4. Jest decyzja ws. stóp procentowych. Duże zaskoczenie!
Banknoty wyciągane z portfela Freepik
Banknoty wyciągane z portfela

Stopy procentowe w Polsce. 8 listopada Rada Polityki Pieniężnej podjęła kolejną decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Po wrześniowej i październikowej obniżce stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc. Ku zaskoczenie ekonomistów, którzy w większości przewidywali w listopadzie kolejną obniżkę stóp procentowych, RPP zdecydowała się pozostawić stopy na tym samym poziomie!

Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.

Czytaj także: Wakacje kredytowe 2024. Dla kogo dostępne, jakie zasady, jak skorzystać? [SZCZEGÓŁY]

8 listopada Rada zdecydowała ponownie o wysokości stóp procentowych w Polsce. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

• stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Stopy procentowe. Eksperci przewidywali w listopadzie kolejną obniżkę stóp procentowych

Decyzja RPP to duże zaskoczenie, bo większość ekonomistów i ekspertów przewidywała, że w środę 8 listopada RPP po raz trzeci z rzędu obniży stopy procentowe. Znów - podobnie jak w październiku - miała to być obniżka o 25 punktów.

Spodziewam się, że zarówno w listopadzie, jak i w grudniu RPP zetnie stopy procentowe - za każdym razem po 25 punktów bazowych. Za dalszymi cięciami stóp procentowych przemawiać może hamująca inflacja, którą pod koniec października GUS wstępnie oszacował na 6,5 proc. w skali roku. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w lutym 2023 roku roczny wskaźnik inflacji opiewał na 18,4 proc. Coraz wolniejszym wzrostom cen sprzyja spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

– Pamiętajmy, że w listopadzie będzie publikowane świeże opracowanie dot. projekcji inflacji, przygotowywane przez analityków banku centralnego. Bez wątpienia będzie to ważny element podejmowanych w najbliższych miesiącach decyzji przez RPP – dodaje Turek.

Ekspert ocenia także że najbliższe decyzje nie będą łatwe dla członków Rady Polityki Pieniężnej. Wciąż bowiem ważą się losy tarczy antyinflacyjnej, która dziś obniża ceny żywności czy energii dla gospodarstw domowych. Nie ma też wciąż pewności, kto stworzy rząd i jaką politykę będzie prowadził, a to ma wpływ na to, jak szybko w przyszłości będą rosły ceny.

– Dotychczas większość Rady uznawała, że prognozowana na przyszłość inflacja i kondycja rodzimej gospodarki uzasadniają cięcia stóp procentowych. I choć nie znamy jeszcze najnowszej projekcji inflacji i PKB przygotowywanej przez zespół analiz banku centralnego, to trudno spodziewać się tu rewolucji. Efekt jest taki, że notowania kontraktów terminowych na stopę procentową wyceniają obniżenie stopy referencyjnej na koniec br. do około 5,25 proc., a potem w 2024 roku o kolejne około 100 punktów bazowych, do 4,25 proc. – mówi Bartosz Turek.

Wysokość stóp procentowych. Decyzja RPP a wynik wyborów parlamentarnych

Listopadowa decyzja RPP była pierwszą po wyborach parlamentarnych w 2023 r. Czy wynik wyborów mógł mieć wpływ na tę decyzję?

– Jeśli tak miałoby się faktycznie stać, to byłaby to bardzo zła informacja, bo wyraźnie pogorszyłaby ocenę rzetelności i niezależności RPP. Niedaleko stąd do zarzutu, że takie działanie byłoby jawną instrumentalizacją polityki monetarnej w celu walki politycznej. Dlatego w żadnym wypadku nie dopuszczam takiej ewentualności. Nawet więcej – teoretycznie jeśli nowy rząd postanowiłby prowadzić bardziej restrykcyjną politykę fiskalną, to wtedy RPP mogłaby pozwolić sobie nawet na jeszcze bardziej liberalna politykę monetarną – ocenia główny analityk HRE Investment Trust.

Listopadowa decyzja RPP – ile wyniesie rata kredytu?

Najważniejszym pytaniem dla kredytobiorców jest to, ile wyniesie rata kredytu po listopadowej decyzji członków Rady Polityki Pieniężnej?

Załóżmy, że 7 listopada 2023 roku bank aktualizuje nam oprocentowanie kredytu. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę najświeższe dostępne dane, czyli te opublikowane na koniec poprzedniego dnia roboczego, czyli 6 listopada. Jeśli mamy kredyt oparty o WIBOR 3M, to 3 miesiące wcześniej (w sierpniu) wskaźnik ten był wyceniany na 6,71%, a 6 listopada na 5,64%.

Powiększ obraz: Modele domków ułożone na coraz wyższych stosach monet Freepik
Modele domków ułożone na coraz wyższych stosach monet

W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% oznacza to ratę niższą o około 214 złotych, czyli o prawie 9% mniej (2244 złote zamiast 2458 zł miesięcznie).

Więcej o wysokości rat kredytów po ostatnich decyzjach RPP przeczytacie tutaj: Stopy procentowe ponownie w dół. Jak spadną raty kredytów? Co dalej ze stopami?

Jeśli jednak mamy kredyt oparty o WIBOR 6M, to 6 miesięcy wcześniej (w maju) wskaźnik ten był wyceniany na 6,95%, a 6 listopada na 5,54%. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% oznacza to ratę niższą o około 282 złote, czyli o ponad 11% mniej (2225 złotych zamiast 2507 zł miesięcznie).