Trzecia edycja Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego dobiegła końca. Samorządowcy i przedstawiciele biznesu z całej Polski spotkali się w Poznań Congress Center (17 i 18 października), by po dwudziestu pięciu latach od II etapu reformy ustrojowej porozmawiać o największych wyzwaniach władz lokalnych w zmieniającej się rzeczywistości.
Prestiżowe nagrody dla Wrocławia na forum Local Trends
Podczas forum Wrocław został wyróżniony dwiema prestiżowymi nagrodami. Zdobył pierwsze miejsca w rankingu magazynu „Forbes” - Miasta Przyjazne dla Biznesu (w ubiegłym roku wyprzedziła nas Warszawa) oraz w konkursie „Cashless Cities” na najbardziej „bezgotówkowe miasta w Polsce” (doceniono również Warszawę i Lublin). Celem tego ostatniego rankingu jest promowanie samorządów, dbających o rozwój płatności elektronicznych.
Nagrody w imieniu prezydenta odebrał w Poznaniu Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia z forum.
Biznes stawia na Wrocław!
Biznes to sektor, który w naszym mieście prężnie się rozwija. To właśnie pod Wrocławiem Intel, największy producent mikroprocesorów na świecie, zainwestuje rekordowe pieniądze w swoją fabrykę. Stolica Dolnego Śląska to miasto akademickie, z zapleczem technologicznym, z otwartym rynkiem pracy wypełnionym specjalistami i odpowiednią infrastrukturą. Regularnie otwieramy kolejne biura, fabryki czy centra badawcze.
Uczestnicy wydarzenia wiele uwagi poświecili także kwestii ochrony środowiska. - Aby miasta mogły wejść na ścieżkę neutralności klimatycznej absolutnie konieczne jest zaangażowanie się wszystkich podmiotów, które funkcjonują w tych miastach, przede wszystkim biznesu – zaznaczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Wrocław również zdobył nagrody podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. Były to wyróżnienia w rankingu Newsweeka dla „Najlepszych Prezydentów Miast”, rankingu „Forbesa” - „Miasta Przyjazne dla Biznesu” (drugie miejsce) oraz rankingu „Cashless Cities” (pierwsze miejsce za informatyzację miasta i rozwiązania smart, w których dominują transakcje bezgotówkowe).
Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Warto dodać, że w 2005 roku powołano we Wrocławiu specjalną spółkę - Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej - której główną działalnością jest pozyskiwanie nowych inwestorów i pomoc w rozwoju ich działalności. Od tego czasu pozyskała dla regionu ponad 250 projektów inwestycyjnych. Wśród firm, które wybrały Wrocław i najbliższe otoczenie, znajdują się m.in. takie marki jak BASF, IBM, Google, Bosch, UBS, Volvo, 3M, Nokia, Dolby, Credit Suisse oraz LG.
Spółka aktywnie wspiera również polskich przedsiębiorców – zarówno w lokalnym rozwoju ich działalności, jak i w procesie internacjonalizacji oraz w budowaniu marki poza aglomeracją. Dzięki takim działaniom ARAW przyczyniła się do powstania ponad 130 tysięcy miejsc pracy.
Tylko w ubiegłym roku dzięki staraniom ARAW-u aż 18 firm zdecydowało się na uruchomienie swojej działalności we Wrocławiu bądź rozwinięcie zakładów, co dało 4000 miejsc pracy w innowacyjnych firmach produkcyjnych i usługowych. Warto wymienić niemiecką firmę farmaceutyczną Boerhinger Ingelheim, która otworzyła centrum usługowe, a także amerykańskiego giganta, producenta indywidualnych aparatów ortodontycznych, firmę Align Technology, która zainwestowała w zakład produkcyjny.
Wrocław i aglomeracja to innowacyjny hub z ugruntowaną pozycją miasta przyjaznego inwestorom oraz startupom. Jest miejscem docenianym przez inwestorów zagranicznych ze względu na lokalizację, bazę akademicką, jakość życia i otwartość władz oraz dobrą obsługę. Na przestrzeni lat przy udziale ARAW-u zrealizowanych zostało ponad 260 projektów FDI - bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Także w 2023 roku zaufało nam 15 inwestorów, co przyniosło kolejne 5500 miejsc pracy.
Wrocławski ekosystem przyciąga międzynarodową uwagę. W grudniu ubiegłego roku została wyróżniony w rankingu Dealroom, w którym otrzymał tytuł „wschodzącej gwiazdy hubów technologicznych”, zajmując pierwsze miejsce w Polsce, drugie w Europie oraz ósme na świecie. Kilka dni później, podczas wrocławskiej premiery raportu Polskie Startupy, Agencja osiągnęła kolejny sukces, a Wrocław miano Startupowej Stolicy Polski (pierwsze miejsce pod względem liczby zarejestrowanych startupów).
Potwierdzeniem otwartości miasta na inwestorów oraz innowacyjne projekty jest wreszcie pierwsze miejsce Wrocławia, już trzeci rok z rzędu, w światowej klasy rankingu European Cities & Regions of the Future organizowanym przez fDi Inteligence.