Nabór do programu rusza 24 marca. – Ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej ukaże się w najbliższą środę – zapowiada Karol Smoliński, dyrektor Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Nabór, prowadzony przez Miasto Wrocław potrwa od 24 marca do 4 kwietnia. Chcemy jednak poinformować o nim już teraz, żeby dać zainteresowanym czas na przygotowanie dokumentów.
Korzyści dla właścicieli nieruchomości przystępujących do SAN
Właściciele nieruchomości, którzy przystępują do SAN, zwolnieni są z odprowadzania podatku PIT/CIT, jak i VAT (o ile dzierżawca jest vat-owcem). W ramach akcji, możliwe jest także doposażenie lokalu, a na operatora spadają obowiązku związane z administracją nieruchomości. Mieszkanie na wynajem nie będzie również stało puste, bo SAN odpowiada za znalezienie lokatorów.
Założenie jest takie, by udostępniać lokale, których cena najmu jest niższa o około 20% od ceny rynkowej dla danego standardu i danej lokalizacji. Gdy zgłasza się do nas chętny na wydzierżawienie nam mieszkania, określeniem stawki, za które mogłoby być wynajmowane, zajmuje się pośrednik. Proponujemy właścicielowi tę stawkę. Właściciele lokali mają zapewniony stabilny przychód. Jeśli lokator nie płaci, my bierzemy na siebie odpowiedzialność finansową, a następnie sami odzyskujemy te środki od najemcy.deklaruje Maciej Walczak, wiceprezes Fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego
SAN - jakie warunki musi spełniać ubiegający się o lokal
Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego we Wrocławiu, została wyłoniona w drodze otwartego konkursu, na operatora SAN w naszym mieście. W grudniu 2023 roku Rada Miejska uchwaliła kryteria dla osób przystępujących do naboru, chętnych do korzystania z programu.
- Aby ubiegać się o najem z SAN, należy traktować Wrocław jako stałe miejsce zamieszkania i centrum życia;
- Żaden z członków gospodarstwa domowego, ubiegającego się o SAN, nie może posiadać tytułu prawnego do własności lokalu ani spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu;
- Łączne zarobki członków gospodarstwa domowego muszą się mieścić w określonym limicie dochodowym. Limit jest różny w zależności od liczby członków gospodarstwa domowego.
Dodatkowe punkty przyznawane są wnioskodawcom m.in. za:
- dzieci w gospodarstwie domowym,
- niepełnosprawność któregoś z członków gospodarstwa domowego,
- rozliczanie PIT we Wrocławiu,
- posiadanie wkładu oszczędnościowego na cele mieszkaniowe,
- przekroczenie 60 lat,
- bycie osobą pokrzywdzoną w wyniku przemocy domowej
- i inne.
Wszystkie wspomniane są tzw. kryteriami pierwszeństwa, bowiem samo zmieszczenie się w limicie zarobków nie wystarcza do przyznania lokalu. Należy spełniać co najmniej jedno z kryteriów pierwszeństwa. Spełnienie większej liczby kryteriów natomiast, umożliwia uzyskanie większej liczby punktów w procedurze naboru.
Warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami naboru, uchwalonymi przez Radę Miejską.
Ile mieszkań w programie SAN, we Wrocławiu?
Problem luki czynszowej może dotyczyć wielu osób. Dlatego tak ważne jest powiększanie bazy lokalowej.
– Na ten rok przewidujemy udostępnienie we Wrocławiu od 44 do 94 mieszkań, przy wsparciu Miasta oraz środków unijnych. Program jest bezpieczny dla właścicieli lokali, a jednocześnie korzystny dla wynajmujących. To nie tylko korzystne stawki czynszu, ale też możliwość ubiegania się m.in. o dopłaty do czynszu z Banku Gospodarstw Krajowego - przekonuje Maciej Walczak, wiceprezes Fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego.