wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław i Kijów miastami partnerskimi. Dla Ukrainy to krok w kierunku europejskiej wspólnoty [WIDEO]

Kijów oficjalnie stał się miastem partnerskim Wrocławia! Podpisane w środę (15 marca) porozumienie przypieczętowało trwającą już od dawna współpracę między miastami. Mer Kijowa Witalij Kliczko nazwał nowe przymierze „symbolicznym”. – To dla nas zaszczyt – mówił z kolei Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dla całej Ukrainy jest to też krok w kierunku wspólnoty europejskiej. Przeczytajcie i zobaczcie wideo!

Reklama

Społeczność ukraińska rośnie we Wrocławiu od kilku lat, a od wybuchu wojny stolica Dolnego Śląska była jednym z naturalnych kierunków ucieczki przed rosyjską agresją. – Nasi ukraińscy przyjaciele przebyli drogę z domu do domu – powiedział Jacek Sutryk podczas uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy miastami.

Wrocław i Kijów współpracują od wielu lat

Inicjatywa partnerskiej współpracy pomiędzy Wrocławiem i Kijowem pojawiła się w 2019 roku, a nabrała rozpędu po wybuchu wojny na Ukrainie i podczas Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu w maju 2022 roku.

– Nasze relacje z Kijowem w sposób formalny, jeszcze bez partnerstwa, trwają już od dobrych kilku lat. Dziś to właśnie Wrocław jest drugim domem dla wielu Ukrainek i Ukraińców, którzy przyjechali do nas i razem z nami budują wspólnotę miasta – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kijów to drugie miasto na Ukrainie, z którym Wrocław zawarł tego typu porozumienie (w 2001 r. podpisano umowę z Lwowem). Tym samym Kijów będzie 16. miastem partnerskim Wrocławia.

Witalij Kliczko: Zawieramy dziś historyczne porozumienie z Wrocławiem

W listopadzie 2022 roku radni miejscy Wrocławia przegłosowali uchwałę o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Kijowem.

Chciałbym raz jeszcze podziękować Wrocławiowi i prezydentowi Sutrykowi. Za wsparcie Kijowa, za pomoc humanitarną i gospodarczą. Wrocław od początku rosyjskiej inwazji przyjął 150 tysięcy ukraińskich uchodźców, w tym 80 tysięcy dzieci. Tej pomocy nigdy nie zapomnimy. Zawieramy dziś niezwykle ważne i historyczne porozumienie z Wrocławiem. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!
mer Kijowa Witalij Kliczko

Podpisanie porozumienia miast partnerskich zacieśni kanały pomocy między miastami, a w przyszłości pozwoli wspomóc odbudowę zniszczonego Kijowa.

– Witalij, raz jeszcze dziękujemy Ci za piękne słowa. Jesteśmy pełni uznania dla bohaterskiej walki Ukraińców. Tu we Wrocławiu wiemy, że ta wojna nie toczy się tylko o wolną i niepodległą Ukrainę. To wojna o wolną, niepodległą, pozbawioną dyktatorskich władz Europę. I w tym sensie tu we Wrocławiu macie i zawsze mieć będziecie przyjaciół, sprzymierzeńców, a w przyszłości także tych, którzy będą Wam pomagali w odbudowie kraju – dodawał prezydent Wrocławia.

Dzięki wsparciu dalej chcą iść w kierunku wspólnoty europejskiej, być jej częścią

Podpisane porozumienie to nie tylko pomoc dla potrzebujących Ukrainek i Ukraińców pochodzących ze stolicy ich kraju. Jest ono także symbolicznym krokiem w kierunku przyłączenia Ukrainy do wspólnoty europejskiej, o co od wielu lat zabiegają.

Polska jest dla nas doskonałym przykładem wprowadzonych reform i zmian w zakresie samorządu. To dla nas strategiczny cel, by dołączyć do wspólnoty europejskiej.
Witalij Kliczko, mer Kijowa

Podczas uroczystości podpisania porozumienia prezydent Wrocławia zaznaczył, że tak duża społeczność ukraińska rodzi pewne zobowiązania dla Wrocławia. Jednocześnie podziękował za to, że wrocławianie potrafią budować miasto i silną wspólnotę oraz bezinteresownie nieść pomoc.

Podkreślił także, że najważniejsza jest teraz pomoc w doraźnych potrzebach, a w przyszłości, niezbędna będzie pomoc przy odbudowie gospodarki, edukacji, aż w końcu będzie można pomyśleć o turystyce.

– Jest to wspaniały przykład braterstwa, dobrego sąsiedztwa, jesteśmy dumni, że możemy tutaj dzisiaj być i podpisać tak ważne porozumienie. Slava Polsce i slava Ukrainie – powiedział przebywający we Wrocławiu przewodniczący Rady Miejskiej Kijowa, Wlodymyr Bondarenko.

Po podpisaniu dokumentów w gabinecie, prezydent Wrocławia i delegacja z Ukrainy odsłonili herb Kijowa, który tym samym dołączył do herbów innych miast partnerskich Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska posiada również partnerstwa m.in. z Dreznem, Lwowem, Wiesbaden, Lille czy Oxfordem. W 2019 roku zawarto umowę z gruzińskim Batumi. 

Co Wrocław robi dla Ukrainy?

Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Po wybuchu wojny na Ukrainie tysiące mieszkańców, organizacji pozarządowych ruszyły z pomocą osobom, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska. Urząd Miejski od pierwszych dni koordynował i aranżował pomoc instytucjonalną – zapewniając noclegi, wydając posiłki. Uruchomione zostały trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów - WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Dziś w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych uczy się ok. 20 tys. dzieci z Ukrainy.

Galeria zdjęć

Warto przypomnieć, że portal www.wroclaw.pl jest jedną z pierwszych w Polsce stron internetowych tłumaczonych w pełni na język ukraiński. Wiele wrocławskich inicjatyw oraz projektów coraz mocniej zachęca ukraińską społeczność do aktywnego angażowania się w życie miasta, np. poprzez Wrocławski Budżet Obywatelski, który jest dostępny również w języku ukraińskim. Z kolei Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej prowadzi Study in Wrocław, program skierowany do studentów ukraińskich. Społeczność ukraińska cyklicznie organizuje również takie wydarzenia jak: Kino Ukraina, festiwal Skorovoda Fest, Festiwal Viva Ukraina czy Wrocławska Kutia.

Stolicę Dolnego Śląska wg szacunków Unii Metropolii Polskich zamieszkuje ok. 250 tys. Ukraińców. We Wrocławiu na mocy porozumienia podpisanego pod koniec 2021 roku działa Konsulat Generalny Ukrainy

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl