To tutaj krzyżują się drogi mieszkańców różnych części miasta, tutaj Chris Niedenthal zrobił słynne zdjęcie z dziewczyną na balkonie jednego z budynków wrocławskiego Manhattanu i tu sprzedawano kiedyś wspominane do dzisiaj rurki z kremem. Co słychać na osiedlu Plac Grunwaldzki? Przeczytajcie!
Osiedle Plac Grunwaldzki, podobnie jak inne rejony miasta, cały czas się przeobraża.
Nowa esplanada już na finiszu
Odbudowa esplanady przy słynnym wrocławskim Manhattanie, czyli zespole zbudowanych na początku lat 70. sześciu budynków mieszkalnych i trzech pawilonów handlowo-usługowych, zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, zmierza już do końca.
– 70 proc. prac za nami – szacuje Klaudia Piątek ze ZDiUM. – Montowane są balustrady i wylewany jest strop żelbetowy i słupy między budynkami Manhattanu. Rozpoczęły się także prace związane z układaniem natryskowym membrany z żywicy na płycie głównej esplanady, dzięki której nawierzchnia nie będzie śliska podczas deszczu. Trzeba jeszcze rozebrać, a potem odbudować strony ronda Reagana i wzmocnić strop pod laboratorium medycznym.
fot. ZDiUMWylewanie membrany z zywicy na pwierzchnię esplanady
Esplanada na odcinku od mostu Grunwaldzkiego do baru Remont powinna być gotowa do końca kwietnia. Jednak wykonanie odcinka przy laboratorium medycznym (wraz ze schodami) potrwa nieco dłużej, bo pojawiły się komplikacje: konstrukcja pod laboratorium okazała się słabsza niż zakładano, co wymusiło zmiany w projekcie i wstrzymanie rozbiórki esplanady w sąsiedztwie pawilonu na tym odcinku i zmiany w projekcie. Nie można też rozebrać schodów obok laboratorium, ponieważ na razie to one „trzymają” jego strop.
– Szacujemy, że rozbiórka i odtworzenie tego fragmentu wraz ze schodami potrwa ok. dwóch miesięcy – informuje Klaudia Piątek.
Inwestycja jest zadaniem współfinansowanym przez SM Piast i Gminę Wrocław. Wkład miasta to 6,8 mln zł.
Jedno po drugim zmieniają się także osiedlowe podwórka. W 2021 roku Wrocławskie Mieszkania wyremontowały przestrzeń między Nehringa i Nauczycielską. Jeszcze w tym roku metamorfozę przejdzie jedno z największych (prawie 1,2 ha!) wrocławskich podwórek, usytuowane między ulicami Górnickiego, Sienkiewicza, Sępa-Szarzyńskiego i Benedyktyńską. Mieszkańcy nazywają je podwórkiem pięciu stawów, bo często tworzą się na nim olbrzymie kałuże. Teraz zmieni się tu wszystko, od układu komunikacyjnego po małą architekturę.
– Powstaną nowe drogi wewnętrzne, chodniki, miejsca parkingowe i stojaki dla rowerów, zielone enklawy i miejsca rekreacji: siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. Istniejące już boisko zostanie odnowione i będzie miało piłkochwyty, czyli siatki, dzięki którym piłka nie uderzy np. w okno – tłumaczy Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.
– Nasze osiedle kojarzy się z uczelniami i biznesem, ale to także miejsce, które jest domem dla ludzi starszych, rodzin z dziećmi, młodzieży, a ostatnio dla wielu osób, które po wybuchu wojny przyjechały do Wrocławia z Ukrainy. Działamy na rzecz całej lokalnej społeczności i mamy wiele do zaoferowania ludziom z każdej grupy wiekowej – mówi Dagmara Furmanek, animatorka z Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA (ul. Curie-Skłodowskiej 63a). CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA należy do SCAL Wrocław, czyli Sieci Centrów Aktywności Lokalnej, jego operatorem jest Fundacja Ładne Historie. Działania są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.
Partnerstwo Nasz Grunwald. Ta nieformalna grupa łączy wszystkich, którzy chcą wspólnie działać na rzecz okolicy. Jedną z jej inicjatyw jest Święto Osiedla Plac Grunwaldzki, które w tym roku odbędzie się już po raz trzeci na przełomie maja i czerwca.
Nauczycielska 8/4 to kolejna inicjatywa partnerstwa Nasz Grunwald: adres, pod którym osoby, które po wybuchu wojny w Ukrainie szukały schronienia we Wrocławiu, mogą znaleźć przestrzeń do pracy, nauki i spotkań. Mogą tu bezpłatnie skorzystać z Internetu i sprzętu biurowego, przygotować dokumenty, uczyć się lub pracować, a także skonsultować się z doradcą zawodowym, psychologiem lub terapeutą. Przestrzeń coworkingowa działa cztery godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu.
Goliat przed Pasażem Grunwaldzkim. Na początku lat 90., tam, gdzie dziś jest Pasaż Grunwaldzki, stał olbrzymi namiot cyrkowy, pod którym kryło się prawie 200 stoisk z mydłem i powidłem i który, jak czytamy na stronie fundacji Ładne historie, „na stałe wpisał się – obok legendarnego pawilonu z rurkami z kremem z Grunwaldu – we wspomnienia mieszkanek i mieszkańców Wrocławia”. Był samowolką i zniknął po kilku latach, jednak wielu mieszkańców miasta wciąż wspomina go z rozrzewnieniem.
Lot pod mostem Grunwaldzkim. Podobno na początku lat 50. pewien śmiałek przeleciał pod… mostem Grunwaldzkim, sunąc tuż nad lustrem wody od strony politechniki. Istnieje wiele wersji tej opowieści, a według jednej z nich zrobił to legendarny pilot i profesor politechniki „Maksym”, czyli Stanisław Maksymowicz. On sam nigdy jednak tego nie potwierdził i nie udało się odnaleźć dokumentującego przelot zdjęcia, które ponoć zrobił przypadkowy przechodzień. Obszerny tekst na ten temat napisała przed laty nieżyjąca już dziennikarka, reporterka i autorka książek Wanda Dybalska.
Przewodniczący Rady Osiedla Plac Grunwaldzki Adam Jaworski zaprasza wszystkich zainteresowanych do biura RO przy ul. Sępa-Szarzyńskiego 51. Dyżury przewodniczącego i radnych – w środy w godz. 17-18. Telefon do siedziby RO: 71 328 12 85, e-mail: plac_grunwaldzki[at]osiedla.wroclaw.pl.
Strażnik osiedlowy
Na Placu Grunwaldzkim strażnikiem osiedlowym jest Magdalena Kacprzak. Można do niej dzwonić pod nr 600 908 525 lub pisać na adres: straz[at]smwroclaw.pl. Strażniczka osiedlowa może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanych samochodów, można się do niej zwrócić o pomoc dla osoby w kryzysie bezdomności. W sprawach pilnych nr 986. Dyżur jest pełniony 24 h na dobę.
Pięciu dzielnicowych
Plac Grunwaldzki to rejon działania komisariatu Wrocław – Śródmieście. Dzielnicowi tego osiedla to:
st. sierż. Bartosz Zołoteńki, tel. 601 810 793, e-mail: dzielnicowy.srodmiescie10[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl;
asp. Paweł Wodziński, tel. 601 811 574, e-mail: dzielnicowy.srodmiescie7[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl;
mł. asp. Piotr Kociołek, tel. 797 306 208, e-mail: dzielnicowy.srodmiescie8[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl.
Można do nich zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego. W sprawach nagłych pod nr alarmowy 112.
Pocztówka z osiedla: Polinką przez Odrę prosto na kampus
Kampusy Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny... A do tego akademiki (w tym charakterystyczne Kredka i Ołówek), kluby studenckie, beach bar z hamakami – osiedle Plac Grunwaldzki to miejsce, gdzie codziennie można spotkać tysiące studentów. Jeżdżą także słynną Polinką, czyli jedyną w Polsce kolejką wahadłową, która łączy dwa brzegi rzeki. Została zbudowana z myślą o nich (a także o pracownikach Politechniki, przemieszczających się z kompleksu Geocentrum do kampusu głównego), ale jest także ogólnodostępną atrakcją turystyczną.