wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szyld „Restauracja Lwowianka” z czasów pionierskiego Wrocławia zostanie na fasadzie kamienicy przy Słowiańskiej
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu odkryty napis "Restauracja Lwowianka" na remontowanej elewacji kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17 Tomasz Hołod
Na zdjęciu odkryty napis "Restauracja Lwowianka" na remontowanej elewacji kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17

„Tego rodzaju zabytki kultury materialnej, podobnie jak napisy sprzed 1945 roku, dokumentują historię Wrocławia i stanowią element jego tożsamości” – napisał o odkrytym niedawno szyldzie na fasadzie remontowanej kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17 Daniel Gibski, dolnośląski konserwator zabytków i pozytywnie zaopiniował nowy projekt elewacji z zachowanym napisem „Restauracja Lwowianka”. - Napis zostaje - potwierdza inspektor ds. budowlanych z firmy Atena&HJW, która zarządza nieruchomością.

Reklama

Pisaliśmy niedawno o odkrytym napisie „Restauracja Lwowianka”, który wyłonił się na fasadzie podczas remontu kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17, znajdującej się w pobliżu zajezdni tramwajowej na Ołbinie. Budynek powstał w 1890 roku. Na parterze kamienicy przed wojną mieściła się szynkarnia Braustüb'l zum Haltesignal, tuż po wojnie Restauracja Lwowianka, a ostatnio Jadłodajnia Caritasu.

- Sensacja!? Nowy napis - „Restauracja Lwowianka”, ul. Słowiańska 17. Nie waham się przejawiać entuzjazmu, bo „Spod tynku patrzy… tym razem Wrocław”! – napisał na Facebooku wrocławski przewodnik Maciej Wlazło.

Zapytaliśmy zarządcę nieruchomości – firmę Atena & HJW, co się stanie z napisem. Ta zwróciła się o opinię do dolnośląskiego konserwatora zabytków.

Napis z czasów pionierskiego Wrocławia powinien zostać 

W sprawie odkrytego w trakcie prac remontowych napisu 12 stycznia odbyło się spotkane inspektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, inwestora i projektanta. W ramach konsultacji wspólnie ustalono, że odkryty napis, jako świadectwo minionej epoki i dziedzictwa kulturowego Wrocławia z pierwszych lat po II wojnie światowej, zasługuje na zachowanie w oryginalnej formie.

„Kamienica przy ul. Słowiańskiej 17 należy do zabudowy Przedmieścia Odrzańskiego z końca XIX w. Zarówno budynek, jak i historyczny układ Przedmieścia Odrzańskiego ujęte są w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia” – napisał w piśmie do wspólnoty mieszkaniowej Jan Gibski, dolnośląski konserwator zabytków.

Tego typu zabytki stanowią element tożsamości miasta

„Szyld zachował się w stopniu, który pozwala na jego odczytanie, możliwe jest zatem jego wyeksponowanie na elewacji w obecnej formie (po oczyszczeniu i zabezpieczeniu). Tego rodzaju zabytki kultury materialnej, podobnie jak napisy sprzed 1945 r., dokumentują historię Wrocławia i stanowią element jego tożsamości - w tym przypadku tuż powojennej, o silnych związkach z Kresami Wschodnimi. Pozytywny odbiór społeczny i troska również dowodzą, że tacy niewielcy świadkowie życia codziennego dawnych mieszkańców są istotnym i pożądanym elementem krajobrazu Wrocławia”.
Jan Gibski, dolnośląski konserwator zabytków

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Remontowana kamienica przy ul. Słowiańskiej 17 i odkryty napis Tomasz Hołod
Remontowana kamienica przy ul. Słowiańskiej 17 i odkryty napis

Dolnośląski konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował nowy projekt elewacji z zachowanym napisem „Restauracja Lwowianka”, „z zastrzeżeniem, że partia elewacji z szyldem (nad oknami przyziemia) powinna zostać oczyszczona i zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi; napisu nie należy uzupełniać i przemalowywać” - zaznaczył.

- Napis zostaje, roboty trwają - potwierdziła w rozmowie z nami Jolanta Ciszek, inspektor ds. budowlanych z firmy Atena&HJW, która zarządza nieruchomością.

Inne polskie napisy z czasów pionierskiego Wrocławia znajdziemy na budynkach przy:

  • Rydygiera 11 – odtworzony napis z nazwą restauracji „Lwowskie Piekiełko” (oryginał został zniszczony),
  • Rydygiera 7/9 – napis „Warsztat”,
  • Kluczborskiej – napis „Zakąski zimne”
  • Zapolskiej - napis „Pani”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl