wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kreatywność napędza rozwój Wrocławia. Poznaj laureatów plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2025

Kreatywność napędza rozwój Wrocławia. Poznaj laureatów plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2025

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

30 Kreatywnych Wrocławia to zrealizowany już po raz ósmy projekt, którego bohaterami są artyści, naukowcy, przedsiębiorcy oraz liderzy społeczni. To także ich pomysły i działania (zarówno w skali mikro, jak i ze światowym rozmachem) mają wpływ na to, że Wrocław jest tak pięknym, bogatym, różnorodnym, ciekawym i dobrym do życia miastem.

Reklama

Kreatywność napędza rozwój Wrocławia. W środę 16 kwietnia podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy laureatów konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia 2025.

30 Kreatywnych Wrocławia to zrealizowany już po raz ósmy projekt, którego bohaterami są artyści, naukowcy, przedsiębiorcy oraz liderzy społeczni. To także ich pomysły i działania (zarówno w skali mikro, jak i ze światowym rozmachem) mają wpływ na to, że Wrocław jest tak pięknym, różnorodnym, ciekawym i dobrym do życia miastem.

Galeria zdjęć

Konkurs 30 Kreatywnych Wrocławia zorganizowany został (po kilkuletniej przerwie) przez portal Wroclaw.pl. Tegoroczną galę, podczas której laureatom wręczono dyplomy i statuetki, przygotowano w Teatrze Muzycznym Capitol. Spotkanie prowadził Paweł Gołębski, któremu za konsoletą partnerował DJ Gambit. Organizatorami gali byli Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, portal Wroclaw.pl i miasto Wrocław.

Kreatywność to zabawa

Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach:

  • nauka/technologia,
  • biznes,
  • kultura/sztuka/dizajn
  • oraz społeczeństwo/miasto.

- Wrocław rozwija się dzięki kreatywnym ludziom - dzisiejsi laureaci pokazują, że przyszłość naszego miasta jest w bardzo dobrych rękach – mówił podczas gali Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.

Poznaj 30 KREATYWNYCH WROCŁAWIA 2025 - specjalna strona poświęcona laureatom

Magdalena Okulowska, prezes zarządu ARAW S.A., życząc udanego wieczoru, przywołała powiedzenie Alberta Einsteina, który mówił, że kreatywność to inteligencja, która dobrze się bawi.

W tegorocznej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń od mieszkańców - dokładnie 316. Laureatów wybrało jury, które w poszczególnych kategoriach tworzyli przedstawiciele instytucji związanych z kulturą, nauką, biznesem, liderzy społeczni, aktywiści, radni miejscy i reprezentanci redakcji Wroclaw.pl.

Do zaszczytnego grona 30 Kreatywnych Wrocławia wybieramy wybitnych biznesmenów, artystów, znakomitych lekarzy, społeczników, osoby, które rozsławiają Wrocław na świecie, prowadzą wielkie projekty. Ale zależało nam również na tym, by wyróżnić tych, którzy robią wielkie rzeczy dla swojej małej społeczności - dla osiedla, ulicy, sąsiadów. Wiele takich przykładów mieliśmy podczas ubiegłorocznej akcji przeciwpowodziowej we Wrocławiu.
Mariola Szczyrba, redaktor naczelna portalu miejskiego Wroclaw.pl, przewodnicząca jury 30 Kreatywnych Wrocławia

Gala 30 Kreatywnych Wrocław 2025. Laureaci na scenie Bartosz Mokrzycki / www.wroclaw.pl
Gala 30 Kreatywnych Wrocław 2025. Laureaci na scenie

Małe i lokalne, a docenione

W otwierającej prezentację laureatów kategorii „biznes” sporą grupę tworzyli liderzy firm i instytucji wspierających startupy. Ale obok nich pojawiali się także twórcy oryginalnych biznesów o zasięgu osiedlowym, lokalnym. Zwróciła na to uwagę Paulina Sawicka, która z mężem prowadzi manufakturę serów Serotonina. – Chciałam podziękować, że nasza mała, lokalna firma została zauważona i doceniona – mówiła wzruszona, odbierając z mężem statuetkę 30 Kreatywnych.

Galeria zdjęć

Paweł Piotrowicz, dziennikarz, pisarz, autor wydawnictw dotyczących alternatywnej muzyki Wrocławia (wyróżniony w kategorii „kultura/sztuka/dizajn”) wyznał, że cieszy go nagroda firmowana przez miasto Wrocław. - A do wszystkiego co wrocławskie mam stosunek emocjonalny – mówił podczas gali.

Olbrzymie emocje wywołało, kiedy na scenę Capitolu weszli po nagrodę aktorzy integracyjnego Teatru Kambak, w którym grają aktorzy dyplomowani i osoby z niepełnosprawnościami (kategoria „kultura/sztuka/dizajn"), oraz kiedy przedstawiciele Fundacji FizjoTriTerapia Follow your dreams opowiadali o Jasiu, który zainspirował ich do organizacji zawodów z udziałem maluchów z niepełnosprawnościami.

Piotr Kaszuwara (nagrodzony w kategorii „społeczeństwo/miasto”) od kilku lat intensywnie pomaga ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szacuje, że dzięki zaangażowaniu tysięcy osób w Polsce, mógł zaoferować wsparcie, z którego skorzystało trzysta tysięcy Ukraińców. Ze sceny Capitolu apelował: - Pamiętajcie, żeby nie milczeć o Ukrainie.

Nagrodzona w kategorii „nauka/technologia” prof. Joanna Rymaszewska, psychiatrka, z entuzjazmem oceniała galę 30 Kreatywnych Wrocławia: - Cały Wrocław powinien zobaczyć tę energię, która jest tu obecna.

Gala 30 Kreatywnych Wrocław 2025 Bartosz Mokrzycki / www.wroclaw.pl
Gala 30 Kreatywnych Wrocław 2025

Natomiast prof. Małgorzata Chorowska, historyczka architektury, namawiała do poznania pozostałości średniowiecznego zamku Piastów na Ostrowie Tumskim. – Już ówcześni władcy, począwszy od Bolesława Wysokiego, wykazali się kreatywnością, a donżon, który wtedy istniał, był jedną z największych tego typu budowli w Europie.

Kupujcie mniej. Nie marnujcie

Podczas uroczystej gali wręczono także Nagrodę Specjalną. Pretekstem było dziesięciolecie Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. To jedyne takie miejsce w Polsce: multimedialne centrum, które łączy nowoczesne technologie z edukacją i wrażliwością na ekologię.

Hydropolis jest największym przejawem misji edukacyjnej MPWiK. Prowadzimy z dużym sukcesem m.in. kampanię PijKranówkę, której celem jest przekonanie mieszkańców do wyboru kranówki jako wody do picia na co dzień, a także do rezygnacji z plastiku.
Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław, do którego należy Hydropolis

Laureatką nagrody została Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera: „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”. W mediach opowiada o kwestiach związanych z niemarnowaniem żywności, ochroną środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów planety. Od lat zaangażowana jest w edukacyjne akcje społeczne.

W środku Sylwia Majcher z nagrodą specjalną Hydropolis, obok  Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław oraz zespół MPWiK i Hydropolis Krzysztof Ćwik
W środku Sylwia Majcher z nagrodą specjalną Hydropolis, obok Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław oraz zespół MPWiK i Hydropolis

Odbierając nagrodę nawiązała do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy: - Namawiam, aby robić mniejsze zakupy, bo to w okresie świąt marnuje się najwięcej żywności - mówiła.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama