Kiermasz produktów regionalnych oraz warsztaty „Slow City – naturalnie w wielkim mieście”

Kiermasz produktów regionalnych oraz warsztaty „Slow City – naturalnie w wielkim mieście”

Dla miłośników zdrowych i tradycyjnych produktów, w dniach 6-7 maja w Galerii Dominikańskiej odbędzie się kiermasz z lokalnymi sezonowymi warzywami, ziołami i artykułami żywnościowymi pochodzącymi z terenu Dolnego Śląska. W tych dniach przeprowadzone zostaną również warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z praktyką urban farming i upraw zrównoważonych.

 

Na kiermaszu produktów regionalnych miłośnicy zdrowego jedzenia znajdą m.in. lokalne sezonowe warzywa i owoce uprawiane naturalnymi metodami. Na stoiskach będą obecne również kiszonki z Doliny Baryczy, produkty z ekologicznej aronii uprawiane na zboczach Gór Orlickich, przetwory owocowe i zimnotłoczone oleje roślinne, nieoczyszczone, wytwarzane z pięciu roślin rosnących na obszarze Dolnego Śląska. Nie zabraknie też produktów z mleka  krowiego, jaj od kur zielononóżek kuropatwianych, tradycyjnych wyrobów wędliniarskich, chlebów na zakwasie, ekologicznych kasz i soczewicy oraz lokalnych miodów. 

 

Podczas akcji „Slow City – naturalnie w wielkim mieście” odbędą się również warsztaty kulinarne pod okiem ekspertów ze Slow Food Youth Wrocław, organizacji wspierającej pasjonatów dobrego smaku, regionalnych produktów i kultury kulinarnej. Spotkania w ramach warsztatów poprowadzi Agnieszka Szydziak, dziennikarka kulinarna, redaktorka naczelna Have a Bite Wrocław, zajmująca się marketingiem i PR dla branży gastronomicznej, event manager i promotor dobrych jedzeniowych inicjatyw.  

„Leniwe Śniadanie” przygotuje m.in. Piotr Andruszko, wrocławski lider Slow Food Youth Wrocław, szef kuchni i miłośnik lokalnych produktów. Podczas pokazów uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować wytrawne pancakes z lokalnej mąki z dodatkami w postaci: jajek od zielononóżek, nowalijek, sera koziego, krowiego czy boczku z rasy świni Mangalica. Klienci Galerii Dominikańskiej będą mieli możliwość rozmowy z prowadzącym na temat prawdziwego jedzenia „real food” oraz degustacji przygotowanego śniadania.

Drugi warsztat to Urban Farming – „Ogródek dla Początkujących”. Podczas zajęć będzie można nauczyć się, jak skomponować miniogródek ziołowo-owocowy w łubiankowych koszyczkach. Wszystkie nasiona i sadzonki będą pochodziły z upraw ekologicznych. Każdy z uczestników warsztatów przygotuje własny ogródek, by móc cieszyć się nim w domu. Prowadzący przekażą tajniki prawidłowego sadzenia roślin oraz zasady ich uprawy w doniczkach. Uczestnicy zgłębią zagadnienia związane z uprawami zrównoważonymi i istotą urban farming w dużych miastach.

Warsztaty i pokazy w dniach 6-7 maja odbędą się od godz. 12.00 do 18.00. Uczestnikom warsztatów organizator zapewnia produkty do gotowania i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć. Akcja odbędzie się na poziomie -1.

Lokalizacja

Galeria Dominikańska

Plac Dominikański 3, 50-159 Wrocław

Komentarze