skorzystać z pociągów, bo dostanie się na te ulice z Dworca Głownego jest kłopotliwe. To samo osoby dojeżdżające np. z Oławy, muszą dojechać do Dworca Głownego a następnie cofnąć się w kierunku Krakowskiej/Traugutta.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

ogólna uwaga

UWAGA NR 113

Wrocław, 26 kwietnia 2016r. Stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki Społeczny Opiekun Parku Szczytnickiego we Wrocławiu (zgodnie z atr.103 ustawy o ochronie zabytków) al. Paderewskiego20a 51-612 Wrocław Urząd Miejski Wrocławia Biuro ds. partycypacji społecznej pl. Nowy Targ 1-8 50-141 WROCŁAW WNIOSKI do projektu ?Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Wrocławia? Wnioskujemy o wprowadzenie dla obszarów-terenów prawnie chronionych, tj. Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, a szczególności: dalsza treść w załączonym dokumencie) .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

W całym dokumenci wprowadzenie wnioskowanych rozwiązań jak w załączonym dokumencie

  

UWAGA NR 114

Szanowni Państwo Załączam uwagi do Planu.  .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 115

Szanowni Państwo, Jako mieszkanka Grabiszynka chciałabym poznać zamiary miasta wobec naszego osiedla, ponieważ odnoszę wrażenie, że w wielu aspektach interes mieszkańców nie jest brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących również transportu. Proszę o odpowiedź na kilka pytań: 1. Jakie linie autobusowe będą kończyć bieg na przyszłej pętli autobusowej u wylotu ul. Odkrywców i w jakie części miasta będą docierać? 2. Czy zostanie zlikwidowana pętla autobusowa przy al. Piastów? 3. Czy zwiększy się częstotliwość kursowania autobusu 119? 4. Czy plany przeprowadzenia linii tramwajowej na ul. Racławickiej jest realny i w jakim horyzoncie czasowym? 5. Czy planuje się włączenie w pełni do ruchu drogi (obecnie droga wewnętrzna) mającej przebieg wzdłuż nasypu kolejowego między al. Hallera (przy Ogrodach Hallera) a ul. Racławicką? 6. Dlaczego miasto zmusza mieszkańców do partycypacji w budowie dróg dojazdowych, zamiast budować je we własnym zakresie ze środków, które czerpie między innymi ze sprzedaży okolicznych działek budowlanych tym samym nie wykonując swoich obowiązków (przypadek ul. Blacharskiej)? 7. Dlaczego miasto dyskryminuje część mieszkańców kierując cały ruch kołowy tylko ulicami w sąsiedztwie ich nieruchomości, a faworyzuje innych zamykając wyloty ulic i stwarza w ten sposób sytuację, w której ulica staje się użyteczna tylko dla nich? Taka sytuacja ma miejsce na Grabiszynku: WIM zamknął wylot ul. Lakierniczej i Stolarskiej, czyniąc je drogami quasi-prywatnymi, natomiast cały ruch między Racławicką a Hallera skierował na ulicę w najgorszym stanie technicznym - na ul. Blacharską? 8. W jaki sposób zostanie rozwiązany transport dzieci do szkoły Fundacji Edukacji Międzynarodowej? Czy wobec zagrożenia zakorkowania ul. Racławickiej przez dojeżdżających do szkoły oraz wobec możliwości radykalnego zwiększenia ruchu na okolicznych ulicach klasy dojazdowej nie należałoby zastosować obligatoryjnie transportu zbiorowego dla uczniów?

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 116

Określenie planowanej sieci komunikacyjnej powinno zostać inaczej sformułowane w ślad za zapisami art. 4 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego: "część tekstowa planu transportowego może określać obszar, na którym jest planowane realizowanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej". W związku z czym z punktu widzenia konieczności posiadania elastyczności w kształtowaniu i zarządzaniu siecią komunikacyjną korzystniej będzie zastosować następujący zapis: "Wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej planowane jest na obszarze Gminy Wrocław oraz gmin, z którymi Gmina Wrocław będzie posiadała porozumienia międzygminne na wspólną organizację publicznego transportu zbiorowego". Nadmienię, iż zgodnie z powyższym Rozporządzeniem dla przewozów będących komunikacją miejską tworzenie części graficznej z planowaną siecią komunikacyjną nie jest planowane (załącznik z planowaną siecią dla ostrożności lepiej nazwać w inny sposób).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 54

UWAGA NR 117

Zapis mówiący o wykonywaniu przewozów o charakterze użyteczności publicznej przez MPK Wrocław (w dokumencie mającym być aktem prawa miejscowego powinno podawać się pełne nazwy spółek) może w przyszłości utrudnić planowanie i zarządzanie siecią, jeśli doszłoby do wyboru innego operatora niż MPK na liniach wewnątrz miejskich. Treść akapitu nie obejmuje linii, które nie obsluguje MPK i nie są zamawiane dla gmin ościennych - czyli linii 117,123 i 308, które są organizowane dla realizacji potrzeb przewozowych Wrocławian.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

54

UWAGA NR 118

Proponuję usunąć dopisek "wartości w milionach", bo oznacza, że aglomeracja wrocławska będzie liczyć ok. 800 miliardów mieszkańców.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 71, wykres 2

UWAGA NR 119

Jeżeli miasto ma ograniczać ruch samochodowy w centrum i do centrum, to w zamian powinno ułatwiać ruch wokół centrum. Temu powinny służyć obwodnice, tak śródmiejska, jak i staromiejska. Obwodnica Śródmiejska obwodzi tylko ten lepszy Wrocław i urzędnicy nie mają zamiaru jej domykać. Idea Obwodnicy Staromiejskiej skurczyła się i zanikła. Że brak pieniędzy - wiadomo, jednak należy wyraźnie napisać, że bez tras odbwodowych ruch zawsze będzie musiał przecinać centrum.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

generalne założenia

UWAGA NR 120

Proponuję usunąć znaki wartości ujemnych z kolumny dopłata, bo teoretycznie oznaczają one zysk na działalności przewozowej w sektorze komunikacji miejskiej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 78, tab. 10

UWAGA NR 121

1. Uprzejmie proszę o podanie definicji, wybranych miejsc występowania oraz przykładowych modeli taboru "lekkiego tramwaju". 2. Tabela 3 s. 57 - Autorzy Planu na konsultacjach 16.03 stwierdzili, że w tabeli tej niektóre dane są błędne i zostanie ona poprawiona. Pomimo upływu 6 tygodni taka korekta nie została podana do publicznej wiadomości. Proszę zatem na przykładzie korytarza 6 (Kazimierza Wielkiego) o: - wskazanie, jak (skąd dokąd) zmierzono długość ulicy - podana wartość to 1,6km - upublicznienie wzoru matematycznego, na podstawie którego uzyskano w roku bazowym czas przejazdu samochodem 6,4 min przy prędkości 15km/h, a dla roku prognozy czas przejazdu 8,14 min przy prędkości 5,9km/h, - ujawnienie danych źródłowych (protokołu pomiaru lub analogicznego dokumentu), na podstawie którego określono autobusowy potok pasażerski w roku 2013 na 1680 pasażerów na godzinę, - wskazanie szczegółowego algorytmu prognostycznego, na podstawie którego potok miarodajny w tramwajach w ciągu 6 lat ma się zwiększyć niemal trzykrotnie, zaś w autobusach ponad 2,5-krotnie. Wielkość potoku w 2022 oznacza 25 całkowicie wypełnionych autobusów przegubowych w godzinie, przy dzisiejszych 7 kursach. Proszę o skomentowanie tego faktu w świetle zapisanego w innym miejscu Planu zamiaru zmniejszenia pracy przewozowej autobusów.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

1. s.34 ppkt 2); 2. s.57 Tab. 3

UWAGA NR 122

Proponuję usunąć znaki wartości ujemnych z kolumny dopłata, bo teoretycznie oznaczają one zysk na działalności przewozowej w sektorze komunikacji miejskiej.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 78, tab. 10

UWAGA NR 123

Proponuję podmienić wykres, gdyż jest bardzo nieczytelny.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 79, wykres 6

UWAGA NR 124

Proponuję przeczytać od deski do deski 3 razy cały dokument, aby wyeliminować literówki typu "tabor MPK liczy 225 podciągów tramwajowych".

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 80 i inne

UWAGA NR 125

Uwagi w załączeniu  .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGA NR 126

Proponuję dokonać następujących zmian w tabeli 11: - usunąć wiersz "Udział taboru z dostępem do Internetu [%]", który przy planowanym poziomie 0% w trakcji autobusowej i 5% dla trakcji tramwajowej nie jest ambitny; poza tym wraz z postępującym wzrostem liczby użytkowników telefonów komórkowych posiadających stały dostęp do Internetu, inwestowanie w WIFI w środkach komunikacji miejskiej nie jest już działaniem pożądanym i oczekiwanym przez pasażerów, - uwaga generalna - należy zastanowić się, czy nie należy napisać na początku akapitu wyjaśnienia, że podawane wartości należy traktować jako minimalne - 25% taboru tramwajowego z niską podłogą w 2022 r. w przeciwieństwie do innych polskich miast nie jest założeniem ambitnym (obecnie: Warszawa 53% pociągów, Łódź 18% pociągów, Kraków 46% wagonów, Poznań 44% pociągów, Gdańsk 87%).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 79, wykres 6strona 84, tabela 11

UWAGA NR 127

Wartość minimalnego udziału liczby miejsc siedzących w pojazdach powinna być zweryfikowana i ewentualnie zmieniona - przykładowo w tramwajach podano 25% (jako stan obecny w 2013 r. i pożądany w 2022 r.), podczas gdy wagony Skoda 19T posiadają 51 miejsc siedzących i 201 miejsc stojących, więc udział miejsc siedzących wynosi 20%. Udział taboru niskopodłogowego w 2022 r. w segmencie autobusowym można śmiało założyć na poziomie 100%, bo obecnie wszystkie pojazdy w KM są przynajmniej częściowo niskopodłogowe (nawet na liniach podmiejskich, gdzie również wybrane grupy pasażerów oczekują standardu w postaci niskiej podłogi).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

tabela 11 strona 84

UWAGA NR 128

Tabele z oczekiwanymi maksymalnymi interwałami obsługi powinny zostać dopracowane: - częstotliwości dla centrum i szerokiego Śródmieścia na poziomie 5 minut w godz. 6-19 wymuszą zwiększenie częstotliwości kursowania nawet w trakcji tramwajowej, gdyż wiele ciągów jest obecnie obsługiwanych przez wiązki składające się z 2 linii, które dzięki dobrej synchronizacji kursują wspólnie co 6 minut w godzinach szczytu i co 7-8 w międzyszczycie (linie 9 i 17 na Sienkiewicza, linie 3 i 5 na Traugutta, linie 6 i 7 na Szewskiej, linie 2 i 10 na Szczytnickiej). Podwyższenie częstotliwości kursowania na wskazanych ciągach nie jest obecnie wskazane, więc jeśli zapisy planu zostaną wdrożone, to dopłata do utrzymania komunikacji miejskiej ulegnie nieracjonalnemu wzrostowi. - rozproszona zabudowa Wrocławia wymaga doprecyzowania (co 20-30 minut), gdyż może ona obejmować swoim zasięgiem np. Opatowice (co 45-60 minut, podwyższenie częstotliwości do wymogów planu jest dyskusyjne) i Polanowice (obecny takt co 30 minut w szczycie popołudniowym jest stanowczo za niski).

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

strona 87 tab. 14

UWAGA NR 129

Brak jest wyraźnego zapisu w PLANIE, iż przyczyną nadmiernego ruchu pojazdów w centrum jest (oprócz braku dróg obwodowych) irracjonalne nagromadzenie obiektów o dużym znaczeniu w ścisłym centrum miasta. Przyczynia się do tego sam urząd miejski utrzymując i rozbudowując swoje obiekty niewiele wychodząc poza granice średniowiecznych murów miejskich, jak też udzielając zgody na powstawanie tam obiektów generujących duży ruch - tak w pojazdach prywatnych, jak i w transporcie publicznym. Miasto nadal ma całkiem proste narzędzie do przeciwdziałania temu zjawisku - opodatkowanie obiektów komercyjnych powinno zależeć od ich lokalizacji, tzn. najdrożej powinno być w centrum, by obiekty handlowe, usługowe, finansowe, produkcyjne chętniej lokowały się w oddaleniu od centrum, co sprzyjałoby równomiernemu rozwojowi tkanki miejskiej i zrównoważeniu ruchu kołowego.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Generalne założenie ograniczenia ruchu samochodowego do centrum i w centrum.

UWAGA NR 130

Idea kolejki aglomeracyjnej w zapisach PLANU jest niewystarczająco doceniona. Przy okazji dyskusji o PLANIE i opisywanej konieczności przeorganizowania transportu publicznego należy zauważyć, że to właśnie kolej daje największe szanse poprawnego działania w systemie przesiadkowym. Proste technicznie wydaje się uruchomienie linii obwodowej kolejki aglomeracyjnej (Główny-Nadodrze-Sołtysowice-Kowale-Chrząstawa-Czernica-Siechnice-Brochów-Główny) - brakuje zaledwie jednego łuku aby zamknąć ruch między Chrząstawą a Czernicą. Wówczas wszelkie linie promieniste dowoziłyby pasażerów tylko do stacji przesiadkowych na obwodnicy, ścisła synchronizacja tego ruchu dałaby odciążenie ruchu na odcinkach obecnie najbardziej obciążonych.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Kolej aglomeracyjna. Przesiadkowa organizacja transportu publicznego.

UWAGA NR 131

Wspomniany w treści PLANU oraz nieco przybliżony w ramach konsultacji LEKKI TRAMWAJ powinien być szerzej opisany i powinny być wskazane propozycje tras, na których mógłby on być zastosowany.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

Wzmiankowany wtekście TRAMWAJ LEKKI.

UWAGA NR 132

1/ Brakuje na mapie istniejącej linii tramwajowej na odcinku Most Szczytnicki-Pętla Sępolno (jest tylko czerwona linia od Stadionu-do ul.Mickiewicza) 2/brakuje na mapie istniejącego przez ulicę Mickiewicza korytarza autobusowego na odcinku 9 Maja-Most Zwierzyniecki , podstawowego szlaku z kierunku Jelcz. Korytarz dla autobusów z kierunku planowanej tzw. alei Wielkiej Wyspy i z Jelcza do węzła C04 pl.Grunwaldzki poprowadzony jest bez sensu okrężnie przez Park Szczytnicki willową dzielnicą ul.Paderewskiego Moniuszki - lewoskrętem w obciążoną ruchem ul.Kochanowskiego i dalej przez Most Szczytnicki do pl.Grunwaldzkiego 3/Oczywiste jest, że cały tranzyt na Warszawę i na Jelcz będzie odbywał się po szlaku zaplanowanych korytarzy dla autobusów , , zablokuje ruchem poprzecznym istniejące szklaki komunikacyjne ul.Wróblewskiego i Mickiewicza w kierunku węzła pl.Grunwaldzki C04. Dodatkowo zanieczyszczony będzie spalinami obszar Parku Szczytnickiego wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO . Budowa Mostu Wschodniego bez linii tramwajowej dochodzącej do okolic Hali Stulecia jest inwestycją bez związku z poprawą sytuacji w transportu publicznego Wrocławia. Planowana Aleja Wielkiej wyspy, nazywana wprost przez Autora planu Obwodnicą Śródmiejską jest to trasa bez związku z poprawą transportu publicznego, wręcz szkodliwa, gdyż wprowadza ruch tranzytowy na Warszawę w obszar Parku Szczytnickiego i Stadionu Olimpijskiego.

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

mapa rys.3 Mapa schematu funkcjonalnego planowanej sieci do r.2022

UWAGA NR 133

Witam, do uchwały Zarządu Osiedla Grabiszyn Grabiszynek (przesłanej przez sekretarza), chciałbym dodać propozycję dowozu autobusem szkolnym uczniów do szkoły międzynarodowej przy ul. Racławickiej. Dodatkowo koleżanka Radna podesłała pytania  .pdf

Jakiego fragmentu dotyczy uwaga:

brak

UWAGI NADESŁANE PRZEZ NGO

UWAGI ZŁOŻONE PRZY POMOCY FORMULARZA PAPIEROWEGO

UWAGI RAD OSIEDLI

UWAGI GMINY SIECHNICA .PDF

UWAGI MPK .PDF

UWAGI VANTAGE DEVELOPMENT S.A .PDF

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl