wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 100 wyremontowanych kamienic do 2029 roku. Na początek 22 budynki [ADRESY, ZDJĘCIA]

100 wyremontowanych kamienic, 70 odnowionych podwórek, a wszystko to do 2029 roku – taki jest cel miejskiego programu PoWROty kamienic, który właśnie wystartował we Wrocławiu. Na początek odzyskają dawny blask 22 budynki, a szacowany koszt realizacji pierwszego etapu to ponad 50 mln zł. To jednak nie wszystko, bo plany są jeszcze ambitniejsze.

Reklama

Do 2029 roku Miasto planuje wyremontować 100 budynków mieszkalnych gminnego zasobu mieszkaniowego. Większość z nich to zabytki.

W latach 2019-2024, mimo niełatwej sytuacji finansowej samorządu, wyremontowaliśmy 44 kamienice komunalne i 30 wnętrz podwórzowych. Do 2029 roku  chcemy wyremontować 100 budynków i porównywalną liczbę podwórek.
Wiceprezydent Michał Młyńczak, który nadzoruje m.in. wrocławski zasób komunalny

Które kamienice zostaną wyremontowane w I etapie?

22 budynki, które zostały wytypowane do pierwszego etapu programu PoWROty kamienic znajdują się na osiedlach:

  • Kleczków (4): Kleczkowska 6, 17 i 34, Kraszewskiego 26;
  • Karłowice (1): Kromera 4;
  • Huby (4): Hubska 35, 37 i 58, Gajowa 25;
  • Księże (5): Górnośląska 6, Opolska 53, 55, 95 i 99;
  • Plac Grunwaldzki (7): Benedyktyńska 20, 22 i 24, Ładna 17 i 27, Piastowska 27a i 29a;
  • Przedmieście Oławskie (1): Traugutta 68

<p>Jedna z 22 kamienic, kt&oacute;re zostaną wyremontowane w pierwszej kolejności - ul. Kleczkowska 6</p> UMW
Jedna z 22 kamienic, które zostaną wyremontowane w pierwszej kolejności - ul. Kleczkowska 6

Łączny koszt pełnej dokumentacji projektowej na te kamienice: ok. 3,5 mln złotych. Koszt przewidywanych remontów wszystkich kamienic: ok. 51 mln zł

Remont będzie obejmował termomodernizację, w tym remonty elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, remonty z dociepleniem elewacji podwórzowych, remonty z dociepleniem dachów, stropów nad piwnicami, piwnic wraz z opaskami od strony podwórzowej, instalacji elektrycznych, wentylacji.

Szacowany termin realizacji: 2028 rok.

Jak dokonano wyboru pierwszych 22 kamienic?

Każda z wytypowanych do remontu kamienic jest w 100 proc. własnością Miasta i prawie wszystkie figurują w Gminnej Ewidencji Zabytków. Większość ma 120-130 lat.

– W pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę kamienice, które zostały już podłączone do sieci ciepłowniczej lub mają instalację gazową. Teraz kolejnym krokiem będzie ich termomodernizacja, połączona z innymi niezbędnymi pracami, w tym np. wymianą stolarki, instalacji elektrycznych kwartałów – mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która jest zarządcą tych dwudziestu dwóch budynków.

Jednym z kryteriów, którym się posiłkowano przy wyborze, było także sąsiedztwo wnętrz podwórzowych, które były, są lub będą rewitalizowane.

Budynki wybranego do tego etapu programu PoWROty kamienic zostaną wyremontowane do 2028 roku. 

Od dawna mają więcej niż 100 lat

Wrocław ma jeden z największych zasobów komunalnych w Polsce: około 30 tys. mieszkań w prawie 1,5 tys. budynków ze  100 proc. udziałem gminy oraz w około 4 tysiącach wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy.

Zdecydowana większość tych lokali mieszkalnych jest w kamienicach.

Kamienice to trzon komunalnego naszego zasobu mieszkaniowego. Dzięki kompleksowym rewitalizacjom mogą współuczestniczyć w budowaniu klimatu i marki miasta, jednocześnie są wielkim wyzwaniem. Wrocław przez całe dekady był określany miastem „stuletnich kamienic”, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę z upływu czasu: już dawno mają więcej niż 100 lat, a z tym się wiążą ogromne potrzeby modernizacyjno-remontowe.
Wiceprezydent Michał Młyńczak

PoWROty kamienic to dopiero początek

PoWROty kamienic to dopiero początek kompleksowego planu rewitalizacji, który będzie realizowany nie tylko punktowo, ale także w obrębie całych kwartałów miasta.

Na początek będzie to Nadodrze w rejonie Ptasiej, Podwórcowej, Kurkowej i Placu Strzeleckiego. Ta część osiedla wymaga szczególnie pilnych prac, dlatego wytypowano tam do remontów łącznie 16 położonych blisko siebie budynków.

Remonty zasobu gminnego obejmą m.in. elewacje (z ociepleniem), dachy, instalacje, a w niektórych przypadkach także budowę łazienek i likwidację toalet w częściach wspólnych.

Podobnie kompleksowe działania rewitalizacyjne będą prowadzone w obrębie całych kwartałów także na innych osiedlach, w tym na Leśnicy czy na Brochowie. Mają objąć nie tylko mieszkania, ale ich otoczenie – podwórza, zieleń, chodniki.

44 kamienice w ciągu ostatnich 5 lat

Zasób komunalny we Wrocławiu jest zarządzany przez dwóch operatorów:

  • Zarząd Zasobu Komunalnego
  • Wrocławskie Mieszkania

Przez ostatnich 5 lat Wrocław wyremontował 44 kamienice.  Takie prace pozwalały wydobyć ze zdewastowanych budynków dawno zapomnianą urodę. Doskonałym przykładem może być kamienica przy ul. Biskupa Tomasza na Nadodrzu.

W latach 2021-2022 za ponad 2 mln złotych ZZK odrestaurował tam elewację frontową, docieplił elewację podwórzową, wyremontował klatkę schodową, wymienił stolarkę, podłączył budynek do sieci ciepłowniczej, wydzielił toalety w mieszkaniach.

Dzięki odnowieniu licznych detali budynek otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”, odbywającym się pod patronatem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (w kat. obiekty mieszkalno-usługowe).

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama