- Capgemini, największy inwestor sektora nowoczesnych usług biznesowych, obchodzi 25 lat działalności w Polsce i prezentuje „Raport wpływu”
- Wrocław jest trzecim co do wielkości, za Krakowem i Katowicami, centrum biznesowym Capgemini w Polsce
- Capgemini we Wrocławiu szuka nowych pracowników
W Polsce Capgemini ma dziewięć oddziałów w siedmiu miastach i 10,5 tys. pracowników, którzy w pracy z klientami z całego świata posługują się na co dzień blisko 30 językami. Od 1996 roku, kiedy został otwarty pierwszy oddział Capgemini w Warszawie, firma urosła na tyle, by stać się jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce.
Jak kształtował się rozwój Capgemini? Dokładne dane firma przedstawia w „Raporcie wpływu” podsumowującym ostatnie 25 lat działalności Capgemini w Polsce, stworzonym we współpracy z ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych). Dodatkowo, jak zapowiadają przedstawiciele Capgemini – w najbliższych latach spółka planuje dalszy wzrost.
Capgemini – praca i zatrudnienie
Zatrudnienie w centrach Capgemini od 2004 do 2021 roku wzrosło ponad trzydziestokrotnie. Przedstawiciele spółki zaznaczają, że wpływ sektora nowoczesnych usług biznesowych opartych na wiedzy (KIBS) na rynek pracy w Polsce jest jednak zdecydowanie większy, niż wynikałoby to tylko z analizy zatrudnienia. Należy wziąć pod uwagę także miejsca pracy, które powstały w wyniku rozwoju biznesu Capgemini w Polsce także poza samą organizacją (dla przykładu w biurach, w których firma ma swoje siedziby). Korzystając z mnożnika opracowanego przez EY (wynoszącego 1,8) można oszacować liczbę miejsc pracy generowanych przez centra Capgemini w Polsce na 19,2 tys.
Paweł Panczyj, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu ABSL podkreśla, że Capgemini to organizacja, która w ciągu ostatnich 25 lat stała się największym pracodawcą w sektorze BSS w Polsce.
Capgemini – sektor nowoczesnych usług biznesowych
W badaniu sektora nowoczesnych usług biznesowych ABSL określono 60 specyficznych procesów obsługiwanych przez centra w Polsce. Capgemini jest liderem w kraju, wspierając swoich klientów w 51 z 60 procesów biznesowych. Mowa m.in. o procesach z zakresu finansów i księgowości, HR, IT i usług chmurowych, obsługi klienta, zarządzania projektami, zarządzania zmianą oraz analityki i zarządzania danymi.
W strukturze zatrudnienia w centrach KIBS w Polsce według kategorii stanowisk, dominują specjaliści – dla rynku średnia w zatrudnieniu wynosi 53,5 proc. W przypadku Capgemini specjaliści wypełniają większą część kadry, a ich udział w zatrudnieniu wynosi 58 proc. Firma ma również większy od średniej dla Polski udział kobiet w zatrudnieniu. Organizacja wyróżnia się na tle sektora pod względem udziału kobiet w kadrze zarządzającej (first-line management - team leaders' level) – jest to aż 70 proc., przy średniej dla sektora ogółem równej 45,8 proc.
Jak wynika z danych ABSL, Capgemini należy jednocześnie do grona 70 proc. centrów, które stale wprowadzają innowacyjne zmiany produktowe bądź organizacyjne, co świadczy o wysokim poziomie kreatywności.
Capgemini – konsulting, technologie informatyczne, outsourcing
W najbliższych latach Capgemini planuje jeszcze większą ekspansję dostarczając klientom nowe rozwiązania i specjalizacje. Otwierają właśnie nową linię biznesową Capgemini Engineering w Katowicach. Również obecne oddziały będą rozrastać się dynamicznie – łącznie w Krakowie i Katowicach firma planuje zatrudnić 600 osób na przestrzeni najbliższych sześciu miesięcy. Oddział poznański, który w tym roku obchodził swoje pięciolecie, Capgemini chce podwoić zatrudnienie w ciągu kolejnych pięciu lat. Z kolei w Lublinie, gdzie obecnie zatrudnionych jest 100 osób, planowane jest podwojenie zespołu w nadchodzących miesiącach, a docelowo zwiększenie go do 400 ekspertów. Podobne plany firma ma w stosunku do Warszawy, Wrocławia czy Opola.
– Branża usług dla biznesu rośnie dynamicznie, a my jesteśmy jednym z jej liderów. Analizujemy na bieżąco trendy i potrzeby ryku, wytyczając nowe kierunki działania. Niezwykle istotne dla nas jest także to, że klienci dostrzegają wysoką jakość usług w zakresie obsługi procesów biznesowych i rozwiązań technologicznych, a na bazie zaufania, zbudowanego dzięki efektywnej współpracy, poszerzają zakres wspólnych działań o kolejne obszary, wymagające ekspertyzy i specjalistycznej wiedzy. Jesteśmy dumni, że przez ostatnie 25 lat mieliśmy szansę stać się tak znaczącą częścią polskiego rynku – dodaje Ewa Gołębiewska-Krzyżan.
Software Solutions Center Capgemini Wrocław
We Wrocławiu od 2004 roku znajduje się oddział Software Solutions Center Capgemini (mieści się w Business Garden przy Legnickiej). Wrocławski oddział jest trzecim co do wielkości (za Krakowem i Katowicami) centrum biznesowym Capgemini w Polsce. Przedstawiciele Capgemini podkreślają, że Wrocław jest trzecim polskim miastem, zaraz po Warszawie i Krakowie, pod względem liczby pracowników w sektorze usług biznesowych. To ponad 15,4 proc. zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce.
W biurach we Wrocławiu i Poznaniu firma tworzy oprogramowanie „szyte na miarę” oczekiwań klientów. Wykorzystuje do tego między innymi takie technologie jak: JAVA, JavaScript, Cloud .NET. Wrocławski oddział pracuje z klientami z całego świata, oferując możliwość współpracy w międzynarodowych zespołach.
Obecnie we Wrocławiu Capgeminii zatrudnia 2427 osób i szuka nowych pracowników. Zobacz, jakie miejsca pracy oferuje Capgemini.
Capgemini – doradztwo w zakresie transformacji i zarządzania biznesem
Capgemini to francuskie przedsiębiorstwo świadczące zintegrowane usługi w zakresie: konsultingu, technologii informatycznych i outsourcingu. Grupa ma 300 tys. pracowników zatrudnionych w prawie 50 krajach. W 2020 roku Grupa Capgemini odnotowała globalne przychody w wysokości 16 miliardów euro.
- Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.
- Firma jest zdolna kompleksowo zaspokoić potrzeby biznesowe swoich klientów: od strategii i projektowania rozwiązań po działania operacyjne napędzane przez dynamicznie rozwijający się i innowacyjny świat technologii chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowania, inżynierii cyfrowej i platform.