Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Aquapark przy Wilanowskiej – co tutaj będzie?
– To właściwie mini aquapark, satelita dużego aquaparku, który znajduje się przy ulicy Borowskiej. Basen sportowy wewnętrzny, basen do nauki pływania, sauny, salki fitness. No i wreszcie to, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców, co zapewnia możliwość rekreacji i wypoczynku w porze letniej – basen zewnętrzny wraz z plażą. A to wszystko w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 44, której uczniowie w ramach nauki pływania będą z tych basenów korzystać w godzinach zajęć lekcyjnych – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m będzie miał 7 torów i głębokość od 1,3 do 1,8 metra. Pod dachem znajdzie się także basen do nauki pływania (3 tory, 7,5 x 10 m), brodzik i wanna z hydromasażem.
Będą także 2 sale fitness i 3 sauny. W bliźniaczym aquaparku na Brochowie, saunarium cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Dlatego tutaj ma być bardziej rozbudowane.
Na zewnątrz powstanie otwarty sezonowo basen na świeżym powietrzu (475 mkw.). Basen zewnętrzny będzie miał część brodzikową, przeznaczoną dla najmłodszych.
57 drzew, parking i zielona energia
Wokół basenów powstanie teren zielony o powierzchni 3 tysięcy mkw. Posadzonych zostanie 57 drzew, a także krzewy i trawy. Parking przed aquaparkiem pomieści 59 samochodów i 88 rowerów.
Budynek wyposażony zostanie w panele fotowoltaiczne (na dachu), pompę ciepła oraz system kogeneratorów kaskadowych wytwarzających prąd i ogrzewających obiekt. Dzięki temu przy sprzyjających warunkach nawet 70 proc. energii koniecznej do jego działania będzie pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. To ważne nie tylko dla środowiska, ale również ze względu na koszty energii.
– Instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 80 KWp, zajmie powierzchnię ponad 100 m2, w maksymalny sposób zagospodarowując przestrzeń dostępną na dachu budynku. Szacuje się roczną produkcję energii elektrycznej z instalacji PV oraz kogeneracji nawet na poziomie 450-500 MWh w skali roku. Z kolei źródłem uzupełniającym dla gazowych modułów kogeneracyjnych w obszarze produkcji energii cieplnej będzie powietrzna pompa ciepła o mocy maksymalnej wynoszącej 250 kW, szacowana roczna produkcja energii cieplnej poprzez pompę ciepła wynosi ok. 200 MW – wyliczał prezes Wrocławskiego Parku Wodnego Grzegorz Kaliszczak.
Cała inwestycja ma kosztować 40 milionów złotych.
Co znalazło się w kapsule czasu?
W przygotowaniu kapsuły czasu główną rolę we wtorkowe południe odegrali uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 44. Do dużej metalowej puszki trafiły m.in. listy do przyszłości (napisane przez uczniów starszych klas), najnowszy numer szkolnej gazety czy rysunki uczniów z klas I-III. Umieszczono w niej także mapę z 18 największymi inwestycjami, realizowanymi w mieście w 2023 roku.
Galeria zdjęć
Parę drobiazgów (m.in. bilety na basen, ręcznik, pluszowego hipopotama) dorzucili przedstawiciele Aquaparku. Swój list umieścił w kapsule także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Listę "skarbów" uzupełniły dwie aktualne gazety - wydawany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej biuletyn wroclaw.pl oraz przyniesiona przez jednego z dziennikarzy Gazeta Wrocławska.
Lekcje WF w aquaparku
Obiekt powstaje na terenach, które pod budowę przekazała szkoła. Jej uczniowie będą tu przychodzić na lekcje pływania. Podobnie dzieje się już dziś na terenie całego Wrocławia. Dzięki zajęciom w obiektach Wrocławskiego Parku Wodnego, 7 tysięcy dzieci rocznie ma WF na basenie.
Basen jest budowany w bardzo szybkim tempie. Cieszymy się, wygląda na to, że będzie o czasie. Będzie spełniać nasze marzenia i oczekiwania. Nauka pływania jest bardzo istotnym elementem rozwoju człowieka. Rozwoju fizycznego, ale nie tylko. To sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie przy komputerze, nie przy komórce, tylko właśnie aktywnieUrszula Krasoń, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 44.
Aquapark przy Wilanowskiej na Zakrzowie - kiedy otwarcie?
Pierwszy sezon na nowych basenach już w 2024 roku. Szacuje się, że mini aquapark przy ulicy Wilanowskiej odwiedzać będzie od 200 do 300 tysięcy osób rocznie.