wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Beksiński zbliża się do Wrocławia. Wystawę jego malarstwa będzie można zobaczyć w Hali IASE

Beksiński zbliża się do Wrocławia. Wystawę jego malarstwa będzie można zobaczyć w Hali IASE

Błażej Organisty,

Kliknij, aby powiększyć
Grupa ludzi oglądająca obraz Zdzisława Beksińskiego Materiały prasowe
Grupa ludzi oglądająca obraz Zdzisława Beksińskiego

45 obrazów Zdzisława Beksińskiego przyjedzie z Sanoka do IASE na wystawę „Beksiński we Wrocławiu”. Ekspozycję malarstwa uzupełnią nowe technologie, w tym pokaz 3D. Wydarzenie potrwa ponad trzy miesiące. Bilety, z rezerwacją terminu wizyty, są już w sprzedaży.

Reklama

Zdjęcia? We Wrocławiu jak najbardziej. Obrazy? Niekoniecznie. Trzeba pofatygować się gdzie indziej, najlepiej do Sanoka. Tym razem będzie odwrotnie. Malarstwo Zdzisława Beksińskiego, dzięki uprzejmości tamtejszego muzeum historycznego, przyjedzie do Wrocławia.

„To pierwsza od 30 lat wystawa oryginalnych obrazów artysty w tym mieście” — piszą organizatorzy z fundacji imienia artysty. Wydarzenie współorganizuje Muzeum Historyczne w Sanoku.

Obrazy + technologia = „Beksiński we Wrocławiu”

„Beksiński we Wrocławiu” to przede wszystkim 45 obrazów, ale nie tylko. Uzupełnieniem będzie multimedialna atrakcja Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition, która zaprezentuje całokształt osiągnięć artysty. Druga część dodatkowa to pokaz obrazów w stereoskopii (3D). „Będzie to pierwsze we Wrocławiu tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości słynnego malarza” — zachęcają organizatorzy.

Sympatyków Zdzisława Beksińskiego, a takich w całej Rzeczypospolitej Polskiej nie brakuje, przekonywać pewnie nie trzeba. Wystarczy poinformować: od 4 listopada 2023 do 18 lutego 2024 w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu (ul. Wystawowa 1).

Przy organizacji wydarzeń z nim związanych zawsze staramy się, aby były one jak najbardziej wierne wizji i podejściu do sztuki samego mistrza, a jednocześnie trafiały, dzięki językowi, jakim się w nich posługujemy, do kolejnych, coraz młodszych i odleglejszych od Beksińskiego pokoleń. Zbliżająca się wystawa to całkiem nowy sposób na doświadczenie dzieł tego nietuzinkowego artysty, który cieszy się niesłabnącym, a wręcz coraz większym, zainteresowaniem.
Janusz Barycki, prezes i założyciel fundacji

Dlaczego do obrazów dołączają nowe technologie? Organizatorzy odpowiadają słowami Beksińskiego z listu do Normana Leto: „w tym jest przyszłość sztuki i nie mam co do tego cienia wątpliwości”. Tłumaczą, że chcą pokazać fanom jego oblicze w formie, którą być może sam artysta zacząłby się zajmować, gdyby tylko starczyło mu czasu (Zdzisław Beksiński został zamordowany w roku 2005 w Warszawie, kilka dni przed 76. urodzinami).

„Powszechnie wiadomo (…), że był ogromnym fanem nowinek technicznych i technologicznych. Eksperymentował i próbował wszystkiego, co tylko znajdowało się w zasięgu jego ręki. Kolekcjonował również różnego rodzaju nowości na rynku — czy to związane ze sprzętem video, audio czy komputerami. Fascynował się możliwościami, które stwarzają artyście nowe technologie i zazdrościł młodym adeptom sztuki, że dożyją zaawansowanych rozwiązań, których jemu już nie będzie dane doświadczyć” — czytamy w opisie wystawy.

Bilety, rezerwacje i godziny otwarcia

„Beksiński we Wrocławiu” będzie czynna od godziny 12:00 do 20:00 (ostatnie wejście o 19:00). Bilety są sprzedawane w sklepie elektronicznym – tutaj – w cenach:

  • 55 złotych za normalny,
  • 45 złotych za ulgowy,
  • 30 złotych za osobę za grupowy (minimum 20 osób).

Uwaga! Przy zakupie trzeba wybrać konkretny dzień i godzinę. Dodatkiem dla grup szkolnych jest wykład biograficzny.

Jakby tego było mało… Dwa dni po otwarciu wystawy będzie spektakl multimedialny Beksiński.Live, w którym malarstwo przedstawiane jest przy pomocy twórczości cyfrowej i muzyki na żywo. Udział biorą m.in. Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. Więcej o tym wydarzeniu (w hali Stulecia) – tutaj.

Postać za dwa miliony złotych

Muzeum Historyczne w Sanoku prowadzi galerię Zdzisława Beksińskiego. Jej zbiory liczą około 600 prac (obrazy, rysunki, rzeźby, grafiki). Wyjątkowym dziełem w kolekcji jest ostatni obraz artysty, ukończony w dniu jego śmierci.

Obrazy, poprzez które artysta wyrażał się najpełniej - zarówno te z okresu fantastycznego, jak i z ostatnich 20 lat twórczości - stanowią okazję do duchowej wędrówki labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni. Uprawiał abstrakcję, która dominowała wówczas w sztuce światowej, a w Polsce stała się najsilniejszą reakcją na narzucany socrealizm. W twórczości abstrakcyjnej Beksiński również szedł własną drogą, odległą od dominującego taszyzmu.
Muzeum Historyczne w Sanoku

W 2021 roku w domu aukcyjnym Desa Unicum obraz „Postać” został sprzedany za 1,92 miliona złotych, ustanawiając rekord domu. Przez niecałą dekadę wartość tego dzieła wzrosła prawie 27-krotnie. W 2012 roku kosztowała 72 tysiące złotych.

Prace Beksińskiego są w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu artysta podarował większość swoich fotografii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl