wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pogoda na święta. Czy w tym roku spadnie śnieg? [PROGNOZA]

Pogoda na Boże Narodzenie. Wielu z nas przyznaje, że atmosferę świąt Bożego Narodzenia wzmacnia śnieg za oknami. Niestety, wszystko wskazuje na to, że i w tym roku święta zbyt „białe” nie będą. Coś tam jednak popada z nieba, ale będzie to raczej deszcz. 

Reklama

Jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – na Dolnym Śląsku będzie to kolejna ciepła Wigilia, ponieważ temperatura tego dnia wzrośnie aż do 9 °C. Na niebie będzie dużo chmur, więc szanse na ujrzenie pierwszej gwiazdy mamy raczej marne.

Pogoda na Boże Narodzenie

W święta Bożego Narodzenia od północy następować będzie ochłodzenia i zimowa temperatura o nas sobie przypomni. Opady śniegu raczej jednak nie u nas, a na południowych krańcach Polski.

We Wrocławiu, w Wigilię, 24 grudnia, temperatura w dzień poszybuje nawet do 8 °C, w nocy spadnie do -1 °C. Możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem.

Pierwszy dzień świąt, 25 grudnia, będzie pochmurny i zdecydowanie chłodniejszy – temperatura spadnie do -1 °C w dzień, w nocy będą to 4 kreski poniżej zera. Deszczu ani śniegu nie należy się spodziewać.

Na drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia, zapowiada się trochę słońca, któr czasami wyjrzy zza chmur. Temperatura w dzień -1 °C, w nocy -3 °C. Podobnie jak dzień wcześniej – bez opadów.

Jest zima, to musi być zimno, ale śnieg... niekoniecznie

Wigilia i święta ze śniegiem niestety są we Wrocławiu coraz rzadszym zjawiskiem. W XXI wieku zima z prawdziwego zdarzenia nawiedziła nasze miasto jedynie dwa razy. W 2001 r. pokrywa śnieżna wynosiła 10 cm, a dziewięć lat później – 14 cm. Z kolei w ostatnich dziewięciu latach każdorazowo w Wigilię świąt Bożego Narodzenia temperatura była dodatnia – w 2017 r. odnotowano rekordowe 9,7 st. C.

Jak wyjaśniają naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, za mroźny i śnieżny grudzień odpowiada specyficzny układ ośrodków niskiego ciśnienia. By spadł śnieg, potrzeba określonych warunków meteorologicznych, powodujących napływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego oraz chłodnego powietrza z północy.

– Wobec zmian zachodzących w atmosferze i globalnego ocieplenia tego rodzaju warunki coraz trudniej przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Nie dość, że jest coraz cieplej, to zima przesuwa się w czasie. Do tej pory za miesiące zimowe uważano grudzień, styczeń i luty – jak w klimacie kontynentalnym. Obecnie sytuacja upodabnia się do tej na zachodzie Europy, gdzie zima trwa od stycznia do marca – wyjaśnia dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl