wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Po pandemii do Wrocławia wróciły miliony turystów. Zobacz badania ruchu turystycznego we Wrocławiu za rok 2022

Prawie 5,8 miliona osób odwiedziło Wrocław w 2022 roku - to ponad milion więcej niż rok wcześniej. Po zapaści wywołanej pandemią koronawirusa ruch turystyczny odżywa. Najwięcej gości przyciągnęły Zoo, Hydropolis i Panorama Racławicka. – Turyści zostawiają we Wrocławiu miliardy złotych. Dochody z branży turystycznej to ważna część budżetu Wrocławia – mówią przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, omawiając wyniki badań ruchu turystycznego we Wrocławiu w 2022 roku.

Reklama

Wspomniane blisko 5,8 mln gości to 4 mln 726 osób dorosłych oraz towarzyszące im dzieci. Jeśli brać pod uwagę tylko osoby dorosłe, to w 2021 r. turystów było mniej o około 1,1 mln niż w roku 2022.

Wzrost liczby turystów to efekt pracy wielu osób, pracowników hoteli, branży gastronomicznej, przewodników, pracowników atrakcji turystycznych, jak Zoo Wrocław i Hydropolis, oraz touroperatorów. Swój udział w tym sukcesie mają również mieszkańcy Wrocławia. Mnóstwo osób, które tu przyjeżdża mówią, że wybrały Wrocław ze względu na jego klimat, atmosferę, uśmiechniętych mieszkańców.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia

– Wobec faktycznego dramatu wszystkich gałęzi branży turystycznej od 2020 r., Wrocław zaangażował się zarówno w pomoc doraźną, jak również działania długofalowe i strategiczne - mówi Alfred Wagner, zastępca dyrektora Wydziału Promocji Miasta i Turystyki. – Ogłoszona została Wrocławska Deklaracja Turystyczna, Prezydent powołał Wrocławską Radę Turystyki oraz Radę Gastronomii. Miasto czynnie włączyło się również w powołanie i przystąpienie do Wrocławskiej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia zajmującego się promocją turystyczną Wrocławia i wsparciem branży.

Już wrócili polscy turyści

Statystyki dotyczące ruchu turystycznego we Wrocławiu w roku 2022 opracowały dwie firmy: Beeline Research&Consulting oraz Selectivv.

Pierwsza korzystała m.in. z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu, informacji podanych przez instytucje, m.in. Zoo i Hydropolis. Selectivv swoje podsumowanie opiera na analizie informacji uzyskanych na podstawie zmian lokalizacji telefonów komórkowych (chodzi o osoby dorosłe).

W podanych zestawieniach odróżniono turystę (osoba, która została we Wrocławiu przynajmniej na jeden nocleg), od odwiedzającego, który spędził we Wrocławiu minimum cztery godziny, lecz nie zatrzymał się na noc.

Hydropolis we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Hydropolis we Wrocławiu

– Jeśli chodzi o liczbę gości, którzy odwiedzili Wrocław, to rok 2022 był znacznie lepszy niż lata pandemiczne, lecz jeszcze nie osiągnęliśmy stanu z roku 2019, kiedy do Wrocławia przyjechało 4 miliony 784 tysiące osób. Mówimy tu tylko o osobach dorosłych – mówił Janusz Bujko. – Turystów krajowych już udało się odzyskać, natomiast jeśli chodzi o turystów zagranicznych, to ci jeszcze nie wrócili do zwyczajów sprzed pandemii.

Ze względu na kierunek przyjazdu statystyki ruchu turystycznego wyglądają następująco:

  • turyści spoza Dolnego Śląska: 71,3 proc.
  • turyści z regionu: 11,5 proc.
  • turyści zagraniczni: 17,1 proc.

W tej ostatniej grupie tradycyjnie najwięcej było przybyszy z Niemiec – 35 proc., duże grupy stanowią Czesi (8,6 proc.), Brytyjczycy (8,1 proc.), Amerykanie (5,1 proc.).

Janusz Bujko: – Pewnym zaskoczeniem jest tak duża liczba Czechów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia.

Turystyczne perły: Zoo Wrocław, Hydropolis

Rekordowe liczby odwiedzających odnotowały największe wrocławskie atrakcje: Ogród Zoologiczny (ponad 1,5 mln gości – bez danych z grudnia), Hydropolis (ponad 365 tys. gości – bez danych z grudnia) oraz Panorama Racławicka, do której - od lipcowego otwarcia po remoncie - przyszło 312 tysięcy gości. Interesująco wypadły dane dotyczące liczby osób, które przyjechały do Wrocławia i zatrzymały się u krewnych lub znajomych.

Janusz Bujko: – Aż 36 procent wrocławian deklarowało, że średnio prawie dwa razy w roku przyjęły co najmniej dwie osoby na trzy dni. To duża grupa turystów.

Autorzy analiz szacują, że w roku 2022 turyści zostawili we Wrocławiu ok. 3,7 mld zł, z czego do kasy miasta wpłynęło 370 mln zł.

Radosław Michalski: – Turystyka to ważny sektor, jeśli chodzi o gospodarkę Wrocławia. Wpływa na rozpoznawalność naszego miasta, decyzje inwestycyjne. Analiza przedstawionych danych to jedna z podstaw strategii rozwoju turystyki we Wrocławiu do roku 2030, nad którą pracujemy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama