wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Umowa partnerska Wrocławia z Cheongju. Z tego miasta wywodzi się koncern LG Energy Solution Wrocław
Kliknij, aby powiększyć
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i burmistrz miasta Cheongju – Lee Beom Seong wspólnie z radnymi oraz gośćmi z Korei Południowej fot. UM Wrocław
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i burmistrz miasta Cheongju – Lee Beom Seong wspólnie z radnymi oraz gośćmi z Korei Południowej

W czwartek 13 kwietnia w Sali Wielkiej Starego Ratusza podpisana została umowa partnerska Wrocławia z południowokoreańskim miastem Cheongju i jest to już 17. miasto partnerskie. Z Cheongju wywodzi się koncern LG Energy Solution Wrocław – pierwsze na Dolnym Śląsku i największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie, jeden z największych pracodawców w regionie, zatrudniający ponad 10 tys. osób.

Reklama

Historyczne partnerstwo Wrocławia i Cheongju

Partnerstwo Wrocławia z Cheongju to pierwsze porozumienie, które stolica Dolnego Śląska podpisuje z miastem w Korei Południowej. W 2019 roku prezydent Wrocławia wraz z delegacją udał się do Cheongju – matecznika koncernu LG Chem Solutions, który w aglomeracji wrocławskiej działa już od ponad dekady. A w lutym 2020 roku Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę ws. nawiązania współpracy partnerskiej z Cheongju.

Fakty są niepodważalne: w czasie swojej działalności na Dolnym Śląsku pochodzące z Cheongju LG Energy Solution Wrocław stworzyło pierwsze, a zarazem największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Zaowocowało to wprowadzeniem najnowocześniejszej technologii i przyciągnięciem wielu innych inwestycji do Wrocławia.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>W czwartek 13 kwietnia podpisano umowę o partnerskiej wsp&oacute;łpracy Wrocławia z południowokoreańskim Cheongju</p> fot. UM Wrocław
W czwartek 13 kwietnia podpisano umowę o partnerskiej współpracy Wrocławia z południowokoreańskim Cheongju

W Ratuszu podczas podpisania umowy obecni byli – ze strony Wrocławia – prezydent Jacek Sutryk, wiceprezydent Jakub Mazur, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik, radni miejscy, natomiast ze strony Cheongju – burmistrz – Lee Beom Seong, osoba ds. współpracy zagranicznej – Kim Bo Kyung, dyrektor handlu zagranicznego – Lee Myeong Ok, zaś z sekretariatu burmistrza Cheongju – Ban Yeong Jun. 

To zaszczyt móc zawitać do tak wspaniałego miasta. Cieszymy się, że możemy gościć we Wrocławiu - miejscu pełnym szacunku dla wspólnoty, którą w naszym kraju tak wysoce cenimy. Cheongju cieszy się, że może mieć w swoim gronie, tak znakomitym, przyjaciół z Polski, ze stolicy Dolnego Śląska. Dziękuję panu prezydentowi Jackowi Sutrykowi, który w 2019 roku odwiedził nas i który za każdym razem wyrażał ogromny szacunek dla naszej koreańskiej społeczności, podkreślając, jak ważna jest dla niego i dla innych mieszkańców Wrocławia.
Lee Beom Seong, burmistrz miasta Cheongju

Prezydent Jacek Sutryk przypomniał, że we Wrocławiu i jego okolicach mieszka ponad 5 tys. Koreańczyków. – Cieszymy się, że jesteście z nami i że tylu z Was na swój dom wybrało właśnie Wrocław. To potwierdzenie tego, że nasze miasto jest rzeczywiście „miastem spotkań” – przyznał prezydent.

Warto też dodać, że koncern LG Energy Solution Wrocław zainwestował ostatnio nie tylko w technologię, ale również w przyszłość mieszkańców aglomeracji. We wrześniu 2022 roku w Biskupicach Podgórnych powstało ogólnodostępne, publiczne przedszkole dla 240 dzieci z Wrocławia i okolic.

Według danych Centralnego Ośrodka Gospodarczego z 1 marca 2022 roku, w Polsce działa 548 spółek, z czego 47 % z nich zlokalizowanych jest na Dolnym Śląsku. Główni inwestorzy to: LG Electronics, LG Energy Solution, LG Display, LG Innotek, Enchem.

Obejrzyjcie transmisję z podpisania umowy

Współpraca w umowie partnerskiej Wrocław-Cheongju

  • Gospodarka: ułatwienie komunikacji i spotkań pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami w obu miastach w celu promowania towarów i usług, oraz stymulowania rozwoju gospodarczego, dalszy rozwój koreańskich firm wielonarodowych;
  • Kultura i turystyka: organizowanie wymian kulturalnych z udziałem artystów i twórców (zwłaszcza w związku z imprezami rocznicowymi w obu miastach), organizacja wystaw oraz wizyt studyjnych;
  • Nauka i technologia: wymiana dobrych polityk w obszarach takich jak IT oraz SmartCity;
  • Sport: uczestnictwo w wydarzeniach sportowych z udziałem mieszkańców obu miast;
  • Edukacja: wymiana uczniów oraz nauczycieli w celu wspierania rozwoju zasobów ludzkich w perspektywie krótko- oraz średnioterminowej;
  • Transport publiczny: wymiana dobrych praktyk i wiedzy w celu poprawy jakości transportu publicznego;
  • Ochrona środowiska: wymiana dobrych praktyk oraz rozwiązań w celu dalszego polepszenia lokalnej polityki w zakresie ochrony środowiska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>W czwartek 13 kwietnia podpisano umowę o partnerskiej wsp&oacute;łpracy Wrocławia z południowokoreańskim Cheongju</p>
W czwartek 13 kwietnia podpisano umowę o partnerskiej współpracy Wrocławia z południowokoreańskim Cheongju

Co Wrocław zyska na partnerstwie z Cheongju? Nową przestrzeń do rozwoju relacji polsko-koreańskich, możliwość organizacji wspólnych konferencji, warsztatów, wizyt studyjnych. Będzie możliwa częstsza i intensywniejsza wymiana kapitału ludzkiego oraz technologicznego.

Cheongju, druga po Seulu metropolia

Cheongju jest stolicą centralnie położonej prowincji Chungcheong Północny i jest położone ok. 140 km na południe od Seulu (45 min. pociągiem i 2,5 godz. samochodem). Miasto zamieszkuje ok. 854 tys. mieszkańców, co plasuje je na drugim pod względem liczby mieszkańców miejscu w Korei Południowej, zaraz po metropolii Seulu.

Miasto jest dynamicznym ośrodkiem gospodarczym (w 2016 roku odnotowało wzrost PKB na poziomie 5,7%) i przemysłowym. Na jego terenie prowadzi działalność ok. 60 tys. firm, oferujących swoje produkty i usługi w następujących branżach: przemysł farmaceutyczny, smart IT, biotechnologia, transport, przemysł maszynowy oraz nowe technologie w energetyce.

Miasto ma dla Wrocławia i Dolnego Śląska znaczenie szczególne. To z Cheongju wywodzi się koncern LG Energy Solution Wrocław - jeden z największych pracodawców w regionie. Koncern zatrudnia ponad 10 tys. osób z ponad 100 miejscowości województw dolnośląskiego i opolskiego. Rocznie produkowanych jest tu 700 tys. baterii dla samochodów elektrycznych, a w perspektywie rozwoju, w ciągu najbliższych miesięcy, ma to być 1 mln. W 2019 roku odwiedziliśmy naszych przyjaciół w Korei Południowej. Byłem i jestem wciąż zachwycony infrastrukturą oraz potencjałem tego miasta, które bardzo przypomina Wrocław - w kontekście dynamiki rozwoju oraz projektów, które podejmuje.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Cheongju, podobnie jak Wrocław, jest ważnym ośrodkiem akademickim. Ok. 60 tys. studentów uczy się na 9 uczelniach wyższych, w tym na 3 uniwersytetach publicznych i korzysta z dostępu do nowoczesnej infrastruktury naukowej i laboratoryjnej.

Od 2002 r. Cheongju figuruje na liście „Pamięć Świata” UNESCO jako miejsce powstania JIKJI (czyt. dżikdżi) – najstarszej książki drukowanej z użyciem ruchomych czcionek metalowych (powstała w 1377 r., 75 lat przed Biblią Guttenberga).

JIKJI stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego miasta, coroczny JIKJI Korea International Festival odwiedza regularnie ponad 40 tys. gości. Innym ważnym wydarzeniem kulturalnym jest Cheongju Craft Biennale, którego kolejne edycje przyciągają ok. 30 tys. artystów z 60 krajów świata oraz średnio 350 tys. zwiedzających.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcia promocyjne miasta Cheongju fot. mat. pras.
Zdjęcia promocyjne miasta Cheongju

Koreanistyka na UWr, międzygminne projekty

Dzięki rozmowom z południowokoreańskimi partnerami na długo przed podpisaniem umowy stało się możliwe przeprowadzenie projektów o międzynarodowym i międzygminnym charakterze. W 2019 roku Wrocław i Kobierzyce podpisały porozumienie, na mocy którego rozbudowywana jest sieć wodociągowa, która posłuży fabryce LG Chem – firmie pochodzącej z Cheongju.

To wodociąg o średnicy 500 milimetrów i po stronie Wrocławia będzie miał ponad 2 km długości. Dzięki temu we Wrocławiu zostanie dokończona tzw. magistrala południowa miasta, czyli rurociąg przebiegający od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej.

Od 2019 roku na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych można studiować na koreanistyce. Kierunek cieszy się dużym powodzeniem w śród kandydatów na studentów. Na jedno miejsce przypada ponad 13 chętnych. Języka uczą się również dzieci i dorośli poznając kulturę i zwyczaje w prywatnych szkołach i fundacjach.

Cheongju – 17 miasto partnerskie Wrocławia

Cheongju stało się 17. miastem partnerskim Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska posiada również partnerstwa m.in. z Dreznem, Lwowem, Wiesbaden, Lille czy Oxfordem. W 2019 roku zawarto umowę z gruzińskim Batumi, a w marcu br. z ukraińskim Kijowem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl