„Orłowski, który życie strawił w Peterburku” – oprowadzanie kuratorskie w ramach wystawy czasowej „Nasz malarz Orłowski”

„Orłowski, który życie strawił w Peterburku” – oprowadzanie kuratorskie

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na oprowadzanie pt. „Orłowski, który życie strawił w Peterburku”, podczas którego kurator wystawy, Aldona Mikucka, opowie o zgromadzonych w zbiorach Ossolineum rysunkach, których część prezentowana jest na wystawie „Nasz malarz Orłowski”.

  • 27 października 2019 (niedziela), godz. 15.00
  • prowadzenie: Aldona Mikucka
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Adam Mickiewicz, wspominając malarza ustami Telimeny, który „mieszkał tuż przy cesarzu, na dworze, jak w raju”, nawiązuje do swoich rzeczywistych spotkań z Aleksandrem Orłowskim. Poeta poznał go podczas pobytu w Petersburgu. Głównym tematem oprowadzania będzie petersburska część biografii i twórczości malarza, który spędził w stolicy Rosji ponad połowę swojego życia.

Prowadząca:

Aldona Mikucka – historyk sztuki, plastyk, edukator muzealny. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie oraz Państwowego Liceum Sztuki Plastycznych w Rzeszowie. Od 2011 pracuje w Ossolineum zajmując się edukacją i popularyzacją ossolińskiej kolekcji zarówno bibliotecznej, jak i muzealnej. Autorka współczesnego opracowania gry planszowej Piast z 1904 roku (2013) oraz współautorka wystawy „Z ossolińskiej kolekcji” (2015). Kuratorka wystawy „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum”.

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze