wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. TOP 6. Budynki i obiekty, które warto odbudować we Wrocławiu [ZDJĘCIA, ADRESY]

Uważacie, że warto zmienić wygląd części charakterystycznych obiektów we Wrocławiu lub odbudować niektóre z nich, po wojennych bądź innych zniszczeniach? W takim razie te miejsca mogą przypaść wam do gustu. Oto wybrane budynki, które straciły jedną ze swoich części lub zostały zniszczone. Czy warto je postawić na nowo? Zobaczcie!

Reklama

Niektóre z wybranych budynków straciły jakiś element ze swojego wyposażenia. Inne zostały całkowicie zburzone. Czy warto je rekonstruować?

Globus na szczycie Spółdzielczego Domu Handlowego Feniks

Na przykład secesyjny budynek SDH Feniks, który stoi we wrocławskim Rynku. W dniu swojego otwarcia 3 października 1904 roku jego szczyt zdobił przepiękny podświetlany globus. Jednak w 1929 r., znany wtedy jako Dom Handlowy Braci Barasch, został przebudowany.

Właściciele odeszli od secesyjnego przepychu i postawili na modernistyczną funkcjonalność. To wtedy z wieży zniknął globus i pojawiła się mała platforma widokowa – to była sensacja, bo szklana kula ziemska stała się jednym z symboli Wrocławia. Do dziś globus nie został odbudowany.

Odbudowa wieży nad Bastionem Sakwowym 

Od wiosny trwa gruntowny remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Po jego zakończeniu to miejsce będzie wyglądało jak za dawnych lat, z jedną różnicą. Nad całością nie będzie górowała wieża widokowa.

Wieżę otwarto w 1867 roku i przez kilkadziesiąt lat cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców. Została zniszczona w 1945 roku w czasie oblężenia miasta, kiedy szykowano tu siedzibę dowództwa Festung Breslau.

Fontanna Neptuna na placu Nowy Targ

Barokowa fontanna stała na środku pl. Nowy Targ od 1732 roku. Postać Neptuna umieszczona była na kolumnie, u której stóp znajdowały się cztery delfiny, z których pysków tryskała woda. Całość otoczona była basenem.

W okresie międzywojennym była jednym z najważniejszych symboli miasta i częstym tematem umieszczanym na widokówkach. Zabytkowa zabudowa pl. Nowy Targ została w większości zniszczona w 1945 roku w czasie działań wojennych. Wtedy też zniszczono fontannę Neptuna.  

Hełmy na wieżach katedry św. Marii Magdaleny

W XV w. ukończono budować wieże obecnego kościoła. W 1459 po raz pierwszy wzmiankowano Mostek Czarownic, łączący je na wysokości ostatniej kondygnacji. Natomiast w 1481 r. ukończono pokryte ołowianą blachą stożkowe hełmy. 

Odtąd przez kolejne stulecia wieże kościoła św. Marii Magdaleny zdobiły hełmy. Jednak w ostatnich dniach II wojny światowej w 1945 roku kościół stracił w pożarze właśnie hełmy wież oraz dach nawy. Na szczęście mury zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. 

Nowa Synagoga - podpalona przez nazistowskie bojówki

Wybudowana w 1872 roku świątynia była drugą – po berlińskiej - największą synagogą w Niemczech. Jej 73-metrowa sylwetka z wielką kopułą oraz czterema oktagonalnymi wieżami, przez 66 lat była jednym z symboli Wrocławia.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku podpaliły ją nazistowskie bojówki. Nowa Synagoga stała przy obecnej ulicy Łąkowej, między placem Kościuszki a placem Muzealnym. 

Budynek Solpolu - symbol wrocławskiego postmodernizmu

Pomimo, że jeszcze nie opadł kurz po niedawno zakończonej rozbiórce gmachu domu towarowego Solpol, może już warto zastanowić się nad jego odbudową. Przecież nie musi stać w tym samym miejscu. Można go odbudować w innej części Wrocławia.

Od 1993 roku jego niesamowite kolory i nietypowe kształty przyciągały oko przechodniów na ul. Świdnickiej. Jego architektem jest Wojciech Jarząbek. Dom towarowy Solpol był jednym z najbardziej wyrazistych przykładów architektury postmodernizmu we Wrocławiu i w Polsce.

   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama