wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szopka betlejemska na Karłowicach [ZDJĘCIA]

Franciszkanie od 800 lat budują szopki betlejemskie. Budowę pierwszej zainicjował św. Franciszek we włoskim Greccio. Szopka w kościele na Karłowicach jest największą, jaką można podziwiać na Dolnym Śląsku. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Święty Franciszek na pomysł budowy szopki wpadł po wyprawie do Palestyny w 1220 roku. Był na spotkaniu z sułtanem, dostał prawo do odwiedzenia miejsc ważnych dla chrześcijan.

Przypuszcza się, że był w Jerozolimie, a zapewne i w Betlejem - chociaż nie ma na to pisanych świadectw. Drugim impulsem mogła być jego wizyta w bazylice Matki Bożej Większej na Lateranie, gdzie już wtedy istniała kaplica Groty Bożego Narodzenia. Do dzisiaj w tej świątyni przechowywana jest relikwia świętego żłóbka. I to także mogło zainspirować świętego Franciszka do budowy szopki.
Ojciec Jozafat Gohly OFM, przeor klasztoru franciszkanów na Karłowicach

Osioł, wół i kamienny żłóbek

W drodze z Rzymu Franciszek zatrzymał się w niewielkim Greccio. Poprosił właściciela tamtejszych ziem – Giovanniego Velito, o pomoc w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. W niewielkiej grocie umieszczono kamienny żłób wypełniony sianem, woła i osła. – Nie ma zapisów o figurach świętej rodziny, ani pasterzy czy królów – mówi wrocławski duchowny. – Franciszek położył nacisk na prostotę, na ubóstwo, pokazywał: Pan przyszedł do ludzi w skromnym miejscu.

Galeria zdjęć

Na miejscu odprawiono mszę, a fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa odczytał Franciszek.

Od czasu tamtego wydarzenia franciszkanie w okresie Bożego Narodzenia budują w swoich klasztorach i kościołach szopki betlejemskie.

Królowie, pasterze i dorastający Jezus

Szopka betlejemska w kościele pw. św. Antoniego na Karłowicach jest prawdopodobnie największą na Dolnym Śląsku. Budowa rusztowania w prezbiterium rozpoczyna się kilka tygodni przed świętami. Konstrukcja ma kilkanaście metrów wysokości i ponad 80 metrów kw. powierzchni.

– Figury z naszej szopki powstały w 1929 roku w zakładzie snycerskim w bawarskim Oberammergau – opowiada ojciec Jozafat Gohly. – To figury Maryi z Dzieciątkiem, świętego Józefa, pasterzy, anioła i trzej królowie oraz baranki, wół i osioł. Ciekawostką jest to, że mamy dwa zestawy figur Maryi i Jezusa. Pierwsza jest z dzieciątkiem w żłóbeczku, a na Trzech Króli wystawiamy figurę Jezusa, który już stoi, a Matka Boża go przytrzymuje.

Z racji tego, że mija 800 lat od wybudowania szopki przez świętego Franciszka, Stolica Apostolska dała przywilej odpustu zupełnego dla wszystkich kaplic i kościołów zarządzanych przez rodziny franciszkańskie. Ten odpust można uzyskać od 8 grudnia do 2 lutego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl