wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Intel największa zagraniczna inwestycja z potężnym wsparciem

Intel, największy producent mikroprocesorów na świecie, zainwestuje rekordowe pieniądze w fabrykę pod Wrocławiem. To największa zagraniczna inwestycja w Polsce: 4,6 mld USD i 2000 miejsc pracy. Wrocław wspiera incjatywę.

Reklama

W czerwcu br., we Wrocławiu ogłoszono, że amerykański Intel wybuduje Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Zakład powstania na terenie aglomeracji wrocławskiej w Miękini. To największa zagraniczna inwestycja w Polsce: 4,6 mld USD i 2000 miejsc pracy.

Zakład ten pomoże w zaspokojeniu krytycznego popytu na zdolności integracji i testowania półprzewodnikowych układów scalonych , jaki według przewidywań firmy Intel nastąpi do roku 2027. Intel przewiduje, że wysokość inwestycji w nowy zakład sięgnie nawet 4,6 mld USD, a jednym z założeń jest możliwość rozbudowy
mówił w czerwcu 2023 r. Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Projekt firmy Intel z szerokim poparciem samorządu.

We wtorek 19 września br. wojewoda dolnośląski powołał zespół do spraw projektu firmy Intel. - Zespół stanowi grupa o charakterze doradczym, która obejmuje nadzór nad czynnościami administracyjnymi - napisano w komunikacie.

Warto przypomnieć, że od początku ogłoszenia amerykańskiej inwestycji, firmę Intel szeroko wspiera zespół Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Jest to kontynuacja współpracy, do której doszło jeszcze na etapie poszukiwania miejsca pod lokalizację zakładu.

Dlaczego Intel wybrał Wrocław i aglomerację wrocławską? 

Polskę i Wrocław wybrano na lokalizację nowego zakładu z kilku powodów, w tym że względu na doskonałą infrastrukturę, bardzo duży potencjał w zakresie dostępności wykwalifikowanych pracowników oraz znakomite środowisko biznesowe. Mocnym atutem Wrocławia jest silna branża IT licząca 36 tys. pracowników, liczne startupy i 100 tys. studentów na renomowanych uczelniach. 

Kilkanaście miesięcy temu zaczęliśmy przygodę, która doprowadziła nas do tego momentu. Mamy potężną inwestycję Intela. Cieszymy się, że Wrocław ma w tym swój udział, bo gdyby nie akademicki ekosystem i nowoczesne branże tworzone przez ostatnie 20 lat, na pewno Intel nie zdecydowałby się na inwestycję
mówił w czerwcu Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Co Intel będzie robił w nowym zakładzie koło Wrocławia?

Inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej.

– Polska jest już miejscem działalności firmy Intel, położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii. To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych w ujęciu globalnym, oferuje przy tym duży potencjał związany z bazą utalentowanych pracowników, którym będziemy pomagać w rozwoju – mówił w czerwcu Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Intel koło Wrocławia: najważniejsze dane.

  • Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld USD, która pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.
  • Nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu przyszłemu wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone.
  • Zakład zostanie zbudowany zgodnie z zasadami zielonego budownictwa w celu minimalizacji śladu węglowego i wpływu na środowisko.
  • Inwestycja firmy Intel pomoże Unii Europejskiej w realizacji celu jakim jest stworzenie bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników wyniosły w 2020 r. 466 mld dolarów. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tys. osób.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama