Wrześniowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. "Pozostaną na tym samym poziomie"
– Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że RPP nie zmieni stóp na wrześniowym posiedzeniu. Wszystko dlatego, że jesteśmy świeżo po wzroście cen energii, którzy podniósł inflację nie tylko ponad cel NBP, ale też powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego (2,5%, +/- 1 pkt proc.) – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT.
– Co więcej, dostępne prognozy sugerują, że inflacja może jeszcze przyspieszyć na początku 2025 roku. Cięcie stóp zacznie być znacznie bardziej prawdopodobne, gdy członkowie RPP będą mieli pewność, że osiągamy już szczyt inflacji, a przed nami przewidywalna droga do inflacji na akceptowalnym poziomie – dodaje.
Kiedy możliwa obniżka stóp procentowych w Polsce?
Kiedy zatem stopy procentowe mogą zostać obniżone?
Prawdopodobieństwo cięć stóp do końca 2024 roku jest obecnie małe - przynajmniej rynek wycenia to prawdopodobieństwo nisko. Jeśli nie stanie się nic nieprzewidywalnego, to trudno spodziewać się takich decyzji przed 2025 rokiem.
Bartosz Turek, główny analityk HREIT
Zdaniem eksperta dobrym momentem na rozpoczęcie cięć będzie marzec, a nawet lipiec 2025 r.
– Są to miesiące, w których poznajemy odświeżoną projekcję inflacji i PKB. Horyzont tych opracowań będzie już sięgał 2027 roku. Już w aktualnej projekcji inflacja miała wrócić do celu w 2026 roku. Co więcej, jeśli sprawdzą się prognozy, to w 2025 roku będziemy już po kilku cięciach stóp przez Amerykanów. Jeśli stopy za Oceanem będą spadać, a u nas przez pewien czas pozostaną stabilne, to powinno mieć to wpływ na umocnienie złotego. To też wpływa na ograniczenie presji inflacyjnej w Polsce. Z drugiej strony na ograniczenie skłonności RPP do cięć stóp wpływ mogą mieć wysokie wydatki budżetowe – dodaje Turek.