wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski startup stworzył technologię, która pozwala szybko analizować badania laboratoryjne
Zespół LabPlus. LabPlus
Zespół LabPlus.

Aby zinterpretować wyniki badań można pójść do lekarza, albo... skorzystać z najnowszej zdobyczy nauki i techniki. Spółka LabPlus stworzyła pionierską technologię automatyzującą interpretację wyników badań laboratoryjnych. W swojej e-analizie narzędzie LabTest Checker uwzględnia wywiad medyczny, a wszystko w oparciu o wiedzę medyczną i sztuczną inteligencję.

Reklama

Pandemia uwypukliła potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej. Tymczasem algorytmy sztucznej inteligencji w coraz większym stopniu wspierają diagnostykę i leczenie. Wykorzystuje je w swojej pracy wrocławski LabPlus, który pracuje nad automatyzacją czasochłonnych i manualnych procesów medycznych. Wraz z rosnącą akceptacją rozwiązań telemedycznych czy monitoringu na odległość, spółka z Wrocławia stworzyła produkt rewolucjonizujący rynek badań laboratoryjnych.

Sztuczna inteligencja przyspiesza diagnostykę

Autorski LabTest Checker to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, by przyspieszyć diagnostykę medyczną. To zbiór algorytmów łączących wyniki badań z wywiadem medycznym. Dzięki niemu pacjent na bazie wyników badań i generowanej automatycznie ankiety medycznej, w kilka sekund otrzymuje raport z interpretacją, zestawem rekomendowanych dalszych badań oraz zaleceniami postępowania, w tym skierowaniem do lekarza właściwej specjalności.

Wykorzystujemy bazę wiedzy medycznej stworzoną przez zespół wykwalifikowanych lekarzy i naukowców. Nieustannie ją aktualizujemy o najnowsze dokonania nauki. Ścieżki diagnostyczne czy algorytmy AI weryfikowane i zatwierdzane są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Wykorzystanie tak innowacyjnych osiągnięć techniki w medycynie przyczynia się do tworzenia nowych złotych standardów diagnostyki i leczenia. To nasza misja.
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur, przewodniczący Rady Medycznej LabPlus

Dotychczas na rozwój platformy spółka pozyskała ponad 7 mln zł w formie grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i rundy pre-seed. Potencjał LabPlus dostrzegł fundusz LT Capital i aniołowie biznesu. Wówczas pieniądze przeznaczone zostały na finalizację produktu, certyfikację i pozyskanie pierwszych klientów.

W planie międzynarodowa komercjalizacja

Startup LabPlus został założony w 2018 r. przez lekarzy, naukowców, inżynierów i specjalistów data science. Współpracuje z podmiotami rynku medycznego oraz diagnostycznego m.in. z Diagnostyką – wspierając potencjalnie nawet 4,5 mln wyników badań miesięcznie. Usługa automatycznej interpretacji wyników laboratoryjnych obecnie dostępna jest też dla użytkowników serwisu uPacjenta.

Firma aktualnie realizuje drugą rundą inwestycyjną na poziomie ok. 2 mln euro. Trwają także rozmowy z inwestorami, również branżowymi.

Pierwotnie zebranie środków planowaliśmy na koniec 2022 r., ale sytuacja na rynku mocno się zmieniła, a inwestorzy prosili o dodatkowy czas. Nie zmarnowaliśmy tego zapasu. Dostosowaliśmy się do obecnej rzeczywistości, a czas wykorzystaliśmy na postęp w komercjalizacji i kolejne wdrożenia w dużych brandach. Rozmawiamy z wybranymi inwestorami, a rundę o większej wartości planujemy zamknąć wiosną tego roku.
dr Siddarth Agrawal, założyciel i CEO Labplus.

Z Wrocławia do dalekich Indii

Aktualnie LabPlus potrafi zinterpretować 70 proc. najczęściej wykonywanych badań, a w ciągu najbliższych miesięcy planuje zwiększyć ten zakres do 100 proc. Skorzystać z tego mają już w 2023 r. zagraniczni klienci. Firma planuje komercjalizację swoich rozwiązań w Indiach.

Nasz produkt jest gotowy do skalowania międzynarodowego. Od początku rozwijamy się z perspektywą ekspansji. Myśląc o globalnym rynku badań laboratoryjnych, w pierwszej kolejności patrzymy na kraje o największej liczbie badań typu DTC (direct-to-consumer). Chcemy ugruntować swoją pozycję przede wszystkim w Indiach, które w tym obszarze rozwijają się bardzo szybko. Badania konsumenckie stanowią tam aż 90 proc. wszystkich badań, a rozproszenie rynku jest ogromne. Atrakcyjnymi dla nas rynkami są również Hiszpania, Włochy czy Stany Zjednoczone.
dr Siddarth Agrawal

Ludzie zwykle chcą szybkiej interpretacji wyników

Blisko trzydziestoosobowy zespół LabPlus rozwija się z inicjatywy Siddartha Agrawala, doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Już jako młody student medycyny, notorycznie proszony był przez osoby z najbliższego otoczenia o interpretację wyników badań.

Ludzie bez wykształcenia medycznego potrzebują rzetelnej, medycznej wiedzy, by właściwie zrozumieć wyniki badań laboratoryjnych. A zwykle mają dużą potrzebę ich szybkiej interpretacji. Konsekwencje złej, pochopnej analizy czy w ogóle braku wykonywania badań są bardzo poważne, a przecież dla lekarzy to zazwyczaj jedyny sposób na zdobycie informacji o zdrowiu pacjenta. Każdego roku ponad 3 mln osób umiera przedwcześnie z powodu chorób, którym możemy łatwo zapobiec poprzez wykonywanie badań laboratoryjnych i właściwą interpretację ich wyników. W LabPlus chcemy realnie wesprzeć i usprawnić proces diagnostyczno-terapeutyczny. Stworzyliśmy platformę, która opiekuje się pacjentem na niezwykle ważnym odcinku ścieżki zdrowia..
dr Siddarth Agrawal

Zgodnie z prognozami branżowymi, do 2031 r. globalny rynek badań laboratoryjnych direct-to-consumer ma rosnąć w tempie 26 proc. rocznie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl