Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Bożonarodzeniowa żywa szopka we Wrocławiu
Bożonarodzeniowa szopka na osiedlu Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice we Wrocławiu jest zupełnie wyjątkowa. Jako jedyna w mieście ma żywe zwierzęta, które od blisko 30 lat wspierają adorację narodzin Jezusa Chrystusa. Czyni ją to najstarszą szopką we Wrocławiu.
Bożonarodzeniowa szopka jest przybliżeniem realiów, w jakich Pan Jezus przyszedł na świat. Dlatego się ją organizuje, by przypomnieć, że to nie jest baśń czy legenda, ale taka prosta, skromna rzeczywistość narodzin w betlejemskiej stajence.ojciec Witold Baran, proboszcz parafii NMP.
Żywa szopka wyjątkowa z kilku powodów. Zobaczcie zdjęcia!
Żywa szopka wyjątkowa jest z kilku powodów. Zwłaszcza w tym roku, gdyż celebrujemy ważną rocznicę: 800 lat powstania pierwszej szopki z inicjatywy św. Franciszka.
Galeria zdjęć
– W tym roku przypada wyjątkowa okoliczność: 800-lecie pierwszej żywej szopki, jaką zorganizował św. Franciszek w Greccio w 1223 roku – mówił proboszcz.
Franciszkanie budują z kolei największą szopkę we Wrocławiu.
Szopka św. Franciszka mogła wyglądać nieco inaczej, ale niewykluczone, że zwierzęta były w niej podobne. Do wrocławskiej szopki przyprowadzano kiedyś zwierzęta ze znajdującego się po sąsiedzku ogrodu zoologicznego z inicjatywy Hanny i Antoniego Gucwińskich, ówczesnych opiekunów zoo we Wrocławiu.
– Od kilku lat zwierzęta są u nas dzięki uprzejmości gospodarzy, którzy je tu przywożą, a później doglądają, żeby zapewnić im jak najlepsze warunki – opowiadał proboszcz.
"Szopka na bogato" - można ją oglądać do 7 stycznia
Tegoroczna żywa szopka jest wyjątkowa również ze względu na dobór zwierząt. – Miała być skromna, ale jest na bogato. W ostatniej chwili udało się przywieźć wielbłąda i to takiego, który ma dwa garby. Jeszcze dzisiaj rano oporządzałem im wygodne miejsce – dodał proboszcz.
Poza wielbłądem znajdują się w niej bardzo kontaktowe kozy, leniuchujące owce i łakomy na siano osiołek. Szopkę odwiedzać można od 24 grudnia do 7 stycznia.