wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Papież Franciszek mianował nowego biskupa. Został nim proboszcz z Leśnicy ks. Piotr Wawrzynek
Na zdjęciu widać biskupów: od lewej strony Andrzej Siemieniewski i Piotr Wawrzynek Legnicka Kuria Biskupia
Na zdjęciu widać biskupów: od lewej strony Andrzej Siemieniewski i Piotr Wawrzynek

Ks. Piotr Wawrzynek, wrocławianin, absolwent V LO, duszpasterz młodzieży i dotychczasowy proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Decyzję ojca świętego Franciszka ogłosiła stolica Apostolska. Zobaczcie, kim jest nowy biskup. Warto też pamiętać, że Leśnica ma już swojego kardynała.

Reklama

Ks. Piotr Wawrzynek, proboszcz z Leśnicy, został biskupem

Decyzję Ojca Świętego Franciszka ws. nominacji na biskupa ks. Piotra Wawrzynka, dotychczasowego proboszcza w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Leśnicy we Wrocławiu ogłosiła 4 marca br. Stolica Apostolska. Wrocławian o tym fakcie, w specjalnym komunikacie, poinformowała wrocławska kuria oraz abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. 

Kuria Metropolitalna Wrocławska informuje, iż Ojciec Święty Franciszek mianował prezbitera naszej Archidiecezji, ks. Piotra Wawrzynka, proboszcza parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, biskupem pomocniczym diecezji legnickiej i przydzielił mu stolicę tytularną Rusuccuru. Biskupa nominata polecamy modlitwom duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej i życzymy obfitości łask Bożych w posłudze pasterskiej
ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii.

– Z jednej strony, dla naszej diecezji, ta nominacja to duża strata, bo to jest bardzo dobry proboszcz. Potrafi łączyć parafian, ma świetne inicjatywy i fajne pomysły. Z drugiej strony trzeba się cieszyć, że papież dostrzegł wrocławskiego proboszcza. Dla nas to powód do dumy i radości. Teraz swoimi zdolnościami będzie mógł służyć całej diecezji legnickiej i archidiecezji wrocławskiej – podkreśla w rozmowie z www.wroclaw.pl ks. dr hab. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu.

Kiedy święcenia biskupie ks. Piotra Wawrzynka?

Gdy decyzję ojca świętego Franciszka ogłosiła Stolica Apostolska, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski przedstawił biskupa nominata najbliższym współpracownikom Legnickiej Kurii Biskupiej, proboszczom w Legnicy i siostrom zakonnym.

Święcenia biskupie zostały zaplanowane na 15 kwietnia tego roku w katedrze legnickiej. Biskupa nominata polecam opiece Matki Bożej Łaskawej, a wspólnotę Kościoła legnickiego proszę o modlitwę w Jego intencji
ks. Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

Kim jest nowy biskup Piotr Wawrzynek?

Ks. Piotr Wawrzynek urodził się 25 kwietnia 1970 roku we Wrocławiu. Do szkoły podstawowej uczęszczał w stolicy Dolnego Śląska w latach 1977-1985. W 1985 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1989 roku.

W latach 1989-1995 odbywał formację w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Ukończył je w 1995 roku, uzyskując magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 roku. W latach 1995-1997 był wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Ścinawce, a w latach 1997-2003 – w parafii św. Rodziny we Wrocławiu.

W latach 2003-2017 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, równocześnie w latach 2003-2010 był duszpasterzem akademickim w CODA „Maciejówka” we Wrocławiu. W roku 2010 uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W latach 2010-2015 pracował duszpastersko w Parafii NMP na Piasku, pełniąc równocześnie funkcję rektora kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu oraz dyrektora Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej (do roku 2017).

W latach 2017-2021 był administratorem parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, a w roku 2021 został proboszczem tej parafii. Od 2021 pełni funkcję dziekana dekanatu Wrocław-Zachód. Poza językiem ojczystym, zna język niemiecki i angielski.

Leśnica ma już swojego kardynała 

Niewiele osób wie, że przy ul. Jeleniogórskiej 2, koło Mostów Średzkich, w Boże Narodzenie 1933 roku urodził się kardynał Joachim Meisner – arcybiskup metropolita Kolonii

Kardynał zawsze podkreśla swoje związki z Wrocławiem i parafią leśnicką. W 2008 r. w wywiadzie dla „Deutsche Welle” kardynał Meisner powiedział: – Każdy z nas ma taki kawałek świata, który nazywa ojczyzną, miejsce gdzie zdobył swoje pierwsze doświadczenia: poznał, czym jest droga, drzewo, niebo, matka, ojciec. Wrocław-Leśnica jest dalej moją ojczyzną, chociaż nie jest już niemiecką. Potrzebuję jej, bo jest częścią mojej tożsamości.

Joachim Meisner zmarł 5 lipca 2017 r. w Niemczech.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl