Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Budynki, które zostały objęte programem, powstały w ramach czegoś w rodzaju XIX-wiecznego TBS-u, finansowanego przez pruskie koleje państwowe (więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej).
Kamienice są piękne, mają poddasza z muru pruskiego i mnóstwo interesujących detali, jednak ich stan jest w tej chwili kiepski - nie były kompleksowo remontowane od dziesięcioleci. Teraz odzyskają dawny blask dzięki programowi #PoWROtyKamienic, który po raz pierwszy (ale - jak zapewnia Miasto - nie ostatni) wychodzi poza ścisłe centrum Wrocławia.
W ramach kolejnej edycji programu #PoWROtyKamienic do końca 2029 roku wyremontujemy kamienice w rejonie ul. Chińskiej, Polnej, 3 Maja i Koreańskiej: dachy, elewacje, instalacje, stolarka okienna i drzwiowa. To razem 18 budynków, a więc poprawimy standard życia setek mieszkańców.Wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak
- Bardzo się cieszę, że w końcu coś zacznie się dziać na Brochowie, bo przez dziesięciolecia te budynki nie były remontowane, a podwórka po deszczu grzęzną w błocie – mówi Irena Terpiłowska z Rady Osiedla Brochów.
Które kamienice zostaną wyremontowane?
Programem zostały objęte następujące budynki:
- 3 Maja: 1b, 2a, 2b, 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b, 11, 13d,
- Chińska: 2b, 2c, 3a, 14a, 14b,
- Koreańska 1,
- Polna 5
Wszystkie budynki objęte programem są w całości miejskie, nie ma w nich mieszkań wykupionych na własność. Remont w imieniu miasta przeprowadzi spółka Wrocławskie Mieszkania.
Plan jest taki:
- Do końca 2027 roku zostanie skompletowana dokumentacja projektowa na remonty wszystkich 18 budynków.
- Prace budowlane przewidziano na lata 2028-2029. Obejmą m.in. remont dachów i elewacji, ocieplenie (to, jak będzie zrobione, zostanie uzgodnione z konserwatorem zabytków), wymianę instalacji oraz stolarki.
Zmienią się także podwórka i powstanie świetlica
Wrocławskie Mieszkania przeprowadzą również rewitalizacje tutejszych podwórek. Prace będą obejmować m.in. odwodnienie, budowę dróg wewnętrznych, przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej i budowę miejsc rekreacji dla młodszych i starszych.
W marcu odbyły się konsultacje społeczne, w oparciu o które przygotujemy projekt 1. etapu remontu przestrzeni między budynkami bliżej ulicy Polnej. Jeszcze w 2025 roku za kwotę 300 tys. zł wyremontowane zostaną drogi dojazdowe i dojścia do budynków od ul. Polnej. W ramach tej fazy remontu wykonany zostanie również nowy plac zabaw. W 2023 roku przeprowadziliśmy już w tym wnętrzu rewitalizację zieleni, ale zdecydowanie nie jest to jeszcze to, o co chodziło.Monika Tendaj- Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania
Na tym nie koniec, bo od strony Koreańskiej, czyli bliżej CAL, pojawi się przestrzeń dla młodzieży: na tyłach CAL zostanie wybudowane między innymi boisko sportowe. W tej sprawie odbędą się jeszcze konsultacje.
W ramach zadania ma zostać wygospodarowane nowe pomieszczenie – świetlica, która uzupełni ofertę świetlicy przy ul. Koreańskiej, gdzie mieści się brochowski CAL, prowadzony przez „Made in Brochów”.
Osiedle z duszą
- Zbytkowe osiedle, które stanowi o wyglądzie i klimacie tej okolicy, było wznoszone etapami przez utworzony w 1896 roku „dziewiętnastowieczny TBS”, a konkretnie przez Brochowskie Towarzystwo Oszczędnościowo-Budowlane (Bau- und Sparverein in Brockau eGmbH) - przypomina Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Instytucja ta, poza budową, zarządzaniem i wynajmem domów, przyjmowała i zarządzała oszczędnościami członków towarzystwa. Osiedle w granicach dzisiejszych ul. Chińskiej, 3 Maja, Polnej i Koreańskiej liczyło 28 budynków (ponad 370 mieszkań). Do czasów współczesnych dotrwało niemal w całości (znaczna część budynków w tym kwartale nie jest dziś w 100 proc. miejska, lecz w rękach wspólnot mieszkaniowych z udziałem prywatnym).
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Towarzystwo Oszczędnościowo-Budowlane było finansowane przez pruską kolej, której zależało na dobrych warunkach socjalnych swoich pracowników. Tuż obok działał jeden z ważniejszych kolejowych węzłów towarowych w Europie, więc potrzeby mieszkaniowe były znaczne.
- Do 1914, a więc do wybuchu I wojny światowej, towarzystwo wybudowało w tej okolicy w sumie 617 mieszkań w 46 budynkach. Tym samym walnie przyczyniło się do rozwoju ówczesnego Brockau w osiedle typu miejskiego.
- Na początku XX wieku poza własnym ratuszem, dzisiejszy Brochów dorobił się już wodociągów, gazowni, elektrowni, a przez krótki okres nawet własnej komunikacji trolejbusowej.
- Formalnie aż do 1951 roku Brochów był osobnym miastem z własnym burmistrzem.
#PoWROtyKamienic - remonty łącznie 100 kamienic w różnych częściach miasta
Remonty na Brochowie to 3. tak duża odsłona programu #PoWROtyKamienic, który został ogłoszony przez Miasto w połowie ubiegłego roku. Jego założenie: do 2029 roku Wrocław chce kompleksowo wyremontować przynajmniej 100 budynków mieszkalnych, które są w całości miejskie.
- W 1. serii Wrocławskie Mieszkania wytypowały 22 kamienice z osiedli Plac Grunwaldzki (7), Księże (5), Huby (4), Kleczków (4), Karłowice (1), Przedmieście Oławskie (1) – łączny koszt oceniany jest na ok. 50 mln złotych.
- W 2. pakiecie Zarząd Zasobu Komunalnego ogłosił tzw. Projekt Ptasia, dotyczący 16 kamienic na Nadodrzu za ok. 35 mln złotych.
- Teraz, w 3. odsłonie projektu dochodzi do tego 18 kamienic z Brochowa za ok. 50 mln zł.
- Kolejne „paczki” z budynkami będą ogłaszane sukcesywnie - informuje Michał Guz. - Warto pamiętać, że w 2024 roku Miasto ogłaszało też skromniejsze liczbowo, ale również daleko idące prace w innych lokalizacjach. Na przykład na pograniczu osiedli Ołbin i Plac Grunwaldzki, gdzie przy ul. Sępa-Szarzyńskiego Wrocławskie Mieszkania przygotowują kompleksowe remonty kolejnych 9 kamienic.