4. Szopki we Wrocławiu. Zobacz, gdzie i kiedy można je oglądać
Bożonarodzeniowa szopka przy wrocławskiej katedrze. Magda Pasiewicz
Bożonarodzeniowa szopka przy wrocławskiej katedrze.

Szopki bożonarodzeniowe we Wrocławiu. Zobacz, gdzie i kiedy można je oglądać. Tradycja budowania szopek silnie zakorzeniła się w Europie. We Wrocławiu każdego roku odwiedzać możemy wiele miejsc, gdzie szopki są wystawiane. Od niewielkich i symbolicznych, przez żywe (ze zwierzętami, jak ta przy. ul Wittiga), do ogromnych z figurami o wielkości człowieka. Zobacz, gdzie we Wrocławiu można odwiedzić szopki bożonarodzeniowe.

Tradycyjne szopki bożonarodzeniowe wystawiane są w Wigilię świąt Bożego Narodzenia. W kościołach pojawią się więc 24 grudnia, niekiedy stoją już w tygodniu poprzedzającym święta. Kto zapoczątkował tę tradycję?

Początek tworzenia szopek bożonarodzeniowych datuje się na lata 30. IV w., kiedy cesarzowa Helena, której przypisuje się m.in. ufundowanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, nakazała w betlejemskiej grocie zbudowanie marmurowego żłóbka - symbolu upamiętniającego narodziny Dzieciątka.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dowiadujemy się też, że kilkadziesiąt lat później z inicjatywy św. Hieronima, który ok. 386 r. osiadł w Betlejem, dodano figury św. Rodziny i pasterzy. Pomysł ten miał bardzo szybko dotrzeć do Rzymu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu podkreśla, że powszechnie uważa się św. Franciszka z Asyżu za autora pierwszej szopki, którą wystawić miał w wigilię 1223 r. Działo się to w miasteczku Greccio, gdzie mieścił się zakon franciszkanów, a Franciszek, chcąc przybliżyć prostemu ludowi tajemnicę narodzin Chrystusa, zaangażował do jej budowy okolicznych mieszkańców, którzy wcielili się w postacie św. Rodziny, pasterzy oraz Trzech Króli. Do wypełnionej sianem stajni, czy też groty, wprowadzono również żywe zwierzęta – woła i osła.

Po śmierci św. Franciszka w 1225 r. tradycja budowania szopek była kontynuowana i rozpowszechniła się wkrótce na całą Europę, a potem resztę świata.

Największa szopka naturalnych rozmiarów u Ojców Franciszkanów

Ogromna szopka zajmuje przestrzeń za ołtarzem w kościele św. Antoniego przy ul. Jana Kasprowicz 26. Umieszczone są w niej figury dorównujące wielkością człowieka. Cała konstrukcja ma aż 27 metrów szerokości i 16 m wysokości.

Oprócz drewnianej stajenki, jest też pejzaż Betlejem, a nad figurami mędrców, pasterzy, zwierząt i Świętej Rodziny unoszą się anioł i gwiazda betlejemska.

Szopka otwarta będzie w dniach 25 grudnia do 2 lutego, w godz. 8.00-18.00

Powiększ obraz: Największa szopka naturalnych rozmiarów u Ojców Franciszkanów Magda Pasiewicz
Największa szopka naturalnych rozmiarów u Ojców Franciszkanów

Żywa szopka na Dąbiu

Żywa szopka na osiedlu Dąbie znana jest we Wrocławiu od dziesięcioleci. Powstała z inicjatywy Hanny i Antoniego Gucwińskich, wieloletnich opiekunów zwierzą we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Tym razem na Dąbie zwierzęta z zoo nie przyjadą, lecz pochodzić będą od gospodarza.

W Boże Narodzenie 2023/2024, ponownie możemy liczyć na żywą szopkę przy kościele Redemptorystów we Wrocławiu w parafii Matki Bożej Pocieszenia, przy ul. Wittiga.

Żywa szopka otwarta będzie całodobowo od 24 grudnia do 7 stycznia. Zobaczyć ją można bezpłatnie. Gospodarze proszą, by nie przychodzić w godzinach późnowieczornych oraz, żeby nie przyprowadzać ze sobą psów.

Powiększ obraz: Bożonarodzeniowa żywa szopka przy ul Wittiga Magda Pasiewicz
Bożonarodzeniowa żywa szopka przy ul Wittiga

Ruchoma Szopka w Kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku

Ruchoma szopka w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku pozostaje na razie zamknięta. Ale zobaczyć ją można dzięki nagraniu wideo:

Szopka w Katedrze

Szopka w Katedrze p.w. św. Jana Chrzciciela (Stare Miasto), pl. Katedralny 18.Dostępność: w godzinach otwarcia katedry (pomiędzy mszami).

Niewielka szopka znajduje się także na zewnątrz Katedry.

Szopka w Kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety

Kościół pw. św. Elżbiety znajduje się tuż przy wrocławskim Rynku pomiędzy ulicami: św. Elżbiety i św. Mikołaja. Znajdującą się tam szopkę oglądać można między mszami.

Bożonarodzeniowa szopka w Kościele św. Michała Archanioła

Kościół św. Michała Archanioła znajduje się na wrocławskim Ołbinie przy ul. Bolesława Prusa 78. Szopkę oglądać można między mszami.

Powiększ obraz: Bożonarodzeniowa szopka w kościele św. Michała Archanioła Magda Pasiewicz
Bożonarodzeniowa szopka w kościele św. Michała Archanioła

Bożonarodzeniowa szopka w Kościele św. Wojciecha

Kościół pw. św. Wojciecha mieści się przy pl. Dominikańskim 2. Szopkę oglądać można między mszami.

Powiększ obraz: Bożonarodzeniowa szopka w kościele św. Wojciecha Magda Pasiewicz
Bożonarodzeniowa szopka w kościele św. Wojciecha

Bożonarodzeniowa szopka w Kościele św. Marii Magdaleny

Kościół pw. św. Marii Magdaleny mieści się pod adresem ul. Oławska 19. Szopkę oglądać można między mszami.

Powiększ obraz: Bożonarodzeniowa szopka w kościele św. Marii Magdaleny Magda Pasiewicz
Bożonarodzeniowa szopka w kościele św. Marii Magdaleny

Szopki w Muzeum Etnograficznym

W Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta 111/113 po raz kolejny znajdzie się kilkadziesiąt szopek wykonanych z różnych materiałów i w wielu technikach przez dolnośląską młodzież. Nowością jest konkurs publiczności. Zwiedzający mogą podczas wizyty oddać głos na najlepszą – ich zdaniem – pracę.

Dostępność: od 8.12.2023 do 28.01.2024, wtorek–sobota (10:00–16:00), niedziela (10:00–18:00).

Przy okazji wizyty w Muzeum Etnograficznym warto zobaczyć inną wystawę czasową – „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy” – opowiadającą o zwyczajach pochodów kolędniczych na Śląsku (Dolnym, Górnym i Opolskim) i w Małopolsce. Wystawa dostępna jest od 25 listopada do 4 lutego.