wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Tłumy na dniu otwartym Bastionu Sakwowego (zdjęcia)
Kliknij, aby powiększyć
Kobieta i mężczyzna w kaskach oglądają z grupą półkolistą loggię Bastionu Sakwowego podczas dnia otwartego Grzegorz Rajter
Kobieta i mężczyzna w kaskach oglądają z grupą półkolistą loggię Bastionu Sakwowego podczas dnia otwartego

Przed laty pili mleko, pływali po fosie, tańczyli, jeździli na łyżwach. Dziś (23 marca) wrocławianie licznie wrócili na reprezentacyjne wzgórze, żeby zobaczyć efekt kończącej się pierwszej części szerokiej rewitalizacji Bastionu Sakwowego. „Odnowione, kolorowe, przepięknie” — stwierdziła Laura. Byli także nasi fotoreporterzy.

Reklama

Sobotnie zwiedzanie Bastionu Sakwowego zaplanowano do godz. 16.00. Zapisy na zwiedzanie zostały zamknięte. Obecnie jest kolejka rezerwowa, wejście niegwarantowane.

Około 160 lat temu Adolf Liebich zasponsorował budowle, projektu Carla Schmidta, na wzgórzu swojego imienia. 60 lat temu tata Tomasza poprosił tam panią o rękę. Dominika patrzyła na latające balony, Agnieszka zjeżdżała ze skarpy na sankach, Karolina bawiła się na koncertach, jej imienniczka wyobrażała sobie, że jest księżniczką w sukni balowej i tańczyła wokół fontanny…

Na początku dwudziestego wieku wrocławianie nie wyobrażali sobie, że gdzie indziej można fajniej spędzić czas. Przychodziło się tutaj na kawę, napić się mleka, popływać kajakami po fosie, a zimą na łyżwy. To miejsce gromadziło mieszkańców z racji swojego prestiżu.
Arkadiusz Förster, przewodnik po Wrocławiu

„Teraz jest po prostu genialne”

W sobotę 23 marca 2024 roku wrocławianie znów przyszli na wzgórze. Zwiedzali je z przewodnikami, podziwiali odrestaurowaną i odbudowaną architekturę, pili kawę, wybijali monety pamiątkowe i robili zdjęcia.

Joanna i Andrzej, urodzeni w roku 1948, są parą od liceum. Pochodzą z Wrocławia, do którego wrócili na emeryturę po epizodzie w Warszawie. Kochają to miasto, widzieli, jak podnosi się z gruzów, więc nie mogli odmówić sobie wizyty na Bastionie Sakwowym. 

— Bywaliśmy tu na juwenaliach, obok w parku haratałem z kolegami w gałę. Długo patrzyłem, jak wzgórze niszczeje. Teraz jest po prostu genialne — ocenił Andrzej. — Nasz Wrocław zasługiwał na taką renowację. Bardzo ładne miejsce, i ta perspektywa — dodała jego żona, Joanna.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dzień otwarty Bastionu Sakwowego, 23 marca 2024 Grzegorz Rajter
Dzień otwarty Bastionu Sakwowego, 23 marca 2024

Wśród zwiedzających najwięcej było seniorów i osób w średnim wieku, ale stawili się i młodzi. Laura (26 lat): — Kiedy przyjechałam na studia, było zamknięte, dlatego teraz bardzo chciałam zobaczyć. Odnowione, kolorowe, przepięknie. Miło będzie napić się tu kawy i przyjść na koncert.

Kiedyś bawiłam się tu i tańczyłam. Później widziałam smutny obrazek. Teraz jest rewelacja. I kolory są piękne.
wrocławianka Nina Dębska-Goździak, emerytka po branży budowlanej

„Wrocławski akropol nauki i sztuki”

Po Bastionie Sakwowym gości oprowadzał Arkadiusz Förster: — Jestem absolutnie wzruszony i szczęśliwy, że tu dziś stoję, bo to naprawdę jedno z ważniejszych miejsc na mapie Wrocławia.

Dzień otwarty to, zważywszy na przygnębiające dla wzgórza ostatnie dekady, podczas których zabytki chyliły się ku upadkowi i wszystko było zamknięte, bez wątpienia przełomowy moment w nowoczesnych dziejach Wrocławia.  — Jak wybudowano to wzgórze na początku dziewiętnastego wieku, to było wielkie wydarzenie w historii miasta — oznajmił przewodnik, patrząc z góry na ulicę Teatralną. — To ciąg prowadzący nas obok ważnych inwestycji miejskich – łaźni miejskiej i opery — zauważył.

Przypomniał, że miasto zawdzięcza budowle Adolfowi Liebichowi: — Razem z bratem założyli i prowadzili cukrownię w Klecinie. Dała im takie dochody, że stali się śmietanką towarzyską Wrocławia. Zasiadali w radzie miejskiej. Gustaw zmarł. Wtedy Adolf postanowił wyłożyć kasę, żeby zrobić coś dla wrocławian, na pamiątkę swojego brata.

Z tamtych czasów zachował się pawilon perystylowy (stojący najniżej, miejsce na restaurację), półkolista loggia (będzie w niej kawiarnia) i budynek, w którym kiedyś działało planetarium. — Cała architektura, nazwiemy ją neorenesansową, palladiańską, czy nawiązującą do sztuki starożytnego Rzymu, jest z najwyższej półki. Kolorystyka jak oryginalna. Moje pierwsze skojarzenie: jak z pałacu Knossos na Krecie — porównał przewodnik. — Nauczyciele rysunku mówili: „spełnienie marzeń o wrocławskim akropolu nauki i sztuki” — dodała jedna z obecnych na wzgórzu kobiet.

Otwarcie Bastionu Sakwowego w maju?

Kompozycję architektoniczną zamykał belweder. Położona najwyżej budowla miała wieżę widokową zwieńczoną glorietą i kopułą, na której stała skrzydlata rzeźba Viktorii. — Glorieta została zburzona w czasie oblężenia Twierdzy Wrocław, dlatego że w kazamatach znajdowało się dowództwo Festung Breslau — opowiadał przewodnik. — Komendant kazał ją zlikwidować, żeby ograniczyć możliwość zaatakowania siedziby z powietrza. Glorieta była przecież genialnym punktem orientacyjnym — wyjaśnił.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>1890, dawne Liebichsh&ouml;he&nbsp;</p> Fotopolska.eu
1890, dawne Liebichshöhe 

Mimo monumentalności zabudowa była dziełem niezwykle malowniczym, doskonale wpisanym w teren i powiązanym z otaczającą zielenią, stając się nierozerwalną częścią większego założenia parkowego, jakim była Promenada Staromiejska.
Agnieszka Tomaszewicz, Adam Żurek w Leksykonie architektury Wrocławia

Nie wiadomo, czy belweder kiedykolwiek zostanie odbudowany. Na razie nie ma na to pieniędzy. 

Bastion Sakwowy (od sakw robionych przez kaletników, którzy opiekowali się niegdysiejszym bastionem) to wciąż plac budowy. Pierwszy etap rewaloryzacji całego założenia, kosztujący 30 milionów złotych, powinien zakończyć się w kwietniu. To oznacza, że wzgórze będzie otwarte najwcześniej od maja.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl