Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Diagnoza choroby nowotworowej u dzieci i młodzieży wiąże się z leczeniem, które w początkowym etapie wymaga długotrwałej hospitalizacji - podkreśla Aleksandra Osadkowska z Kliniki Mentalnej Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". - Oznacza to wyrwanie naszych pacjentów z ich naturalnego środowiska, z grupy rówieśniczej i rodziny. Takie odejście od rutyny, szczególnie ważnej u młodszych dzieci, powoduje ogromne rozżalenie, stres, poczucie izolacji i osamotnienia - dodaje.
Mural Disneya w Przylądku Nadziei pomaga walczyć z lękiem, redukuje stres i...
- Dlatego ważnym dla nas jest stworzenie przyjaznej przestrzeni, która umożliwi budowanie poczucia bezpieczeństwa w obcym, często odbieranym jako zagrażające otoczeniu. Mural, który pojawił się w klinice Przylądek Nadziei, jest dla naszych dzieci miejscem, w którym mogą na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości i przenieść do świata ukochanych bajek, beztroski, marzeń i zabawy - mówi Osadkowska. - Ma on wspaniały wymiar terapeutyczny. Umożliwia pracę z wyobraźnią, odwraca uwagę od trosk życia szpitalnego, wspiera redukcję stresu i negatywnych emocji. Stan psychiczny naszych pacjentów ma ogromny wpływ na powodzenie leczenia – dodaje.
- To fantastyczne, że dzięki ponadczasowym historiom i uwielbianym postaciom Disneya możemy pomóc pokonywać dziecięce obawy i strach- mówi Marta Szafrańska z The Walt Disney Company w Europie Środkowej i Wschodniej
Nowoczesny projekt murali opiera się głównie na sztuce i stylu legendarnej artystki Mary Blair z lat 60. oraz współczesnego artysty Joey Chou. Wykorzystano w nim żywe kolory i miękkie krawędzie, aby nadać mu przyjazny i przystępny charakter, który ma przyciągnąć wyobraźnię do tętniących życiem światów opowieści Disneya.
Na wrocławskim muralu można zobaczyć postaci m.in. z bajek „Księżniczka i żaba”, „Mała Syrenka”, czy „Alladyn”
Murale pojawiły się już w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym Tirsova w Serbii, Szpitalu Miejskim w Ankarze w Turcji oraz paryskim szpitalu Raymond Poincaré - Hôpital de Garches we Francji. W 2022 r. murale pojawią się także w szpitalach w: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, na Węgrzech, w Irlandii, Włoszech, Holandii, Rumunii, w kolejnej placówce w Polsce, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Przylądek Nadziei to miejsce, w którym ratuje się życie tysięcy dzieci
Przylądek Nadziei to klinika, która powstała z inicjatywy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i dziś stanowi największy i najnowocześniejszy w Polsce dziecięcy ośrodek przeszczepowy. Lekarze oraz pielęgniarki każdego roku walczą tu o życie dwóch tysięcy dzieci przyjeżdżających do Wrocławia na leczenie z całego kraju.