18. polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez / 3. edycja wrocławska

18. polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez – 3. edycja wrocławska

Jazz Bez to transgraniczny polsko-ukraiński festiwal jazzowy, prezentujący zarówno projekty z nurtu jazzu tradycyjnego, jak i eksperymentalne zjawiska artystyczne, które pojawiają się w sferze jazzowej estetyki, stanowiąc o jej stałym rozwoju.

Jazz Bez, nazywany czasem festiwalem wędrującym, to federacja kilkunastu miast z Polski i Ukrainy oraz kilkudziesięciu organizatorów. Serce festiwalu bije we Lwowie, ale co roku jego idea uwodzi kolejna miasta, które przyłączają się do międzynarodowej muzycznej sieci. W 2018 roku Jazz Bez połączy ze sobą muzycznie Lwów, Kijów, Charków, Sumy, Odessę, Tarnopol, Łuck, Równe, Iwano-Frankiws’k, Użhorod, Drohobycz, Kramatorsk, Mariupol, Berdyczów, Kropywnyćkyj, Przemyśl, Lublin, Białystok, Nowicę oraz Wrocław. 

Festiwal w Polsce i na Ukrainie łącznie trwać będzie 11 dni. Na Jazz Bez podczas 48 koncertów zaprezentuje się 10 projektów muzycznych i 60 muzyków z 9 krajów świata.

Ten muzyczny maraton ma sprawić radość miłośnikom jazzu, zapewniając im możliwość obcowania z artystami najwyższej klasy, a także ułatwiać nawiązywanie kontaktów pomiędzy muzykami z różnych krajów, animować młodych twórców i – przede wszystkim – przełamywać stereotypowe wyobrażenia na temat muzyki jazzowej, którą zwyczajowo przedstawia się jako trudną, elitarną i konwencjonalną. 

Jazz Bez to wykwintny jazz prezentowany przez doświadczonych wykonawców, ale także nowe projekty i szansa dla młodych, ambitnych jazzmanów na pokazanie się szerokiej publiczności. Atutem festiwalu jest to, że nie ogranicza się do promowania jednej, ściśle określonej wizji jazzu, ale stara się pokazać jak największą ilość gatunków i nowych form hybrydycznych, wywodzących się z tak zróżnicowanych tradycji jak swing, bop, soul, funk, cool, fusion czy free.

Program

W ramach Festiwalu odbędą się 2 koncerty w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Fama: 

  • SILHOUETTE & VINX (USA-Węgry) / 7.12.2018 / godz. 20:00
  • DIMA BONDAREV QUARTET (Niemcy-Ukraina-Litwa) / 8.12.2018 / godz. 20.00

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w biurze Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Fama oraz w Mediatece (Plac Teatralny 5) po uprzedniej rezerwacji miejsc: biuro@fama.wroc.pl.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA

Bolesława Krzywoustego 286, 51-312 Wrocław

Komentarze