Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2021. Od 26 maja

W tym roku impreza odbędzie się głównie w wersji online – transmisje ze spotkań i wykładów obejrzymy na FB MFK oraz na dużym ekranie, który zostanie umieszczony w ogródku Klubu Proza w Przejściu Garncarskim 2. Ponieważ jest to 18. edycja festiwalu organizatorzy postanowili ją uczcić chłodząc trunki, a za motyw przewodni obrali alkoholowe problemy bohaterów kryminałów. Kulminacją MFK będzie wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru, o którą bije się siedmiu autorów.

  • festiwal kryminału 2021, nagroda wielkiego kalibru 2021


Alkohol, czyli problem kryminalny

Alkohol w kryminale wiktoriańskim, knajpiane życie bohaterów, serialowe pijaństwa, alkohol w kryminale noir, ale też stereotyp pijanego Polaka. To tylko niektóre tematy wykładów i spotkań podczas pełnoletniego już w tym roku Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Jak zwykle nie zabraknie ciekawych spotkań, tym razem online, ale organizatorzy zachęcają, aby przyjść jednak do ogródka Prozy w Przejściu Garncarskim i poczuć trochę festiwalowej atmosfery.

Można tam będzie obejrzeć transmisje spotkań, zamienić słowo z autorami, poprosić o autograf i kupić powieści kryminalne, także te, które w tym roku zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru. O tym, kto zdobędzie laur dowiemy się w sobotę 29 maja o 18.00.    

Międzynarodowy Festiwal Kryminału  2021

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2021

Spotkania z autorami
Termin od 26 maja 2021 do 30 maja 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Polecamy w programie festiwalu

  • Wykład „Alkohol w kryminale wiktoriańskim” (27.05, godz. 17.00)
  • Spotkanie z Donato Carrisim, włoskim pisarzem kryminalnych bestsellerów (28.05, godz. 21.00)
  • Spotkanie z Lisą Gardner, jedną z najbardziej poczytnych autorek kryminałów na świecie (29.05, godz. 18.00)
  • Gala wręczenia Nagród Wielkiego Kalibru (29.05, godz. 20.30)
  • Warsztaty detektywistyczne dla dzieci (ogródek Klubu Proza, 30.05, godz. 13.00, zapisy od 17.05)
  • Rozmowa o zwierzętach w literaturze (30.05, godz. 16.00)

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

1. Wojciech Chmielarz, „Wyrwa” (Marginesy)

Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. Dlaczego doszło do niego pod Mrągowem, skoro Janina jechała na delegację pod Kraków?

2. Marcin Ciszewski, „To ja, Szpilka. Klub” (Warbook)

Szpilka pracuje w policji. Talent do wplątywania się w kłopoty ma po ojcu, po matce – umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami. Teraz szuka zabójcy znanego pisarza.

3. Mariusz Czubaj, „Cios kończący” (W.A.B.)

Rudolf Heinz od dwóch lat nie pracuje już w policji. Niespodziewanie jednak zostaje poproszony o pomoc w sprawie brutalnego zabójstwa na Śląsku.

4. Tomasz Duszyński, „Glatz. Kraj Pana Boga” (SQN)

Rok 1921. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli.

5. Olgierd Hurka, „Znamię” (Harper Collins Polska)

Prawniczka Joanna Szymalak pewnego dnia znika bez śladu. Śledztwo policyjne nie daje rezultatów, ale szef kancelarii odkrywa przekręt związany z przejęciem firmy deweloperskiej.

6. Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych” (Marginesy)

W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, a brat Krystyny zaginął bez wieści. Po ponad pięćdziesięciu latach Krystyna chce wyjaśnić, co się wydarzyło.

7. Wojtek Miłoszewski, „Bez reszty” (W.A.B.)

Lata 90. w Krakowie, pojawia się nowy gang, który toruje sobie ścieżki potworną brutalnością. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej i wdrożyć nowe metody działania.

Historia i dotychczasowi laureaci Nagrody Wielkiego KalibruZgłoś uwagę