Dyrygentka Marzena Diakun poprowadzi koncert w NFM

Dyrygentka Marzena Diakun poprowadzi koncert w NFM

W  Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki zabrzmią: Angels and Visitations autorstwa Einojuhaniego Rautavaary, Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela oraz dzieło, które wzbudziło wiele skrajnych emocji – Symfonia d-moll Césara Francka.

Obecnie niezbyt często pojawia się ona w repertuarach instytucji muzycznych na świecie, dlatego też koncert Francuskie kontrowersje jest świetną okazją do zapoznania się z tą kompozycją.

Historia utworu jest niezwykle ciekawa, a zarazem burzliwa. César Franck napisał w całej swojej karierze kompozytorskiej tylko jedną symfonię i uczynił to dopiero u schyłku życia.

Miał trudności z doprowadzeniem do prawykonania tego dzieła – ostatecznie zaprezentowała je orkiestra konserwatorium muzycznego, w którym wykładał. Następne problemy pojawiły się po premierze Symfonii d-moll w Paryżu, która spotkała się z nieprzychylnymi komentarzami krytyków muzycznych oraz środowiska artystycznego.

Zarzucano Franckowi nieudolną próbę komponowania orkiestrowego – krytycy nie pozostawili na nim suchej nitki. Symfonia d-moll była dla nich utworem bez wdzięku, którego poziom nie odbiegał od kompozycji studentów uczelni muzycznych. Pomimo wielu krytycznych głosów Symfonię d-moll można było usłyszeć w wielu salach koncertowych Europy. 

Wykonawcy:

  • Marzena Diakun – dyrygent
  • Hélène Tysman – fortepian
  • NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

  • E. Rautavaara Angels and Visitations (polskie prawykonanie)
  • M. Ravel Koncert fortepianowy G-dur

***

  • C. Franck Symfonia d-moll

Lokalizacja

Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Komentarze