3. Wiadomości z regionu
  4. Na Dolnym Śląsku ubyło ponad pół miliona wiernych. Szokujące dane!
Grupa pielgrzymów pod katedrą rzymskokatolicką na Ostrowie Tumskim, sierpień 2023 Oleksandr Poliakovsky

Na przestrzeni 10 lat liczba osób przynależących do jakiegoś wyznania religijnego zmniejszyła się na Dolnym Śląsku o około 600 tysięcy. W których Kościołach jest najwięcej wiernych? Jak bardzo zmieniła się liczba katolików, jak prawosławnych, a jak świadków Jehowy?

Główny Urząd Statystyczny sukcesywnie publikuje wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Pod koniec września pojawiły się tablice z danymi w zakresie m.in. przynależności do wyznania religijnego.

Populacja Dolnego Śląska liczy 2,9 miliona osób. Pytanie o wyznanie było dobrowolne. Spisywane osoby mogły odmówić odpowiedzi. Z naszego województwa udzieliło jej 77 procent uczestniczących w spisie:

• prawie 2 miliony osób zadeklarowało przynależność do jakiegoś wyznania, to jest 66 procent wszystkich Dolnoślązaków,
  • prawie 300 tysięcy przyznało, że nie należy do żadnego wyznania, to jest 10 procent ogółu.

Dla porównania: liczba osób przynależących do jakiegoś wyznania zmniejszyła się na Dolnym Śląsku o około 600 tysięcy w porównaniu do poprzedniego spisu ludności, który odbył się w 2011 roku.

Na przestrzeni 10 lat w naszym regionie:

• spadła liczba katolików obrządka łacińskiego (Kościół rzymskokatolicki) – o ponad pół miliona, to jest o 23 procent;
  • na bardzo podobnym poziomie utrzymała się liczba katolików obrządka bizantyjsko-ukraińskiego (Kościół greckokatolicki);
  • o ponad 2 tysiące wzrosła liczba prawosławnych, to jest o prawie połowę;
  • na podobnym poziomie utrzymała się liczba zielonoświątkowców;
  • na podobnym poziomie utrzymała się liczba protestantów-luteranów (Kościół ewangelicko-augsburski);
  • o ponad 3 tysiące spadła liczba świadków Jehowy, to jest o 21 procent.

W najnowszym spisie osoby zadeklarowały przynależność także do Kościoła starokatolickiego mariawitów (214 wyznawców) oraz do wyznań z grupy „inne” (6657).

W galerii zdjęć jest 6 najliczniej reprezentowanych Kościołów na Dolnym Śląsku.