wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:26

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ależ odkrycie! Na fasadzie remontowanej kamienicy przy Słowiańskiej wyłonił się napis „Restauracja Lwowianka” z pionierskiego Wrocławia

Ależ odkrycie! Na fasadzie remontowanej kamienicy przy Słowiańskiej wyłonił się napis „Restauracja Lwowianka” z pionierskiego Wrocławia

Mariola Szczyrba,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu remontowana kamienica przy ul. Słowiańskiej oraz napis "Restauracja Lwowianka" Tomasz Hołod
Na zdjęciu remontowana kamienica przy ul. Słowiańskiej oraz napis "Restauracja Lwowianka"

- Sensacja!? Nowy napis - „Restauracja Lwowianka”, ul. Słowiańska 17. Nie waham się przejawiać entuzjazmu, bo „Spod tynku patrzy… tym razem Wrocław”! Tak, właśnie! Odkryto kolejny, polski napis z czasów pionierskiego Wrocławia (lata 1945-1948) – napisał na swoim Facebooku znany, wrocławski przewodnik Maciej Wlazło. Napis wyłonił się podczas remontu elewacji kamienicy pochodzącej z 1890 roku. Na parterze przed wojną mieścił się gościniec Braustüb'l zum Haltesignal, tuż po wojnie Restauracja Lwowianka, a ostatnio Jadłodajnia Caritasu. Co się stanie z napisem?

Reklama

Kamienica mieści się przy ul. Słowiańskiej 17 w pobliżu zajezdni tramwajowej na Ołbinie.

„Zniknęły rusztowania i oczom przechodniów ukazała się „RESTAURACJA LWOWIANKA”. Jesienią 1947 roku zmieniła nazwę na Corso. Restauracja III kategorii, jak informuje przewodnik po Wrocławiu z 1948 roku. Jej właścicielem był Józef Gajda” – napisał na swoim profilu na Facebooku Beard of Breslau Maciej Wlazło.

Lwów i Warszawa w powojennym Wrocławiu

Przewodnik zamieścił też anons, który pojawił się w „Słowie Polskim” w 1947 roku. Możemy w nim przeczytać, że w restauracji Corso organizowano dancingi od godz. 19:00 do północy i serwowano dania kuchni warszawskiej. „Lwów i Warszawa w powojennym Wrocławiu” – dodał przewodnik.

 

O restauracjach w powojennym Wrocławiu tak pisał na stronie Centrum Historii Zajezdnia Damian Samulewicz: „Podobnie jak przemysł powoli z gruzów podnosiły się wrocławskie lokale. Stopniowo zaczęły powstawać prywatne przedsiębiorstwa, jako przykład można tu podać lokale otwierane przez grupę ludności z Kresów Wschodnich, która, pielęgnując swoją odrębność regionalną, nadawała otwieranym firmom charakterystyczne nazwy: „Lwowianka”, „Ta-joj” lub „Wilnianka”, co nie podobało się lokalnym władzom, traktującym te działania jako politycznie prowokacyjne”.

- Tuż po wojnie, w pionierskim Wrocławiu, było bardzo dużo pozostawionych poniemieckich lokali, nawet z wyposażeniem, które zajęli m.in. przybysze z Kresów. Najbardziej znane restauracje znajdowały się oczywiście w centrum miasta. Lwowiacy chętnie spotykali się w lokalach, żeby porozmawiać w swoim gronie lwowskim bałakiem, czyli gwarą i napić się gielajzy (kufel - red.) piwa. Sam Restauracji Lwowianka z ul. Słowiańskiej nie pamiętam, ale wiem, że w tej okolicy mieszkało wtedy wielu pracowników MPK, pochodzących ze Lwowa. Pewnie tam bywali.
Bronisław Zathey, przewodnik po Wrocławiu, urodzony we Lwowie

Maciej Wlazło: „Napisy z pionierskiego Wrocławia na wagę złota”

Ostatnio przy Słowiańskiej 17 mieściła się Jadłodajnia Caritasu, a przed wojną był gościniec Braustüb'l zum Haltesignal - podaje Maciej Wlazło.

- Oby napis zachowano! Jest ich tyle, co kot napłakał. Cieszę się, że zachowywane są napisy z Breslau, ale te z czasów pionierskiego Wrocławia to na wagę złota!
Maciej Wlazło, przewodnik miejski, Beard of Breslau

Udało nam się dowiedzieć, że remont kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17 odbywa się pod nadzorem zarządcy nieruchomości – firmy Atena&HJW. – Już właściwie kończymy remont elewacji, proszę jednak nie panikować, wstrzymamy się z zamalowaniem napisu „Restauracja Lwowianka”. Zwrócimy się w tej sprawie o opinię do dolnośląskiego konserwatora zabytków – poinformowała nas przedstawicielka firmy Atena&HJW, która nadzoruje roboty remontowe przy Słowiańskiej 17.

Polskie napisy na murach we Wrocławiu

We Wrocławiu zachowało się zaledwie kilka polskich, powojennych napisów na murach. Dlaczego? - Dużo zależy od miejsca i stanu zachowania napisu – mówi Tomasz Myszko-Wolski z Urzędu Miejskiego. – Jeżeli chodzi o polskie napisy, to jest ich we Wrocławiu mało, bo po prostu nie przetrwały w dobrym stanie. Jeden z nich udało się zachować na budynku urzędu przy ul. Zapolskiej - napis „Pani” po sklepie, który kiedyś tu prosperował.

Nie udało się natomiast zachować napisu „Rum, wina, wódki, likiery” na kamienicy przy ul. Cybulskiego, bo wspólnota mieszkaniowa była przeciwko i nazwę zamalowano.  

Maciej Wlazło, twórca profilu facebookowego Beard of Breslau, wśród miejsc, w których zachowały się napisy z czasów pionierskiego Wrocławia, wymienia jeszcze budynki przy ulicach:

  • Rydygiera 11 – odtworzony napis z nazwą restauracji „Lwowskie Piekiełko” (oryginał został zniszczony),
  • Rydygiera 7/9 – napis „Warsztat”,
  • Kluczborskiej – „Zakąski zimne”.

Jaki los czeka napis „Restauracja Lwowska” przy ul. Słowiańskiej? Przekonamy się wkrótce. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl