Ewa Chojnowska-Lesiak - Spotkanie

Ewa Chojnowska-Lesiak – Spotkanie

Mieszka w Warszawie i jest autorką bloga Szpilki w plecaku. Jest podróżnikiem i pilotem wycieczek specjalizującym się w krajach Afryki i Azji.

Mieszkała i podróżowała po Chinach, do których często wraca. Jednak najlepiej czuje się w Afryce Równikowej wśród prostych ludzi i dzikiej natury: między Pigmejami plemienia Batwa w Ugandzie, Masajami w Kenii, Beduinami na sudańskiej pustyni, na dramatycznie niebezpiecznym raftingu na Białym Nilu, z szympansami na wyspie Ngamba w Ugandzie czy gorylami górskimi w Parku Wirunga w jego kongijskiej części. W swoich pracach zajmowała się Koreą Północną, którą już nie raz odwiedziła. Nie boi się wyzwań i łamania swoich granic wytrzymałości, co udowodniła podczas realizacji programu telewizji POLSAT „Wyspa Przetrwania”.

Tytuł prezentacji: Trzy twarze Etiopii

Podczas Festiwalu chciałabym opowiedzieć o trzech twarzach Etiopii: historyczno-religijnej, etniczno-plemiennej i Danakilu, czyli jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi a jednocześnie w niewielkim stopniu przebadanym przez naukowców. Każda z części w ramach jednej prezentacji charakteryzuje się zupełnie inną formą przekazu. Opowiadając o religii skupię się na sztuce sakralnej, opowiem także o Lalibeli będącej najwspanialszym miejscem związanym z praktykami religijnymi, lokalną architekturą a wszystko to w mieście, w którym zatrzymał się czas.

Ta część jest bardzo merytoryczna, czasem wręcz wykładowa. W drugiej części opowiem o najciekawszych plemionach południowej Etiopii, opowiem o obyczajach, ich różnorodności, przedstawię filmy z ceremonii, w których uczestniczyłam. Uczestnikom prezentacji podróżniczej pokazuję eksponaty przywiezione z Afryki, by mogli namacalnie poczuć plemienną atmosferę. Trzecia część to opis przygód i atrakcji, jakie znajdują się najgorętszym miejscu w Afryce a także największej depresji tego kontynentu – kolorowy Dalol czy wspinaczka nocna na aktywny wulkan Erta Ale. Na Danakil nie dociera zbyt wiele ludzi i nie ma wielu bezpośrednich relacji, dlatego dla wielu jest to najbardziej wartościowa część prezentacji.

Lokalizacja

Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 57

Szewska 78, 50-121 Wrocław

Komentarze