wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. TOP 10. Nowy sezon w Narodowym Forum Muzyki. Zobaczcie, jakich koncertów nie przegapić
Anne-Sophie Mutter wystąpi ze swoim trio 16 maja w NFM fot. Kristian Schuller
Anne-Sophie Mutter wystąpi ze swoim trio 16 maja w NFM

Już w piątek, 7 października, rozpoczyna się sezon 2022/2023 w Narodowym Forum Muzyki. Przed nami, aż do końca czerwca 2023, wiele fantastycznych koncertów zarówno zespołów NFM, jak i gwiazd, które przyjadą do Wrocławia. Polecamy 10 koncertów, których z różnych powodów przegapić nie można. Są wśród nich recitale pianistyczne Piotra Anderszewskiego i Garricka Ohlssona, ale też wieczór z Bach Collegium Japan, czy koncert z dyrygentką Martą Gardolińską.

Reklama

Inauguracja sezonu (piątek, 7 października 2022)

Giancarlo Guerrero, szef NFM Filharmonii Wrocławskiej powraca kolejny sezon jako szef artystyczny zespołu, a każdy koncert pod jego batutą to wydarzenie. Podczas inauguracji w programie m.in. Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego (partię skrzypiec wykona znakomity Julian Rachlin), czy poemat symfoniczny „Życie bohatera” Richarda Straussa, zawsze olbrzymie wyzwanie dla każdego dyrygenta.    

Royal Philharmonic Orchestra (niedziela, 9 października 2022)

Najbardziej znany, obok London Symphony Orchestra, zespół symfoniczny w Wielkiej Brytanii (zresztą obydwa zespoły założył sir Thomas Beecham). Dyrygowali symfonikami królewskimi najlepsi, by wspomnieć Beechama, Antala Dorátiego, czy Charlesa Dutoit. Obecnym szefem artystycznym jest rosyjski Maestro Wasilij Pietrenko, jeden z najciekawszych dyrygentów średniego pokolenia.

W programie wieczoru w NFM m.in. słynna II Symfonia Jeana Sibeliusa i to będzie, z pewnością, warte uwagi wykonanie. Pietrenko przez minione lata szefował Oslo Philharmonic, więc skandynawskie klimaty ma w jednym palcu. Solistą w Koncercie fortepianowym a-moll Edvarda Griega będzie macedoński pianista Simon Trpčeski. 

Bach Collegium Japan (niedziela, 30 października 2022)

Nareszcie! Po latach wyczekiwania wrocławianie usłyszą jeden z najlepszych na świecie zespołów specjalizujących się w wykonaniach muzyki lipskiego kantora. Bach Collegium Japan pod dyrekcją charyzmatycznego szefa Masaakiego Suzukiego wykona trzy Bachowskie kantaty (BWV 94, 102, 110, wśród solistów m.in. słynny tenor James Gilchrist), a obok Japończyków wystąpi Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tego wydarzenia przegapić nie wolno.    

Recital Piotra Anderszewskiego (czwartek, 10 listopada 2022)

Tego artysty nie trzeba wrocławianom przedstawiać, bo od czasu inauguracji NFM (był też jedną z gwiazd pierwszego koncertu w nowej sali) jest jego regularnym gościem. Słuchaliśmy m.in. rewelacyjnej interpretacji V Koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena (pod batutą Giancarla Guerrera), a tym razem prezent dla melomanów w postaci recitalu solowego. Piotr Anderszewski zagra wybór preludiów i fug z II tomu Das Wohltemperierte Klavier oraz przedostatnią sonatą Beethovena op. 110. Zapowiada się wyjątkowy koncert! 

Dyrygentka Marta Gardolińska (piątek, 9 grudnia 2022)

Kobieca reprezentacja w dziedzinie dyrygentury ciągle się powiększa, co nas wyjątkowo cieszy. A w Europie orkiestry prowadzą m.in. związana z Wrocławiem Marzena Diakun (Orquestre de la Comunidad de Madrid) i Marta Gardolińska (Opéra national de Lorraine). Druga z Pań wystąpi w NFM po raz pierwszy, a podczas koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską poprowadzi m.in. wykonanie II Symfonii Brahmsa i „Wesendonck Lieder” Gustava Mahlera (z mezzosopranistką Agnieszka Rehlis jako solistką).

Dorota Miśkiewicz śpiewa kolędy (piątek, 23 grudnia 2022)

Jeden z najcieplejszych polskich jazzowych głosów i repertuar, który wszyscy znamy i kochamy. Ale Dorota Miśkiewicz będzie interpretowała kolędy z wrocławską formacją West Side Sinfonietta w charakterystycznym dla siebie stylu. W przeddzień Wigilii warto zrobić sobie albo bliskim piękny prezent na Boże Narodzenie.  

Garrick Ohlsson gra Chopina (czwartek, 26 stycznia 2023)

Amerykański pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku (kiedy przyjechała wyjątkowo silna reprezentacja zza oceanu) od lat wykonuje muzykę Chopina, zawsze interesująco. Podczas koncertu będą wybrane Etiudy z op. 10, Berceuse Des-dur, Barkarola Fis-dur, czy II Sonata b-moll. Dla fanów Chopina lektura obowiązkowa, dla pozostałych świetna okazja, by posłuchać muzyki polskiego kompozytora w mistrzowskiej interpretacji. 

Aleksandra Kurzak śpiewa Góreckiego (piątek, 31 marca 2023)

Wrocławianka Aleksandra Kurzak jest gwiazdą światowych scen operowych od Berlina, Londynu i Paryża po Nowy Jork. Ale chętnie wraca też na wrocławskie sceny – do Opery Wrocławskiej, gdzie rozpoczynała karierę i do Narodowego Forum Muzyki. Tym razem spora niespodzianka, bo posłuchamy ją w partii wokalnej ze słynnej III Symfonii „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, a tekst, który zaśpiewa wydrapała na ścianie gestapowskiej katowni w Zakopanem osiemnastoletnia wówczas Helena Błażusiakówna (szczęśliwie, przetrwała wojnę). NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Giancarlo Guerrero.   

Anne-Sophie Mutter i jej trio (wtorek, 16 maja 2022)

Niemieckiej skrzypaczki, na której talencie poznał się niegdyś wielki Herbert von Karajan specjalnie reklamować nie ma potrzeby, jak niesamowicie gra wiedzą choćby ci, którzy niegdyś słyszeli jej wykonanie Koncertu D-dur Beethovena na jej osobistym Stradivariusie „Lord Dunn-Raven”. Tym razem, wspólnie z muzykami ze swojego trio – pianistą Lambertem Orkisem i wiolonczelistą Maximilianem Hornungiem – przygotowała utwory m.in. Clary Schumann, Johanessa Brahmsa, Andre Previna. 

 

Paul McCreesh wraca do Wrocławia (piątek, 26 maja 2022)

Oczywiście brytyjski dyrygent, który był szefem artystycznym festiwalu Wratislavia Cantana, powraca tylko na jeden koncert, ale i tak warto przyjść, bo w programie wieczoru iście brytyjski repertuar – od wspaniałego koncertu skrzypcowego Edwarda Elgara (zagra Ning Feng) po II Symfonię „Londyńską” Ralpha Vaughana Williamsa. A przy pulpitach NFM Filharmonia Wrocławska.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl