Miesiąc podróżniczy w Macondo

Miesiąc podróżników w Macondo

Marzec w Macondo będzie miesiącem podróżników. Uczestnicy imprezy wyprawę zaczną od Japonii, którą zwiedzą antyturystycznym szlakiem, potem na chwilę wrócą do Wrocławia i odkryją na nowo miasto, w którym mieszkają. Zaraz po Wrocławiu wybiorą się na spacer po mózgu za pomocą rysunków i kolaży Kasi Kowalskiej. Stamtąd pojadą prosto do Lizbony, na przejażdżkę żółtym tramwajem, a na koniec wstąpią do Korei Południowej i zatrzymają się na chwilę na którejś z zatłoczonych ulic Seulu.

Program:

09.03, 18.00 Japonia – antyturystycznym szlakiem

Jak nie pojechać z biurem podróży i wrócić z torbami? Co można kupić za 100 jenów? Czy warto omijać szlaki i atrakcje turystyczne? Jak Japończycy obchodzą święto zmarłych? Czy można palić na ulicy -'maybe ok'? Czy Japończycy kradną? Co zrobić jak się nie zdąży na ostatni pociąg? Co robią pokojówki na ulicach? Dlaczego na karaoke najlepiej z japońskimi biznesmenami? Na te i masę innych pytań odpowie Monika Sikora i Małgorzata Piss – dwie niepoprawne, a zarazem wieloletnie fascynatki kultury japońskiej.

Monika Sikora miłośniczka kina, literatury i sztuki japońskiej. Z zawodu nauczyciel angielskiego, sama nigdy nie przestaje się uczyć nowych rzeczy, zwłaszcza tych bezużytecznych, jak np. kaligrafii japońskiej, tańców kubańskich czy malowania ceramiki.

Małgorzata Piss  od trzech lat jest członkiem redakcji dziennika Japonii-Online. Interesuje się każdym japońskim aspektem – od polityki i gospodarki, po popkulturę i drzewka bonsai. Uważa, że język japoński jest najpiękniejszy na świecie i czerpie ogromną przyjemność z kilkuletniej nauki tegoż języka. Poza tym kocha uprawiać sport, a w szczególności jogę i biegi długodystansowe.

Wstęp wolny.

10.03, 18.00 – Poznaj swoje miasto

Wrocław – miasto magiczne zwane Wenecją Północy, miastem stu mostów. Miasto, które na przestrzeni wieków zmieniło się nie do poznania. Wrocław – miasto na skrzyżowaniu kultur i narodów. Organizatorzy zapraszają do rozmowy o nietypowych wydarzeniach w tym jakże barwnym i interesującym mieście. Gościem spotkania będzie Wojciech Ośmiałowski.

Wstęp wolny.

16.03, 18.00 – Wystawa:Kasi Kowalskiej Spacer po mózgu

Kasia Kowalska zaprasza na wycieczkę po przeróżnych zakątkach umysłu. W programie znajdzie się bliższe spotkanie z emocjami, konfrontacja z plątaniną myśli, a także spojrzenie na mózgowe pomieszczenia produkcyjno-gospodarcze. Wszystko to będzie podane w formie kolażu, łączącego autorskie rysunki artystki z innymi materiałami. Należy wziąć ze sobą wygodne buty oraz dużą dawkę lekkości i dystansu.

Kasia Kowalska studiuje ceramikę na wrocławskiej ASP, choć ostatnio to ilustracja lepiej pozwala pokazać jej to co ma w głowie. Wycina, klei i robi chaos. W wolnej chwili bardzo nieprofesjonalnie śpiewa.

Wstęp wolny.

23.03, 18.00 – Inna Lizbona nieznana Portugalia

Lizbona. Miasto żółtych, starych tramwajów mozolnie wspinających się po stromych uliczkach, windy Santa Justa i malowniczo położonych na wzgórzach kamieniczek, których czerwone dachy kontrastują z intensywnie niebieską barwą Tagu. Metropolia, w której ubogie, maleńkie i często zaniedbane domki co rusz ustępują miejsce świątyniom z zewnątrz oślepiających bielą, w środku zaś ociekających złotem. Miasto przypudrowanego biało-niebieskimi kafelkami azulejos. Wreszcie miejsce narodzin fado, którego dźwięki wydobywają się nocą z otwartych drzwi kafejek położonych w wąskich, obwieszonych praniem zaułkach Alfamy.

Pocztówki z Lizbony ograniczają się do takich obrazów. Jednak poza tymi znanymi z folderów turystycznych miejscami Lizbona ma też inne oblicza. Może warto się z nimi zapoznać? Gościem spotkania będzie  Anna Cwynar.

Wstęp wolny.

31.03, 19.00:

Skład:

  • Seoul Searching – Time Wavs Duo
  • Neo Chung – obraz  Korea Południowa
  • George Dyer | dźwięk  USA

Aeroplan to cykl koncertów muzyki improwizowanej i eksperymentalnej organizowanych przez Fundację Rozwoju Kultury i Sztuki Macondo, na których muzycznym odlotom towarzyszą często również i inne formy sztuki.

Neo Chung i George Dyer tworzą eksperymentalny duet audiowizualny „Time Waves”. Ostatnio odbyli wspólną podróż do Korei Południowej. Neo rejestrował obrazy, a George nagrywał dźwięki. Jeden obserwował swój kraj, drugi poznawał Koreę po raz pierwszy. „Seoul Searching” to projekt o różnicach i podobieństwach między wspomnieniami Neo i Georga z Korei. Pozornie obiektywne filmy i dźwięki, połączone przypadkowo ze sobą zaczynają tworzyć zupełnie nowe wspomnienie ze wspólnej podróży. Uczestnicy zobaczą odlatujące papierowe latarnie z Tongyong, tłok ulic Seulu, któremu będzie towarzyszyć kolaż dźwiękowych tekstur i pętli tworzące audiowizualny pejzaż.

Neo Chung jest filmowcem i VJ-em, występował w Starvue (New York), Tarrace Club (New Jersey) i Space (Wrocław). Zainspirowany kinem bezpośrednim i dogme 95, tworzy krótkie, eksperymentalne i dokumentalne filmy.

George Dyer jest wokalistą, gitarzystą i producentem, który występował w klubie Nietota, Vertigo Jazz Club i w Starym Klasztorze we Wrocławiu. W tym projekcie, George inspiruje się dry Biosphere, Carl'em Craig'em, Thomas'em Koner'em i Pierce'm Warnecke.

Wstęp 10 zł.

Lokalizacja

Macodno

Pomorska 19,  Wrocław

Komentarze