wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. 16 mniejszości narodowych i etnicznych na Dolnym Śląsku. Ile osób przynależy do każdej?
Kliknij, aby powiększyć
Kobieta malująca na ulicy w Amsterdamie, rowery Pixabay.com
Kobieta malująca na ulicy w Amsterdamie, rowery

W Polsce najwięcej Łemków jest na Dolnym Śląsku – 5,5 tysiąca. To trzecia mniejszość (etniczna) w naszym regionie. Które są najliczniej reprezentowane? W których województwach żyje najwięcej polskich Niemców, Romów, Ukraińców? Przedstawiamy dane o przynależności narodowo-etnicznej.

Reklama

Główny Urząd Statystyczny sukcesywnie publikuje wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Pod koniec września pojawiły się tablice z danymi w zakresie m.in. przynależności narodowo-etnicznej i do wyznania religijnego.

Z przynależności do wyznania dowiadujemy się, że na przestrzeni 10 lat na Dolnym Śląsku zmniejszyła się liczba katolików obrządka łacińskiego (o 23 procent) i wzrosła liczba osób prawosławnych (prawie o 50 procent). Które Kościoły są najliczniej reprezentowane w województwie dolnośląskim? Statystyki są do przejrzenia tutaj.

Mniejszości w województwie dolnośląskim

W 2021 roku spisało się 2,9 miliona Dolnoślązaków. Prawie wszyscy – 99 procent – są narodowości polskiej. Pozostali stanowią mniejszości narodowe i etniczne. 48 584 osoby utożsamia się z: amerykańską, angielską, białoruską, francuską, irlandzką, kaszubską, litewską, łemkowską, holenderską, niemiecką, romską, rosyjską, śląską, ukraińską, włoską i żydowską. W grupie „inne” mogą być Polacy pochodzenia czeskiego lub słowackiego, polscy Tatarzy, Ormianie i Karaimi.

48,5 tysiąca to dużo, czy mało? O niecałe 500 mniej, niż jest miejsc siedzących na stadionie miejskim i w hali Stulecia (48 011).

Przykładowo: narodowość holenderska reprezentowana jest na Dolnym Śląsku przez 883 osoby, z kolei Kaszubów, którzy stanowią mniejszość etniczną, jest 284. W galerii zdjęć przedstawiamy wszystkie mniejszości w kolejności rosnącej.

Dolny Śląsk regionem polskich Łemków

Z porównania dolnośląskiego do innych województw wynika, że:

  • najwięcej polskich Łemków mieszka na Dolnym Śląsku (tradycyjnie członkowie tej mniejszości etnicznej zamieszkiwali tzw. Łemkowszczyznę, czyli Beskid Niski i część Beskidu Sądeckiego),
  • Dolny Śląsk jest na drugim miejscu pod względem liczby polskich Rosjan (za mazowieckim),
  • na drugim miejscu pod względem liczby Polaków narodowości ukraińskiej (za mazowieckim),
  • na trzecim miejscu pod względem liczby osób narodowości: niemieckiej (za mazowieckim i pomorskim), włoskiej (za mazowieckim i małopolskim), białoruskiej (za podlaskim i mazowieckim),
  • na trzecim miejscu pod względem liczby polskich Romów (za małopolskim i mazowieckim).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl