wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Żywa szopka we Wrocławiu! [ZDJĘCIA]

Żywa szopka we Wrocławiu to jedna z niewielu szopek, które na święta Bożego Narodzenia budowane są nieprzerwanie. Przy Kościele NMP Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga powstaje od 27 lat! Zawsze z żywymi zwierzętami. Wyjątkowo w tym roku, do szopki trafił także wielbłąd dwugarbny. Poza tym są kozy, owce i osiołek. Kiedy można ją oglądać? Sprawdźcie i zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Bożonarodzeniowa żywa szopka we Wrocławiu

Bożonarodzeniowa szopka na osiedlu Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice we Wrocławiu jest zupełnie wyjątkowa. Jako jedyna w mieście ma żywe zwierzęta, które od blisko 30 lat wspierają adorację narodzin Jezusa Chrystusa. Czyni ją to najstarszą szopką we Wrocławiu. 

Bożonarodzeniowa szopka jest przybliżeniem realiów, w jakich Pan Jezus przyszedł na świat. Dlatego się ją organizuje, by przypomnieć, że to nie jest baśń czy legenda, ale taka prosta, skromna rzeczywistość narodzin w betlejemskiej stajence.
ojciec Witold Baran, proboszcz parafii NMP.

Żywa szopka wyjątkowa z kilku powodów. Zobaczcie zdjęcia!

Żywa szopka wyjątkowa jest z kilku powodów. Zwłaszcza w tym roku, gdyż celebrujemy ważną rocznicę: 800 lat powstania pierwszej szopki z inicjatywy św. Franciszka. 

Galeria zdjęć

– W tym roku przypada wyjątkowa okoliczność: 800-lecie pierwszej żywej szopki, jaką zorganizował św. Franciszek w Greccio w 1223 roku – mówił proboszcz. 

Franciszkanie budują z kolei największą szopkę we Wrocławiu.

Szopka św. Franciszka mogła wyglądać nieco inaczej, ale niewykluczone, że zwierzęta były w niej podobne. Do wrocławskiej szopki przyprowadzano kiedyś zwierzęta ze znajdującego się po sąsiedzku ogrodu zoologicznego z inicjatywy Hanny i Antoniego Gucwińskich, ówczesnych opiekunów zoo we Wrocławiu. 

– Od kilku lat zwierzęta są u nas dzięki uprzejmości gospodarzy, którzy je tu przywożą, a później doglądają, żeby zapewnić im jak najlepsze warunki – opowiadał proboszcz. 

"Szopka na bogato" - można ją oglądać do 7 stycznia

Tegoroczna żywa szopka jest wyjątkowa również ze względu na dobór zwierząt. – Miała być skromna, ale jest na bogato. W ostatniej chwili udało się przywieźć wielbłąda i to takiego, który ma dwa garby. Jeszcze dzisiaj rano oporządzałem im wygodne miejsce – dodał proboszcz.

Poza wielbłądem znajdują się w niej bardzo kontaktowe kozy, leniuchujące owce i łakomy na siano osiołek. Szopkę odwiedzać można od 24 grudnia do 7 stycznia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl