Pandemia uwypukliła potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej. Tymczasem algorytmy sztucznej inteligencji w coraz większym stopniu wspierają diagnostykę i leczenie. Wykorzystuje je w swojej pracy wrocławski LabPlus, który pracuje nad automatyzacją czasochłonnych i manualnych procesów medycznych. Wraz z rosnącą akceptacją rozwiązań telemedycznych czy monitoringu na odległość, spółka z Wrocławia stworzyła produkt rewolucjonizujący rynek badań laboratoryjnych.
Sztuczna inteligencja przyspiesza diagnostykę
Autorski LabTest Checker to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, by przyspieszyć diagnostykę medyczną. To zbiór algorytmów łączących wyniki badań z wywiadem medycznym. Dzięki niemu pacjent na bazie wyników badań i generowanej automatycznie ankiety medycznej, w kilka sekund otrzymuje raport z interpretacją, zestawem rekomendowanych dalszych badań oraz zaleceniami postępowania, w tym skierowaniem do lekarza właściwej specjalności.
Wykorzystujemy bazę wiedzy medycznej stworzoną przez zespół wykwalifikowanych lekarzy i naukowców. Nieustannie ją aktualizujemy o najnowsze dokonania nauki. Ścieżki diagnostyczne czy algorytmy AI weryfikowane i zatwierdzane są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Wykorzystanie tak innowacyjnych osiągnięć techniki w medycynie przyczynia się do tworzenia nowych złotych standardów diagnostyki i leczenia. To nasza misja.prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur, przewodniczący Rady Medycznej LabPlus
Dotychczas na rozwój platformy spółka pozyskała ponad 7 mln zł w formie grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i rundy pre-seed. Potencjał LabPlus dostrzegł fundusz LT Capital i aniołowie biznesu. Wówczas pieniądze przeznaczone zostały na finalizację produktu, certyfikację i pozyskanie pierwszych klientów.
W planie międzynarodowa komercjalizacja
Startup LabPlus został założony w 2018 r. przez lekarzy, naukowców, inżynierów i specjalistów data science. Współpracuje z podmiotami rynku medycznego oraz diagnostycznego m.in. z Diagnostyką – wspierając potencjalnie nawet 4,5 mln wyników badań miesięcznie. Usługa automatycznej interpretacji wyników laboratoryjnych obecnie dostępna jest też dla użytkowników serwisu uPacjenta.
Firma aktualnie realizuje drugą rundą inwestycyjną na poziomie ok. 2 mln euro. Trwają także rozmowy z inwestorami, również branżowymi.
Pierwotnie zebranie środków planowaliśmy na koniec 2022 r., ale sytuacja na rynku mocno się zmieniła, a inwestorzy prosili o dodatkowy czas. Nie zmarnowaliśmy tego zapasu. Dostosowaliśmy się do obecnej rzeczywistości, a czas wykorzystaliśmy na postęp w komercjalizacji i kolejne wdrożenia w dużych brandach. Rozmawiamy z wybranymi inwestorami, a rundę o większej wartości planujemy zamknąć wiosną tego roku.dr Siddarth Agrawal, założyciel i CEO Labplus.
Z Wrocławia do dalekich Indii
Aktualnie LabPlus potrafi zinterpretować 70 proc. najczęściej wykonywanych badań, a w ciągu najbliższych miesięcy planuje zwiększyć ten zakres do 100 proc. Skorzystać z tego mają już w 2023 r. zagraniczni klienci. Firma planuje komercjalizację swoich rozwiązań w Indiach.
Nasz produkt jest gotowy do skalowania międzynarodowego. Od początku rozwijamy się z perspektywą ekspansji. Myśląc o globalnym rynku badań laboratoryjnych, w pierwszej kolejności patrzymy na kraje o największej liczbie badań typu DTC (direct-to-consumer). Chcemy ugruntować swoją pozycję przede wszystkim w Indiach, które w tym obszarze rozwijają się bardzo szybko. Badania konsumenckie stanowią tam aż 90 proc. wszystkich badań, a rozproszenie rynku jest ogromne. Atrakcyjnymi dla nas rynkami są również Hiszpania, Włochy czy Stany Zjednoczone.dr Siddarth Agrawal
Ludzie zwykle chcą szybkiej interpretacji wyników
Blisko trzydziestoosobowy zespół LabPlus rozwija się z inicjatywy Siddartha Agrawala, doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Już jako młody student medycyny, notorycznie proszony był przez osoby z najbliższego otoczenia o interpretację wyników badań.
Ludzie bez wykształcenia medycznego potrzebują rzetelnej, medycznej wiedzy, by właściwie zrozumieć wyniki badań laboratoryjnych. A zwykle mają dużą potrzebę ich szybkiej interpretacji. Konsekwencje złej, pochopnej analizy czy w ogóle braku wykonywania badań są bardzo poważne, a przecież dla lekarzy to zazwyczaj jedyny sposób na zdobycie informacji o zdrowiu pacjenta. Każdego roku ponad 3 mln osób umiera przedwcześnie z powodu chorób, którym możemy łatwo zapobiec poprzez wykonywanie badań laboratoryjnych i właściwą interpretację ich wyników. W LabPlus chcemy realnie wesprzeć i usprawnić proces diagnostyczno-terapeutyczny. Stworzyliśmy platformę, która opiekuje się pacjentem na niezwykle ważnym odcinku ścieżki zdrowia..dr Siddarth Agrawal
Zgodnie z prognozami branżowymi, do 2031 r. globalny rynek badań laboratoryjnych direct-to-consumer ma rosnąć w tempie 26 proc. rocznie.