wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Business Services 2022. Potencjał biznesowy Wrocławia
Wrocław w czołówce polskich metropolii www.wroclaw.pl
Wrocław w czołówce polskich metropolii

Analiza potencjału inwestycyjnego, rynku pracy i nieruchomości – te dane znajdują się w najnowszym raporcie Business Services 2022, opracowanym przez Grafton Recruitment. Wrocław jest w czołówce polskich metropolii, w których odnotowano największy popyt na powierzchnie biurowe.

Grafton Recruitment specjalizuje się w rekrutacji, doradztwie inwestycyjnym i badaniach rynku pracy. W najnowszym raporcie „Business Services 2022. Raport wynagrodzeń i trendów rynkowych” przeanalizowano m.in. potencjał inwestycyjny, płace, zatrudnienie oraz rynek nieruchomości z uwzględnieniem popytu i podaży na powierzchnie biurowe w dziewięciu polskich miastach.

Dzięki działaniom w obszarze rekrutacji i ich skali Grafton Recruitment jest swego rodzaju lustrem rynku. W każdej chwili możemy precyzyjnie ocenić jego rzeczywistą kondycję i prognozować trendy na podstawie rozmów z setkami tysięcy kandydatów i firm z różnych branż.

Joanna Wanatowicz, Business Director Grafton Recruitment

Business Services Sector

Autorzy raportu analizują rynek pracy pod kątem wybranych wskaźników (m.in. inflacji, bezrobocia, liczby studentów, dynamiki wzrostu zatrudnienia czy poszukiwanych specjalistów), które ilustrują różne aspekty istotne dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu (Business Services Sector – BSS).

Dynamika wzrostu  zatrudnienia Fot. Grafton Recruitment
Dynamika wzrostu zatrudnienia

We Wrocławiu wzrost liczby pracowników wyniósł +9,26 proc., w Warszawie +13,68 proc., Krakowie +11 proc., Łodzi +10,21 proc. Źródło: dane ABSL z raportu Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021.

Wrocław – sektor nowoczesnych usług biznesowych

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, w cytowanej w raporcie wypowiedzi, zwraca uwagę, że w zapytaniach inwestorskich nadal kluczowym aspektem dla nowych przedsięwzięć jest dostęp do doświadczonej, kompetentnej kadry pracowniczej.

Obecność firmy w tak znaczącym ośrodku akademickim, jakim jest Wrocław, gdzie swoją działalność prowadzą liczne krajowe i zagraniczne przedsiębiorstwa, gwarantuje dostęp do takich talentów. Zmieniły się nieco „gabaryty” projektów. Jeśli mówimy o projektach z branży nowoczesnych usług dla biznesu, są to w dużej mierze mniejsze projekty (zakładające zatrudnienie mniejszej liczby pracowników) niż w latach wcześniejszych. Co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na mniejsze powierzchnie biurowe, również ich aranżacja uległa zmianie. Open space już nie są popularne. Z tego też powodu dużym zainteresowaniem firm w początkowym etapie działalności cieszą się oferty biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, w których można funkcjonować od razu.

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Rynek powierzchni biurowych

W raporcie Business Services 2022 znalazło się podsumowanie rynku nieruchomości w roku 2021 wraz z trendami na rok 2022 i określeniem potencjału miast regionalnych.

 

„Regionalne rynki biurowe nabrały tempa w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Roczny popyt – tylko o 14 proc. niższy niż w rekordowym 2019 roku – tworzy solidną podstawę do dalszego rozwoju rynku. Nowi uczestnicy rynku, zarówno lokalni jak i zagraniczni, uważnie przyglądają się polskim miastom regionalnym, stawiając tam pierwsze kroki, a w wielu przypadkach szybko się na nich rozwijając” – napisano w Business Services 2022.

Popyt na powierzchnię biurową

Popyt na powierzchnię biurową Fot. Grafton Recruitment
Popyt na powierzchnię biurową

Autorzy raportu uważają, że popyt nabrał wyraźnego przyspieszenia w ostatnim kwartale roku, był to najlepszy kwartał od początku pandemii. Na niektórych rynkach aktywność najemców wzrosła mimo pandemii – miało to miejsce we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu.

Podaż. Rozwój rynków regionalnych

Podaż. Rozwój rynków regionalnych Fot. Grafton Recruitment
Podaż. Rozwój rynków regionalnych

Najbardziej rozwinięte rynki – Kraków i Wrocław – są równocześnie tymi z najwyższym odsetkiem powierzchni biurowej klasy A. W budowie pozostaje 800 000 mkw., z czego najwięcej w Katowicach i w Krakowie.

Rynek powierzchni biurowych. Pustostany

Rynek powierzchni biurowych. Pustostany Fot. Grafton Recruitment
Rynek powierzchni biurowych. Pustostany

Autorzy raportu spodziewają się, że w 2022 r. będzie mniej pustostanów przede wszystkim z powodu ożywienia na rynku. Firmy chętniej skorzystają z oferty, która już jest dostępna. Obecnie biur buduje się najmniej od 10 lat.

Grafton Recruitment

Grafton Recruitment od ponad 25 lat współtworzy rynek pracy i rekrutacji w Polsce. Zespół Grafton Recruitment to ponad 100 osób działających w sześciu biurach w Polsce.

Grafton Recruitment informuje, że zbudowali od podstaw ponad 100 kompletnych firm, a ponad 2 tys. firm w Polsce i łącznie ponad 5 tys. na świecie skorzystało z ich usług rekrutacyjnych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl