wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Inwestor sektora nowoczesnych usług biznesowych Capgemini Polska ma już 25 lat. Przygotowano „Raport wpływu”

Inwestor sektora nowoczesnych usług biznesowych Capgemini Polska ma już 25 lat. Przygotowano „Raport wpływu”

Jarek Ratajczak,

Wrocławski oddział Capgemini jest trzecim co do wielkości w Polsce Capgemini
Wrocławski oddział Capgemini jest trzecim co do wielkości w Polsce

Capgemini, jeden z największych na świecie inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych, świętuje 25 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, we współpracy z ABSL, przygotowano „Raport wpływu”, w którym pokazano m.in. wpływ Capgemini na rynek pracy i inwestycje w Polsce. Firma planuje dalszy rozwój i wzrost zatrudnienia we Wrocławiu.

  • Capgemini, największy inwestor sektora nowoczesnych usług biznesowych, obchodzi 25 lat działalności w Polsce i prezentuje „Raport wpływu”
  • Wrocław jest trzecim co do wielkości, za Krakowem i Katowicami, centrum biznesowym Capgemini w Polsce
  • Capgemini we Wrocławiu szuka nowych pracowników

W Polsce Capgemini ma dziewięć oddziałów w siedmiu miastach i 10,5 tys. pracowników, którzy w pracy z klientami z całego świata posługują się na co dzień blisko 30 językami. Od 1996 roku, kiedy został otwarty pierwszy oddział Capgemini w Warszawie, firma urosła na tyle, by stać się jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce.

Jak kształtował się rozwój Capgemini? Dokładne dane firma przedstawia w „Raporcie wpływu” podsumowującym ostatnie 25 lat działalności Capgemini w Polsce, stworzonym we współpracy z ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych). Dodatkowo, jak zapowiadają przedstawiciele Capgemini – w najbliższych latach spółka planuje dalszy wzrost.

Ewa Gołębiewska-Krzyżan, przewodnicząca zarządu, wiceprezes, HR dyrektor Capgemini Polska. Fot. Capgemini
Ewa Gołębiewska-Krzyżan, przewodnicząca zarządu, wiceprezes, HR dyrektor Capgemini Polska.
Capgemini funkcjonuje w Polsce od 1996 roku, jednak znaczny wzrost naszej organizacji nastąpił w roku 2004, kiedy rozszerzyliśmy działalność jednocześnie w kilku największych miastach w kraju – Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu (klasyfikowanych przez ABSL jako miasta pierwszego i drugiego poziomu pod względem wielkości zatrudnienia i dojrzałości sektora). Tym samym jako Capgemini zaliczamy się do grona pionierów, którzy zbudowali fundament sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, torując drogę dla kolejnych inwestycji

Ewa Gołębiewska-Krzyżan, przewodnicząca zarządu, wiceprezes, HR dyrektor Capgemini Polska.

Capgemini – praca i zatrudnienie

Zatrudnienie w centrach Capgemini od 2004 do 2021 roku wzrosło ponad trzydziestokrotnie. Przedstawiciele spółki zaznaczają, że wpływ sektora nowoczesnych usług biznesowych opartych na wiedzy (KIBS) na rynek pracy w Polsce jest jednak zdecydowanie większy, niż wynikałoby to tylko z analizy zatrudnienia. Należy wziąć pod uwagę także miejsca pracy, które powstały w wyniku rozwoju biznesu Capgemini w Polsce także poza samą organizacją (dla przykładu w biurach, w których firma ma swoje siedziby). Korzystając z mnożnika opracowanego przez EY (wynoszącego 1,8) można oszacować liczbę miejsc pracy generowanych przez centra Capgemini w Polsce na 19,2 tys.

Paweł Panczyj, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu ABSL podkreśla, że Capgemini to organizacja, która w ciągu ostatnich 25 lat stała się największym pracodawcą w sektorze BSS w Polsce.

Paweł Panczyj, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu ABSL. Fot. ABSL
Paweł Panczyj, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu ABSL.
Firma w pełni wykorzystuje potencjał inwestycyjny, jaki ma do zaoferowania nasz kraj. Wśród zatrudnionych w Polsce pracowników można znaleźć wielu ekspertów pełniących role kluczowe z punktu widzenia globalnego rozwoju firmy. Ich udział w przebudowie działów personalnych i finansowych organizacji działających na światową skalę jest nieoceniony i dowodzi, że Polska ze swoją pulą talentów, składającą się zarówno z ekspertów wyższego szczebla, jak i początkujących specjalistów, może konkurować z innymi lokalizacjami w Europie. Rola, jaką Capgemini odgrywa w rozwoju naszego rynku pracy, sektora i potencjału inwestycyjnego, jest nie do przecenienia

Paweł Panczyj, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu ABSL.

Capgemini – sektor nowoczesnych usług biznesowych

W badaniu sektora nowoczesnych usług biznesowych ABSL określono 60 specyficznych procesów obsługiwanych przez centra w Polsce. Capgemini jest liderem w kraju, wspierając swoich klientów w 51 z 60 procesów biznesowych. Mowa m.in. o procesach z zakresu finansów i księgowości, HR, IT i usług chmurowych, obsługi klienta, zarządzania projektami, zarządzania zmianą oraz analityki i zarządzania danymi.

W strukturze zatrudnienia w centrach KIBS w Polsce według kategorii stanowisk, dominują specjaliści – dla rynku średnia w zatrudnieniu wynosi 53,5 proc. W przypadku Capgemini specjaliści wypełniają większą część kadry, a ich udział w zatrudnieniu wynosi 58 proc. Firma ma również większy od średniej dla Polski udział kobiet w zatrudnieniu. Organizacja wyróżnia się na tle sektora pod względem udziału kobiet w kadrze zarządzającej (first-line management - team leaders' level) – jest to aż 70 proc., przy średniej dla sektora ogółem równej 45,8 proc.

Jak wynika z danych ABSL, Capgemini należy jednocześnie do grona 70 proc. centrów, które stale wprowadzają innowacyjne zmiany produktowe bądź organizacyjne, co świadczy o wysokim poziomie kreatywności.

Capgemini – konsulting, technologie informatyczne, outsourcing

Wpływ centrów Capgemini na lokalne rynki pracy w 2021 roku (tys. pracowników) Fot. "Raport wpływu" Capgemini, ABSL
Wpływ centrów Capgemini na lokalne rynki pracy w 2021 roku (tys. pracowników)

W najbliższych latach Capgemini planuje jeszcze większą ekspansję dostarczając klientom nowe rozwiązania i specjalizacje. Otwierają właśnie nową linię biznesową Capgemini Engineering w Katowicach. Również obecne oddziały będą rozrastać się dynamicznie – łącznie w Krakowie i Katowicach firma planuje zatrudnić 600 osób na przestrzeni najbliższych sześciu miesięcy. Oddział poznański, który w tym roku obchodził swoje pięciolecie, Capgemini chce podwoić zatrudnienie w ciągu kolejnych pięciu lat. Z kolei w Lublinie, gdzie obecnie zatrudnionych jest 100 osób, planowane jest podwojenie zespołu w nadchodzących miesiącach, a docelowo zwiększenie go do 400 ekspertów. Podobne plany firma ma w stosunku do Warszawy, Wrocławia czy Opola.

– Branża usług dla biznesu rośnie dynamicznie, a my jesteśmy jednym z jej liderów. Analizujemy na bieżąco trendy i potrzeby ryku, wytyczając nowe kierunki działania. Niezwykle istotne dla nas jest także to, że klienci dostrzegają wysoką jakość usług w zakresie obsługi procesów biznesowych i rozwiązań technologicznych, a na bazie zaufania, zbudowanego dzięki efektywnej współpracy, poszerzają zakres wspólnych działań o kolejne obszary, wymagające ekspertyzy i specjalistycznej wiedzy. Jesteśmy dumni, że przez ostatnie 25 lat mieliśmy szansę stać się tak znaczącą częścią polskiego rynku – dodaje Ewa Gołębiewska-Krzyżan.

Software Solutions Center Capgemini Wrocław

We Wrocławiu od 2004 roku znajduje się oddział Software Solutions Center Capgemini (mieści się w Business Garden przy Legnickiej). Wrocławski oddział jest trzecim co do wielkości (za Krakowem i Katowicami) centrum biznesowym Capgemini w Polsce. Przedstawiciele Capgemini podkreślają, że Wrocław jest trzecim polskim miastem, zaraz po Warszawie i Krakowie, pod względem liczby pracowników w sektorze usług biznesowych. To ponad 15,4 proc. zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce.

W biurach we Wrocławiu i Poznaniu firma tworzy oprogramowanie „szyte na miarę” oczekiwań klientów. Wykorzystuje do tego między innymi takie technologie jak: JAVA, JavaScript, Cloud .NET. Wrocławski oddział pracuje z klientami z całego świata, oferując możliwość współpracy w międzynarodowych zespołach.

Obecnie we Wrocławiu Capgeminii zatrudnia 2427 osób i szuka nowych pracowników. Zobacz, jakie miejsca pracy oferuje Capgemini.

Capgemini – doradztwo w zakresie transformacji i zarządzania biznesem

Capgemini to francuskie przedsiębiorstwo świadczące zintegrowane usługi w zakresie: konsultingu, technologii informatycznych i outsourcingu. Grupa ma 300 tys. pracowników zatrudnionych w prawie 50 krajach. W 2020 roku Grupa Capgemini odnotowała globalne przychody w wysokości 16 miliardów euro.

  • Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.
  • Firma jest zdolna kompleksowo zaspokoić potrzeby biznesowe swoich klientów: od strategii i projektowania rozwiązań po działania operacyjne napędzane przez dynamicznie rozwijający się i innowacyjny świat technologii chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowania, inżynierii cyfrowej i platform.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl