wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2022 – raport ABSL. Wrocław wśród liderów [ATUTY, PROGNOZY]

Jarek Ratajczak,
Wrocław stawia na nowoczesne centra biznesowe UM Wrocławia
Wrocław stawia na nowoczesne centra biznesowe

Z najnowszego raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” dowiemy się, że wzrost w tej branży był większy niż przewidywano. Dziennie powstawało 130 miejsc pracy, średnio 75 z nich przypada na miejsca wysokospecjalistyczne. We wrocławskich centrach usług biznesowych pracuje blisko 60 tys. osób.

Reklama

Raport ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022”

Z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” wynika, że na koniec I kwartału 2022 r. sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce tworzy obecnie miejsca pracy w 1 714 centrach obsługi procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz centrach badawczo-rozwojowych (R&D).

W centrach pracowało 400 300 osób, co jest wzrostem o 11,6% w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to, że w drugim roku pandemii powstało blisko 42 tys. nowych miejsc pracy. Warto dodać, że działalność w ubiegłym roku rozpoczęło 46 nowych centrów, w których powstało 6 400 nowych miejsc pracy. Obecnie 72 proc. wszystkich centrów należy do inwestorów zagranicznych, pochodzących z 46 państw. Co piąta firma z listy Fortune Global 500 otworzyła w Polsce centrum usług.

W ciągu ostatnich dwóch lat rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, czego potwierdzeniem jest rekordowy wzrost eksportu usług biznesowych. Sektor wyjątkowo szybko i zwinnie dostosował się do okoliczności. Ewoluowały modele biznesowe, doskonalono plany zapewniające ciągłość operacyjną, koncentrowano się na wartościach. Elastyczność i szybkość adaptacji do zmian pozwoliła na spektakularny wzrost sektora, głównie za sprawą reinwestycji, a to oznacza, że potrafiliśmy wykorzystać szanse i przekonać globalne firmy do zwiększenia inwestycji w Polsce. Tę pracę w największym stopniu wykonali menedżerowie zarządzający centrami wraz ze swoimi zespołami. Stanowią oni nieocenione wsparcie dyplomacji gospodarczej
Janusz Dziurzyński, prezes ABSL.

ABSL podaje, że po raz pierwszy udział wysokospecjalistycznych usług opartych na wiedzy (KIBS) przekroczył 50 proc. wszystkich usług realizowanych w centrach w Polsce. Jest to wynik wyższy o 6,5 p.p. niż przed pandemią.

– Właśnie przekroczyliśmy kolejną ważną granicę. Udział wysokospecjalistycznych usług wyniósł po raz pierwszy w historii ABSL w Polsce ponad 50 proc. wszystkich świadczonych usług. To jednoznacznie dowodzi, że nasz rynek bardzo się zmienił i osiągnął dojrzałość. Biorąc pod uwagę, że dziennie w sektorze powstawało 130 miejsc pracy, średnio 75 z nich przypada na miejsca wysokospecjalistyczne, a to z kolei pokazuje jak ważne są tzw. kompetencje przyszłości – podkreśla Dariusz Kubacki, wiceprezes ABSL.

Raport został przygotowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z Colliers, Mercer, Randstad i Randstad Sourceright.

Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych. Liderzy: Warszawa, Kraków, Wrocław

W raporcie podkreślono, że Warszawa pozostaje także liderem pod względem liczby aktywnych centrów usług biznesowych. Na koniec I kwartału 2022 r. działało tam 330 podmiotów. Za liderem uplanował się Kraków (261), Wrocław (208), Trójmiasto (184), Katowice i GZM (126), Poznań (125) i Łódź (101).

Centra usług biznesowych Wrocław: liczba, zatrudnienie

Wrocław w raporcie ABSL - kluczowe dane: sektor nowoczesnych usług biznesowych

Wrocław w rankingu menadżerów i jakości życia

W ocenie lokalizacji jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (2022 r) Wrocław zajmuje pierwsze miejsce w rankingu menadżerów. Za Stolicą Dolnego Śląska są: Trójmiasto i Warszawa. Natomiast w klasyfikacji jakości życia, Wrocław jest drugi w Polsce, za Trójmiastem i przed Poznaniem.

Rynek biurowy Wrocław: powierzchnie, czynsze, pustostany

Autorzy raportu wyliczyli, że istniejąca powierzchnia biurowa na rynku wrocławskim to 1,25 mln mkw., co plasuje miasto na drugim miejscu wśród regionalnych rynków biurowych.

W 2021 r. deweloperzy oddali do użytku 21,8 tys. mkw., czyli o 63% mniej niż w 2020 r. Były to dwa projekty: Krakowska 35 (11,8 tys. mkw. ) oraz Wrocławski Park Biznesu – Nowa Strzegomska (10 tys. mkw. ). W fazie budowy na koniec 2021 r. z terminem realizacji na lata 2022-2024 znajdowało się 230 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W 2021 r. popyt brutto na powierzchnię biurową we Wrocławiu zwiększył się o 6% w porównaniu do 2020 r. i wyniósł 135,4 tys. mkw.

Wśród największych transakcji podpisanych w 2021 r. wymienić należy nową lokalizację 3M Service Center EMEA w MidPoint 71 (12,3 tys. mkw. ), renegocjację IBM w Wojdyła Business Park II (8,9 tys. mkw. ) oraz renegocjację HPE.

Rynek elastycznej powierzchni biurowej we Wrocławiu dynamicznie się rozwija. W 2021 r. jej podaż wzrosła o 46% do 23 tys. mkw. dzięki trzem dużym podpisanym transakcjom – City Space w West4Business Hub I, RISE w Sagittarius i City Forum 2.

Na koniec 2021 r. współczynnik pustostanów wzrósł w porównaniu do IV kw. 2020 r. o 1,7 p.p. i wyniósł 16,7%, co przełożyło się na 208,7 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Jest to najwyższa wartość tego wskaźnika wśród wszystkich miast regionalnych.

Czynsze za powierzchnię biurową w nowoczesnych projektach klasy A najemcy kształtują się na poziomie od EUR 13,50 do 15,00 mkw. za miesiąc w strefach centralnych oraz od EUR 12,00 do 13,00 mkw. za miesiąc w strefach poza centrum. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl