wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prestiżowe nagrody na forum Local Trends! Wrocław najlepszy w rankingu Forbesa - Miasta Przyjazne dla Biznesu

Wrocław zdobył dwa prestiżowe wyróżnienia podczas obywającego się w Poznaniu Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. Okazał się najlepszy w rankingu magazynu „Forbes" Miasta Przyjazne dla Biznesu oraz w konkursie „Cashless Cities” na najbardziej „bezgotówkowe miasta w Polsce”.

Reklama

Trzecia edycja Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego dobiegła końca. Samorządowcy i przedstawiciele biznesu z całej Polski spotkali się w Poznań Congress Center (17 i 18 października), by po dwudziestu pięciu latach od II etapu reformy ustrojowej porozmawiać o największych wyzwaniach władz lokalnych w zmieniającej się rzeczywistości. 

- Głos samorządu - miast, gmin, powiatów i województw musi być słyszalny w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Tak rozumiemy odpowiedzialność za mieszkańców i nasze małe ojczyzny. Ponownie spotkaliśmy się w Poznaniu na kongresie Local Trends, by dyskutować o przyszłości i współpracy.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Prestiżowe nagrody dla Wrocławia na forum Local Trends 

Podczas forum Wrocław został wyróżniony dwiema prestiżowymi nagrodami. Zdobył pierwsze miejsca w rankingu magazynu „Forbes” - Miasta Przyjazne dla Biznesu (w ubiegłym roku wyprzedziła nas Warszawa) oraz w konkursie „Cashless Cities” na najbardziej „bezgotówkowe miasta w Polsce” (doceniono również Warszawę i Lublin). Celem tego ostatniego rankingu jest promowanie samorządów, dbających o rozwój płatności elektronicznych. 

- Mamy nową rzeczywistość w Polsce. Wierzę, że pomyślną i szczęśliwą dla samorządu. Dlatego tak ważnym jest, by zacieśniać współpracę i wymieniać się doświadczeniami. No i cieszyć się z nagród, bo w rankingu „Forbesa” w kategorii „Miasto Przyjazne dla Biznesu” oraz „bezgotówkowe miasta w Polsce” zwyciężył i został wyróżniony Wrocław. A dokładniej Wy - mieszkańcy, którzy tworzycie tak wspaniały klimat do prowadzenia działalności gospodarczej w naszym mieście. 
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Nagrody w imieniu prezydenta odebrał w Poznaniu Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia z forum.

Biznes stawia na Wrocław!

Biznes to sektor, który w naszym mieście prężnie się rozwija. To właśnie pod Wrocławiem Intel, największy producent mikroprocesorów na świecie, zainwestuje rekordowe pieniądze w swoją fabrykę. Stolica Dolnego Śląska to miasto akademickie, z zapleczem technologicznym, z otwartym rynkiem pracy wypełnionym specjalistami i odpowiednią infrastrukturą. Regularnie otwieramy kolejne biura, fabryki czy centra badawcze.

- Biznes stawia na Wrocław! Podczas wydarzenia Local Trends Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu, Wrocław zdobył I miejsce w rankingu Miasta Przyjazne dla Biznesu magazynu Forbes.pl! To efekt tworzenia korzystnych warunków dla biznesu, rozwiniętej bazy akademickiej oraz przyjaznego samorządu. To wyróżnienie motywuje nas do dalszej ciężkiej pracy. Jesteśmy dumni z tej nagrody.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Uczestnicy wydarzenia wiele uwagi poświecili także kwestii ochrony środowiska. - Aby miasta mogły wejść na ścieżkę neutralności klimatycznej absolutnie konieczne jest zaangażowanie się wszystkich podmiotów, które funkcjonują w tych miastach, przede wszystkim biznesu – zaznaczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Wrocław również zdobył nagrody podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. Były to wyróżnienia w rankingu Newsweeka dla „Najlepszych Prezydentów Miast”, rankingu „Forbesa” - „Miasta Przyjazne dla Biznesu” (drugie miejsce) oraz rankingu „Cashless Cities” (pierwsze miejsce za informatyzację miasta i rozwiązania smart, w których dominują transakcje bezgotówkowe). 

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Warto dodać, że w 2005 roku powołano we Wrocławiu specjalną spółkę - Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej - której główną działalnością jest pozyskiwanie nowych inwestorów i pomoc w rozwoju ich działalności. Od tego czasu pozyskała dla regionu ponad 250 projektów inwestycyjnych. Wśród firm, które wybrały Wrocław i najbliższe otoczenie, znajdują się m.in. takie marki jak BASF, IBM, Google, Bosch, UBS, Volvo, 3M, Nokia, Dolby, Credit Suisse oraz LG.

Spółka aktywnie wspiera również polskich przedsiębiorców – zarówno w lokalnym rozwoju ich działalności, jak i w procesie internacjonalizacji oraz w budowaniu marki poza aglomeracją. Dzięki takim działaniom ARAW przyczyniła się do powstania ponad 130 tysięcy miejsc pracy.

Tylko w ubiegłym roku dzięki staraniom ARAW-u aż 18 firm zdecydowało się na uruchomienie swojej działalności we Wrocławiu bądź rozwinięcie zakładów, co dało 4000 miejsc pracy w innowacyjnych firmach produkcyjnych i usługowych. Warto wymienić niemiecką firmę farmaceutyczną Boerhinger Ingelheim, która otworzyła centrum usługowe, a także amerykańskiego giganta, producenta indywidualnych aparatów ortodontycznych, firmę Align Technology, która zainwestowała w zakład produkcyjny.

- Cieszę się, że wieloletnie doświadczenie ARAW-u pomaga w pozyskiwaniu takich inwestycji jak choćby fabryka firmy Intel. To przedsięwzięcie jest kolejnym skokiem w przyszłość dla naszej gospodarki, infrastruktury i edukacji.
Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Wrocław i aglomeracja to innowacyjny hub z ugruntowaną pozycją miasta przyjaznego inwestorom oraz startupom. Jest miejscem docenianym przez inwestorów zagranicznych ze względu na lokalizację, bazę akademicką, jakość życia i otwartość władz oraz dobrą obsługę. Na przestrzeni lat przy udziale ARAW-u zrealizowanych zostało ponad 260 projektów FDI - bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Także w 2023 roku zaufało nam 15 inwestorów, co przyniosło kolejne 5500 miejsc pracy.

Wrocławski ekosystem przyciąga międzynarodową uwagę. W grudniu ubiegłego roku została wyróżniony w rankingu Dealroom, w którym otrzymał tytuł „wschodzącej gwiazdy hubów technologicznych”, zajmując pierwsze miejsce w Polsce, drugie w Europie oraz ósme na świecie. Kilka dni później, podczas wrocławskiej premiery raportu Polskie Startupy, Agencja osiągnęła kolejny sukces, a Wrocław miano Startupowej Stolicy Polski (pierwsze miejsce pod względem liczby zarejestrowanych startupów).

Potwierdzeniem otwartości miasta na inwestorów oraz innowacyjne projekty jest wreszcie pierwsze miejsce Wrocławia, już trzeci rok z rzędu, w światowej klasy rankingu European Cities & Regions of the Future organizowanym przez fDi Inteligence.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl