wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Wizualizacje restauracji i kawiarni w Bastionie Sakwowym
Kliknij, aby powiększyć
Wizualizacja zewnętrznej części kawiarni w Bastionie Sakwowym Freeride
Wizualizacja zewnętrznej części kawiarni w Bastionie Sakwowym

W sobotę 23 marca podczas dnia otwartego w Bastionie Sakwowym wrocławianie mieli okazję poznać przedstawicieli firmy, która zajmie się tam kawiarnią i restauracją. Najpierw zaproszą na kawę i deser, później na obiad. Teraz pokazali pierwsze wizualizacje. Kiedy planowane jest otwarcie lokali?

Reklama

W odnowionych, zabytkowych budowlach Bastionu Sakwowego (dawne Wzgórze Partyzantów) będzie kawiarnia ze stolikami na zewnątrz i restauracja. Oba lokale poprowadzi firma Freeride, która we Wrocławiu jest operatorem Piwnicy Świdnickiej i pubu Pinta w budynku Ovo.

Umowa najmu, na okres 5 lat, została podpisana przez Freeride i Zarząd Zasobu Komunalnego 19 marca. Najemca zaprezentował pierwsze wizualizacje. W sobotę 23 marca przedstawiciele spółki byli na wzgórzu podczas dnia otwartego. Głównie po to, aby przedstawić się przyszłym klientom i zaprosić ich do wspólnego wymyślania nazwy. Wrocławianie wpisywali propozycje w ankietach.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wizualizacja kawiarni w Bastionie Sakwowym Freeride
Wizualizacja kawiarni w Bastionie Sakwowym

Kiedy otwarcie restauracji i kawiarni w Bastionie Sakwowym?

Najpierw otworzą kawiarnię w podziemnym wnętrzu półkolistej loggii. Planują serwować śniadania, koktajle, ciastka, lody i inne desery, także na wynos. Stoliki wystawią również na zewnątrz – w podcieniach loggii. Stanie się to prawdopodobnie w lipcu. Data otwarcia uzależniona jest od terminu zakończenia prac budowlanych na wzgórzu (planowo do maja) i odbiorów technicznych.

Kilka miesięcy później zaproszą do restauracji w pawilonie perystylowym. Na rozmowy o typie kuchni, karcie dań jest jeszcze za wcześnie. Najpierw muszą skompletować zespół i naradzić się między sobą.

Pawilon perystylowy to budowla położona u stóp wzgórza. Słowo „perystylowy” nawiązuje do starożytności. Perystyl był wówczas częścią świątyń egipskich i domów bogatych Greków oraz Rzymian. Nazywali tak dziedziniec lub wewnętrzny ogród otoczony kolumnami.

Sufit restauracji w Bastionie Sakwowym przypomni o widoku nieba

W XIX wieku, podczas budowy, w pawilonie umieszczono nieckę z fontanną ozdobioną marmurową kopią rzeźby Ariadny z Naksos. — W trakcie kończącej się przebudowy udało się odnaleźć konstrukcję niecki — zdradza przewodnik Arkadiusz Förster.

Początkowo pawilon pełnił funkcję pijalni wody. W stropie był otwór z widokiem na niebo. Patrząc z góry na dół, widać było fontannę. — Było to niepraktyczne, dlatego najpierw pojawiło się zadaszenie szklane, a później zwykły dach — wspomina przewodnik Artur Domański.  

Strop zamknięto w drugiej dekadzie XX wieku. — Stworzono wtedy salę perystylową z kolumnami — przypomina Förster. Po drugiej wojnie światowej w pawilonie działała kawiarnia Reduta, którą na początku lat dziewięćdziesiątych przekształcono w kasyno, a później w dyskotekę.

Na pamiątkę tego, że kiedyś dachu nie było, sufit restauracji będzie przystrojony gromadą lampek, tak aby kojarzył się z rozgwieżdżonym niebem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl