3. Inwestycje
  4. Remont mostów Pomorskich
  5. Po raz pierwszy od początku remontu tramwaje przejechały mostami Pomorskimi. Kiedy przewiozą pasażerów?
Na zdjęciu: kierownik Wojciech Kaim stojący na głowie przed tramwajem na moście Pomorskim Tomasz Hołod

Cztery mosty Pomorskie mają łącznie 442 lata, ale w tak długim życiu nigdy nie miały przystanku. Aż do czasu kończącego się remontu. Teraz już mają. Zatrzymają się przy nim tramwaje (i autobusy), które po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia remontu przejechały nimi w środę, 25 stycznia. Na razie były to przejazdy próbne. Na regularne kursy trzeba poczekać do jesieni.

Nowy rozdział w historii Wrocławia otworzyły w nocy z wtorku na środę niebieskie tramwaje. Po raz pierwszy pojechały wtedy nowym torowiskiem po wyremontowanych mostach Pomorskich. W składzie: pesa, moderus i skoda. Kolejne jazdy testowe były przed południem, 25 stycznia. Szczęśliwym kierowcą moderusa gamma 2 był motorniczy Piotr Kołodziej, który po Wrocławiu jeździ od dwóch lat.

Przejazd obserwowali m.in. inspektorzy nadzoru ruchu z wrocławskiego MPK i pracownicy spółki Wrocławskie Inwestycje, która koordynowała remont mostów. — Chodziło o skontrolowanie, jak tramwaj zachowuje się w ruchu miejskim — wyjaśnia Bartosz Nowak z WI – czy pantograf jest w osi i czy z całą trakcją wszystko jest w porządku. Po to są przejazdy techniczne. Drugi aspekt to torowisko, trzeci to krawężniki osi jezdni. Przejazd techniczny robi się po to, by dosłownie przymierzyć tramwaj do nowego otoczenia.

Nocne i dzienne próby były udane. — Zakończyły się sukcesem — potwierdza Wojciech Kaim, kierownik projektu z WI. — Wszystkie elementy, zarówno sieć trakcyjna, słupy, jak i torowisko oraz rozjazdy, działały prawidłowo w trakcie przejazdów wszystkich modeli tramwajów.

Odbiory techniczne na mostach Pomorskich i kierownik-jogin

W środę na mostach oprócz przejazdu próbnego trwały odbiory techniczne. — Dzisiaj mamy tu cały szereg komisji branżowych. Inżynierowie sprawdzają, czy wszystkie sieci, które znajdują się na obiekcie, również ciepłownicza, która została przebudowana, są wykonane w sposób prawidłowy i nadają się do eksploatacji — powiedział kierownik Wojciech Kaim i z zadowolenia… aż stanął na głowie!

— Wojtek, znany nam z tego, że jest joginem, miał na głowie te mosty prawie trzy lata — zauważył Bartosz Nowak z WI.

Gdy kierownik ponownie stanął na nogach, dodał, że za chwilę rozpocznie się drugie życie mostów. — Mamy nadzieję, że jeszcze dłuższe i bogatsze. Jest to perełka — określił. — Wyrażam uznanie dla tych, którzy byli zaangażowani w remont. Zadanie udało się zakończyć w terminie z umowy podstawowej, a nawet wcześniej. Termin nigdy nie był przesuwany i aneksowany, co jest dużym osiągnięciem, bo aspekt techniczny był bardzo skomplikowany, a dodatkowo dochodził aspekt konserwatorski, czyli zabytkowy — podkreślił.

Najpierw wrócą autobusy, później tramwaje na mostach Pomorskich

Torowisko nie jest jedyną nowością na mostach. Pojawiły się także przystanki wiedeńskie, czyli takie, z których do autobusów i tramwajów wchodzi się z jezdni. Jej poziom jest na równym poziomie z chodnikiem, co ułatwia wsiadanie, zwłaszcza osobom mniej sprawnym, starszym lub z wózkami. Nazwa przystanków to nomen omen Mosty Pomorskie. Są ustawione na wysokości ulicy Księcia Witolda.

Na razie będą się przy nich zatrzymywały tylko autobusy: K, 142 i nocne 257. Od 30 stycznia, czyli od dnia otwarcia przeprawy, te trzy linie będą kursowały, w obu kierunkach, od ulicy Dubois przez Pomorską i mosty do ulicy Nowy Świat.

Tramwaje muszą natomiast poczekać na zakończenie przebudowy ulicy Pomorskiej i placu Staszica. Regularne kursy przez mosty rozpoczną na przełomie października i listopada. To samo dotyczy autobusów 132.

Remont mostów Pomorskich rozpoczął się wiosną 2020 roku. Kosztował 70 milionów złotych. Pieniądze dała gmina Wrocław oraz spółki: MPWiK i Fortum. O metamorfozie można przeczytać w tekście „Galeria zdjęć detali i ozdób mostu Pomorskiego Południowego. Na kilka dni przed otwarciem całej przeprawy”.