wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szyld „Restauracja Lwowianka” z czasów pionierskiego Wrocławia zostanie na fasadzie kamienicy przy Słowiańskiej

„Tego rodzaju zabytki kultury materialnej, podobnie jak napisy sprzed 1945 roku, dokumentują historię Wrocławia i stanowią element jego tożsamości” – napisał o odkrytym niedawno szyldzie na fasadzie remontowanej kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17 Daniel Gibski, dolnośląski konserwator zabytków i pozytywnie zaopiniował nowy projekt elewacji z zachowanym napisem „Restauracja Lwowianka”. - Napis zostaje - potwierdza inspektor ds. budowlanych z firmy Atena&HJW, która zarządza nieruchomością.

Reklama

Pisaliśmy niedawno o odkrytym napisie „Restauracja Lwowianka”, który wyłonił się na fasadzie podczas remontu kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17, znajdującej się w pobliżu zajezdni tramwajowej na Ołbinie. Budynek powstał w 1890 roku. Na parterze kamienicy przed wojną mieściła się szynkarnia Braustüb'l zum Haltesignal, tuż po wojnie Restauracja Lwowianka, a ostatnio Jadłodajnia Caritasu.

- Sensacja!? Nowy napis - „Restauracja Lwowianka”, ul. Słowiańska 17. Nie waham się przejawiać entuzjazmu, bo „Spod tynku patrzy… tym razem Wrocław”! – napisał na Facebooku wrocławski przewodnik Maciej Wlazło.

Zapytaliśmy zarządcę nieruchomości – firmę Atena & HJW, co się stanie z napisem. Ta zwróciła się o opinię do dolnośląskiego konserwatora zabytków.

Napis z czasów pionierskiego Wrocławia powinien zostać 

W sprawie odkrytego w trakcie prac remontowych napisu 12 stycznia odbyło się spotkane inspektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, inwestora i projektanta. W ramach konsultacji wspólnie ustalono, że odkryty napis, jako świadectwo minionej epoki i dziedzictwa kulturowego Wrocławia z pierwszych lat po II wojnie światowej, zasługuje na zachowanie w oryginalnej formie.

„Kamienica przy ul. Słowiańskiej 17 należy do zabudowy Przedmieścia Odrzańskiego z końca XIX w. Zarówno budynek, jak i historyczny układ Przedmieścia Odrzańskiego ujęte są w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia” – napisał w piśmie do wspólnoty mieszkaniowej Jan Gibski, dolnośląski konserwator zabytków.

Tego typu zabytki stanowią element tożsamości miasta

„Szyld zachował się w stopniu, który pozwala na jego odczytanie, możliwe jest zatem jego wyeksponowanie na elewacji w obecnej formie (po oczyszczeniu i zabezpieczeniu). Tego rodzaju zabytki kultury materialnej, podobnie jak napisy sprzed 1945 r., dokumentują historię Wrocławia i stanowią element jego tożsamości - w tym przypadku tuż powojennej, o silnych związkach z Kresami Wschodnimi. Pozytywny odbiór społeczny i troska również dowodzą, że tacy niewielcy świadkowie życia codziennego dawnych mieszkańców są istotnym i pożądanym elementem krajobrazu Wrocławia”.
Jan Gibski, dolnośląski konserwator zabytków

Dolnośląski konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował nowy projekt elewacji z zachowanym napisem „Restauracja Lwowianka”, „z zastrzeżeniem, że partia elewacji z szyldem (nad oknami przyziemia) powinna zostać oczyszczona i zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi; napisu nie należy uzupełniać i przemalowywać” - zaznaczył.

- Napis zostaje, roboty trwają - potwierdziła w rozmowie z nami Jolanta Ciszek, inspektor ds. budowlanych z firmy Atena&HJW, która zarządza nieruchomością.

Inne polskie napisy z czasów pionierskiego Wrocławia znajdziemy na budynkach przy:

  • Rydygiera 11 – odtworzony napis z nazwą restauracji „Lwowskie Piekiełko” (oryginał został zniszczony),
  • Rydygiera 7/9 – napis „Warsztat”,
  • Kluczborskiej – napis „Zakąski zimne”
  • Zapolskiej - napis „Pani”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl