wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Spotkanie: Aleksijewicz i Tokarczuk. Protest/Pratest

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

15 lipca zapraszamy do Wrocławia na wyjątkową dyskusję dwóch laureatek Literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk.

Pisarki w stolicy Dolnego Śląska przywita prezydent Jacek Sutryk. Rozmowę moderować będą Monika Olejnik oraz Magdalena Środa.

Organizatorzy wydarzenia: Miasto Wrocław, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Bruno Schulz. Festiwal, Fundacja Olgi Tokarczuk. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

To wyjątkowe wydarzenie nie będzie tylko rozmową dwóch wybitnych pisarek, nagrodzonych najważniejszym światowym laurem w dziedzinie literatury, ale także debatą dwóch niekwestionowanych autorytetów artystycznych i intelektualnych, których słowa potrafią zmieniać rzeczywistość, których wypowiedzi są uważnie słuchane i szeroko komentowane, których głos brzmi mocno i czysto.

Biogramy uczestniczek dyskusji:

Swietłana Aleksijewicz

białoruska pisarka i dziennikarka, zagorzała krytyczka dyktatury Aleksandra Łukaszenki, w wyniku prześladowań politycznych zmuszona do emigracji. Swoje książki opiera na osobistych świadectwach, dotykając najboleśniejszych wydarzeń z historii Związku Radzieckiego: drugiej wojny światowej („Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Ostatni świadkowie”), wojny w Afganistanie („Cynkowi chłopcy”), upadku ZSRR („Czasy secondhand”) i katastrofy w Czarnobylu („Czarnobylska modlitwa”). Jej książki przetłumaczono na ponad 50 języków. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2015, a także m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Olga Tokarczuk

laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. Laureatka między innymi Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść „Bieguni” („Flights”, tłum. Jennifer Croft), Nagrody im. Jana Michalskiego za „Księgi Jakubowe” („Les Livres de Jakób”, tłum. Maryla Laurent), dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za „Biegunów” i „Księgi Jakubowe”, dwukrotnie nominowana do National Book Award za powieści „Bieguni” oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”, tłum. Antonia Lloyd-Jones). Jest Wielkim Ambasadorem Języka Polskiego.

Monika Olejnik

dziennikarka multimedialna. Zdobywczyni najważniejszych nagród dziennikarskich, m.in. Grand Press, Wiktora i Super Wiktora, Niptela, Telekamery, Złotego Mikrofonu i Tęczowego Lauru za tolerancję. Otrzymała I nagrodę im. Bolesława Prusa za konsekwencję w dążeniu do poznania prawdy w każdych okolicznościach. Kobieta Roku „Twojego Stylu”. Laureatka plebiscytu MediaTory w kategorii AuTORytet. W swoich programach współtworzy wolne media w Polsce oraz demokrację. Od początku istnienia w TVN, a następnie w TVN24 prowadzi autorski program "Kropka nad i”, jest gospodynią debat prezydenckich i wieczorów wyborczych. Od 2021 roku jest autorką nowego programu „Monika Olejnik. Otwarcie” w którym rozmawia z twórcami, naukowcami, ludźmi kultury i sportowcami.

Prof. Magdalena Środa

filozofka, etyczka, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się filozofią moralną i polityczną, historią idei oraz problematyką gender. Jest autorką wielu artykułów poświęconych współczesnej filozofii oraz książek m.in: „Idea godności w historii i etyce”, „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci”, „Kobiety i władza”, „Etyka dla myślących”. Ostatnio wydała: „Obcy inny wykluczony”. Jest też publicystką (stałe felietony w „Gazecie Wyborczej”), feministką, współzałożycielką Kongresu Kobiet. W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn.

Wejściówki:

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. By jednak móc oglądać rozmowę Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk na żywo w Narodowym Forum Muzyki, należy wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę (odbiór osobisty w kasach NFM).

Wydawanie wejściówek rozpocznie się w sobotę 10 lipca o godz. 14.00 w kasach NFM.

Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki. Godziny pracy kas NFM:

  • poniedziałek-piątek: godz. 11.00-18.00 (z przerwą między 15.00 a 15.30),
  • sobota: godz. 14.00-19.30.

Zobacz także