wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Remont pl. Powstańców Śl. - miasto szuka projektanta

Inwestycja na placu Powstańców Śląskich ma polegać nie tylko na odnowieniu nawierzchni ulicy. Będzie to kompleksowe przedsięwzięcie polegające również na rewitalizacji miniparku wewnątrz ronda. ZDiUM ogłosił właśnie przetarg, który ma wyłonić projektanta kompleksowego remontu. Równolegle trwa projektowanie przebudowy ulicy Powstańców Śląskich. Plac z rondem będzie realizowane niezależnie od ulicy.

Reklama

Biuro projektowe, które zostanie wyłonione w przetargu, będzie musiało opracować dokumentację wraz z wszelkimi wymaganymi uzgodnieniami, opiniami i decyzjami.

Pl. Powstańców Śląskich będzie jak nowy, ale nie nowoczesny 

Założenie jest takie, aby zachowując historyczne walory tego miejsca, poprawić komfort jazdy kierowcom, rowerzystom, a pieszym i okolicznym mieszkańcom stworzyć przyjazne warunki nie tylko do przemieszczania się, ale również do chwili relaksu.

Poprawa komfortu jazdy i stanu technicznego wrocławskich ulic to nasz cel na najbliższe lata. Przy okazji planowanej na przyszły rok wymiany nawierzchni na ulicy Powstańców Śląskich, nie możemy zapomnieć o charakterystycznym rondzie, tworzącym wraz z otaczającą go zabudową mieszkalną plac Powstańców Śląskich. Celem remontu placu będzie przede wszystkim przywrócenie komfortu jazdy kierowcom, ale również rewitalizacja miejskiego skweru czyli pięknego mini parku wewnątrz okręgu.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Proste odcinki ulicy Powstańców Śląskich po remoncie będą miały nawierzchnię asfaltową. Po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, z racji otaczających rondo zabytkowych kamienic, na rondzie zostanie zachowana historyczna nawierzchnia. Poniemiecką, nierówną kostkę, zastąpią nowe równe granitowe bloki.

Rondo na pl. Powstańców Śląskich - miało być jak w Paryżu 

Rondo na placu Powstańców Śląskich powstało jako element przemyślanego układu urbanistycznego pod koniec XIX wieku. Nosiło nazwę Kaiser-Wilhelm-Platz, następnie Reichs-Präsident-Platz, a do 1945 roku Hindenburg Platz.

Tworzy efektowną i spójną całość z ul. Powstańców Śląskich. Jednak z biegiem lat wiele elementów infrastruktury drogowej uległo zużyciu, szczególnie nawierzchnia jezdni na rondzie z odkształconą, wyjeżdżoną przez miliony aut granitową kostką.

Rondo na placu Powstańców Śląskich jest jednym z ośmiu zachowanych w Polsce zabytkowych układów drogowych, wśród nich są m.in. plac Zbawiciela w Warszawie, rondo Solidarności w Łodzi czy plac Grunwaldzki w Szczecinie.

Wszystkie oparte na planie gwiazdy z promienistym układem ulic, niezwykle popularne i modne w XIX wiecznej Europie chcącej naśladować Paryż. Protoplastą takiego układu drogowego był ówczesny plac Gwiazdy, aktualnie rondo Charlesa de Gaulle’a ze słynnym łukiem Triumfalnym.

Zmiany na pl. Powstańców Śląskich - od podziemia aż po drzewa

Dokumentacja obejmie ogromną przestrzeń. Projekty dotyczyć będzie nie tylko remontu jezdni, chodników czy oświetlenia ale również sieci podziemnych. Obowiązkiem projektanta będzie również uzyskanie wszelkich uzgodnień, opinii i decyzji umożliwiających następnie ogłoszenie przetarg u na realizację remontu.

Remont tak rozległego obszaru skrzyżowania, zabytkowego pod względem układu i funkcji, wiąże się w koniecznością przygotowania bardzo szczegółowej dokumentacji projektowej dla wielu branż, co jest procesem i skomplikowanym i czasochłonnym.
Elżbieta Urbanek, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Transportu UMW

Remont placu Powstańców Śląskich obejmie dwa odrębne pod względem tworzonej dokumentacji obszary: przebudowę i remonty sieci kanalizacji sanitarnej, ogólnospławnej, wodociągowej, które zrealizuje MPWiK a także część drogowo-elektroenergetyczną wraz z rewitalizacją miniparku.

Projekt na 130-lecie placu Powstańców Śląskich 

Pod nadzorem ZDiUM-u znajdzie się kompleksowy remont jezdni z odtworzeniem nawierzchni z nowej kostki granitowej, remont chodników, tras rowerowych, peronu tramwajowego we wnętrzu ronda, doświetlenie przejść dla pieszych na wszystkich wlotach, rozbrukowanie alejek na obszarze miniparku i nasadzenia, wzmocnienie drogi dojazdu do małej gastronomii oraz wykonanie przyłączy elektroenergetycznych dla tych pawilonów.

Zakładamy, że jeszcze we wrześniu powinniśmy mieć rozstrzygnięty przetarg i zawartą umowę z biurem projektowym.
Tomasz Staruchowicz dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Projektowanie powinno zakończyć się w przyszłym roku. - Będzie to data symboliczna, bo w 2025 roku nasz „plac gwiaździsty” będzie obchodzić swoje 130 urodziny - dodaje Jacek Sutryk. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama