W planie spacerów są Wołów wraz z Lubiążem, Brzeg, Krośnice oraz Strzelin. Terminarz spotkań jest następujący:
- 10 maja: Wołów
Zwiedzanie rozpocznie się od wizyty w imponującym klasztorze cystersów w Lubiążu, słynącym z niezwykłej architektury i bogatej historii. Następnie uczestnicy udadzą się do Pasieki ZUZIA w Domaszkowie, by poznać tajniki pszczelarstwa i skosztować lokalnych produktów. Po powrocie do Wołowa zaplanowano spacer po rynku oraz zwiedzanie najciekawszych zabytków. Finałem dnia będzie udział w „Kosmicznie fajnym festiwalu” w Parku WOK – doskonała okazja do wspólnej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół.
- 24 maja: Brzeg
Tego dnia uczestnicy rozpoczną zwiedzanie od spaceru przez Park Centralny, podążając śladem dawnych murów miejskich, mijając fontannę „Chłopiec z łabędziem” i rzeźbę „Pijącej dziewczyny”. Następnie przejdą malowniczymi uliczkami do Rynku, gdzie zaplanowano przechadzkę wokół Ratusza i podziwianie zabytkowych kamienic z gotyckimi detalami.
W dalszej części odwiedzą wnętrza renesansowego Ratusza, m.in. Wielką Salę Stropową, wieżę zegarową, Salę Rajców i Skarbiec. Dzień zakończy się wizytą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz zwiedzaniem Zamku Piastowskiego, kolegiaty św. Jadwigi i Bramy Odrzańskiej w Parku Nadodrzańskim.
- 31 maja: Krośnice
Krośnice zapraszają na zwiedzanie meleksami po ścieżkach przyrodniczych, gdzie będzie można obserwować ptaki i zanurzyć się w ciszy Stawów Krośnickich. Na trasie wydarzenia znajdą się m.in. mural Ryszarda Szurkowskiego, pałac Volmersteinów oraz „Z Chaty Łaniaków” – miejsce, gdzie powstają naturalne przetwory. Dzień zakończy się przy wspólnym ognisku. To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi i wszystkich miłośników przyrody.
- 7 czerwca: Strzelin
Zwiedzanie Strzelina rozpocznie się od spaceru z przewodnikiem, z którym uczestnicy udadzą się do punktu głównego wydarzenia – Ratusza. W programie m.in. zwiedzanie budynku i spektakularnej wieży ratuszowej, warsztaty plastyczne w podziemiach ratusza, gra memory, samodzielne wykonywanie przypinek. Na koniec zaplanowano zwiedzanie Rotundy św. Gotarda – jednego z najstarszych obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku. Nie zabraknie także wspólnego poczęstunku i czasu na odpoczynek.
Zaczynamy na dworcu kolejowym
Każde z zaplanowanych wydarzeń rozpoczyna się na dworcu kolejowym w danej miejscowości, gdzie również zakończy się zwiedzanie. Najdogodniejszym środkiem transportu, zarówno na miejsce wydarzenia, jak i z powrotem, jest pociąg.
Więcej informacji na stronie Aglomeracji Wrocławskiej.
Zapisy na zwiedzanie za pośrednictwem email na stronie Aglomeracji oraz pod numerem telefonu +48 795 474 635. Liczba miejsc ograniczona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.