wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Nowy odcinek Promenady Krzyckiej na południu Wrocławia jest prawie gotowy (zdjęcia)

Promenada Krzycka wydłużyła się o około kilometr. Odcinek Spiska – Ślężna niedługo powinien przejść odbiory technicznie. Otwarcie tegorocznym latem. Promenada Krzycka to droga dla rowerzystów i pieszych przez zielony teren przy nasypie kolejowym na południu Wrocławia. Jej dwa krańce to: okolice wzgórza na Tarnogaju i ulica Grabiszyńska. Długość to 7,5 kilometra. Cała trasa ma być otwarta wiosną 2026 roku

Reklama

Na południu Wrocławia kończy się budowa fragmentu Promenady Krzyckiej, trasy dla pieszych i rowerzystów, biegnącego od ulicy Spiskiej do Ślężnej (pętli tramwajowej Park Południowy).

Montaż 26 ławeczek, kolejne podlewanie i uzupełnianie zabezpieczeń wszystkich nasadzonych drzewek, prace wykończeniowe i porządkowanie terenu budowy, oznakowanie poziome - tym zajmujemy się tuż przed rozpoczęciem odbiorów technicznych.
FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Wrocławianie już korzystają z drogi, chociaż lepiej, żeby poczekali do zakończenia budowy i oficjalnego otwarcia.

Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości w planowaniu przejażdżek i spacerów, w ciągu dnia wciąż pracują tam maszyny budowlane.
FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Promenada Krzycka w budowie w lipcu 2024 fot. Tomasz Hołod
Promenada Krzycka w budowie w lipcu 2024

Rowerem i spacerem wzdłuż nasypu

Promenada Krzycka to droga dla rowerzystów i pieszych przez zielony teren przy nasypie kolejowym na południu Wrocławia. Jej dwa krańce to: okolice wzgórza na Tarnogaju i ulica Grabiszyńska. Długość to 7,5 kilometra. Cała trasa ma być otwarta wiosną 2026 roku.

Jak dotąd jest kilka odcinków:

  • od ulicy Spiskiej do ulicy Borowskiej i dalej do Bardzkiej (prawie 2 kilometry),
  • od Bardzkiej do Gazowej (720 metrów).
  • tuż przed otwarciem – od Spiskiej do Ślężnej (około 1 kilometr).

Następna w kolejce czeka część od ulicy Krzyckiej do Racławickiej (980 m). Budowę koordynuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Cała inwestycja kosztuje jak do tej pory ponad 10 milionów złotych.

Mapa z Promenadą Krzycką Wroclaw.pl
Mapa z Promenadą Krzycką

Promenada Krzycka powstaje dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy zgłosili pomysł do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Liderką projektu była wtedy Agnieszka Dusza, która w tym roku dostała się po raz pierwszy do rady miejskiej. Zasiada w trzech komisjach: kultury i nauki | polityki transportowej i zrównoważonej mobilności | ochrony środowiska, klimatu i zrównoważonego rozwoju. Rozmowę z nową radną można przeczytać tutaj.

Nowa wersja Hugo Richter Weg

Historia trasy, dziś nazywanej Promenadą Krzycką, sięga drugiej połowy XIX wieku i jest związana z tworzoną wtedy linią kolejową do Świdnicy przez Sobótkę. Prace nad zagospodarowaniem bezpośredniego sąsiedztwa nasypu kolejowego na cele rekreacyjne i spacerowe rozpoczęły się pod koniec tamtego stulecia. Początkowo trasa pomyślana jako zielony łącznik pomiędzy parkami: Południowym i Grabiszyńskim. Nieco później zyskała nazwę na cześć dyrektora Ogrodów Miejskich, Hugo Richtera.

Założenia szlaku rozwijały się wraz z nową zabudową miejską. Przed drugą wojną światową trasa Hugo Richter Weg sięgała na wschodzie okolic Wzgórza Tarnogajskiego, a nawet dzisiejszej ulicy Mościckiego. Na zachodzie rozwidlała się w okolicy Małej Sobótki – jedna odnoga kierowała spacerowiczów do parku Grabiszyńskiego, druga do terenów sportowych przy osiedlu Kwaśnych Źródeł, stanowiącym część dzisiejszych Gajowic.

Po wojnie idea szlaku łączącego parki uległa zapomnieniu, a same ścieżki stopniowej degradacji. Dziś w wielu miejscach nie ma praktycznie śladu po dawnym zagospodarowaniu i urządzeniach. Biegnące wzdłuż nasypu drogi gruntowe po deszczach zamieniają się w grzęzawiska. Więcej o historii Hugo Richter Weg – tutaj.

Do historycznej trasy zaliczane jest wzgórze Gajowickie, nazwane Górką Pafawag. Jego rewitalizacja przebiegała w latach 2015-2018.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama